Ľudia sa pýtajú, robot odpovedá. Aplikácia bojuje proti čínskej propagande

Ľudia sa pýtajú, robot odpovedá. Aplikácia bojuje proti čínskej propagande

Taiwan sa musí intenzívne brániť pred fake news na viacerých frontoch. Denne čelí nielen čínskemu vplyvu, ale aj vnútorným rozporom a politickej bitke o moc. Aj preto vznikla špeciálna aplikácia, ktorú dobrovoľníci „kŕmia“ pravdou a overenými informáciami.

Spoločnosť Cofacts je jednou z mnoha iniciatív, ktoré sa snažia uľahčovať overovanie informácií a vysvetliť problematiku dezinformácií širokej verejnosti. S pomocou dobrovoľníkov overuje videá a správy zdieľané na japonskej komunikačnej platforme LINE. Tá má mesačne približne 21 miliónov aktívnych užívateľov.

Spoluzakladateľ iniciatívy Cofacts, Billion Lee, upozorňuje na nástrahy dezinformácií na Taiwane. “Taiwanci nedokážu rozoznať rozdiel medzi faktom a názorom, nie je to ukotvené v našom vzdelávacom systéme,” konštatoval Lee pre AlJazeeru.

Cofacts overuje informácie už od roku 2016. Na princípe chatbota odpovedá na približne 250 otázok týždenne. Aplikácia primárne porovnáva otázku s databázou už overených informácií za pomoci online nástrojov a následne zašle užívateľovi odpoveď.

V praxi to funguje ako rozhovor s bežným smrteľníkom. Spočiatku si užívateľ uloží bota v aplikácii LINE ako kontakt. Pokiaľ dostane podozrivú správu, či video, prepošle ju botovi. Ak sa v databáze Cofacts nachádza už overená informácia na danú tému, chatbot odošle používateľovi odpoveď spolu s overenými zdrojmi. V prípade, že bot odpoveď nepozná, užívateľ môže otázku ešte raz odoslať priamo na overenie. Vtedy vstupujú na scénu desiatky dobrovoľníkov, ktorí zapĺňajú databázu stále novými faktami a zborenými mýtmi.

Primárnym zdrojom šírenia fake news na Taiwane sú práve komunikačné aplikácie ako LINE. V poslednej dobe sa stali príspevky týkajúce sa prezidentských volieb na sociálnych sieťach tými najvirálnejšími. Z toho dôvodu sú iniciatívy ako Cofacts neodmysliteľnou súčasťou boja za taiwanskú demokraciu.

Sociálne siete však nie sú jediným zdrojom dezinformácií. Čínsky vplyv sa prejavuje aj prostredníctvom tradičných médií. V júni minulého roku vyšli Taiwanci do ulíc protestovať proti tzv. “červeným médiám”, ktoré majú šíriť čínsku propagandu.

Podpora Číne sa taktiež premieta aj do straníckej politiky. V predvolebnom boji tak šírili dezinformácie aj samotní taiwanskí politici. Išlo teda najmä o osobnosti, ktorí čínske aktivity na Taiwane vítajú.

V Ázii bojujú proti fake news bojujú aj zákonmi. V Singapure minulý rok prijali zákon, ktorý má dezinformácie značne obmedziť. V praxi však vzbudzuje skôr pochybnosti, že ide len o nástroj uzurpácie moci vládnou stranou. 

Singapur ale nie je jediný, v Thajsku napríklad vzniklo centrum pre boj s fake news.

Vplyv Pekingu však nie je hrozbou len pre svojich blízkych susedov. Tak ako aj u nás, tak aj v susednom Česku sa stále častejšie objavujú čínske aktivity. 

Prednedávnom sa na Karlovej Univerzite v Prahe objavil kurz financovaný čínskou ambasádou, o čom sme už písali tu. Slovenská informačná služba taktiež varovala pred nekalými taktikami Číňanov na našom území (k prečítaniu tu).