Ľudia v exekúcii sú ľahkým terčom dezinformácií

Ľudia v exekúcii sú ľahkým terčom dezinformácií

Ľudia šíria dezinformácie najmä z vlastného presvedčenia, nie každá skupina je však rovnako zraniteľná.

Napriek dôkazoch o fungovaní organizovaných trollovacích fariem a cielených propagandistických kampaní, za šírením lživých a zavádzajúcich informácií nestoja len platení trollovia.

Český internetový podnikateľ a zakladateľ spravodajského portálu Mobil.cz Patrick Zandl tvrdí, že nepravdivé správy a konšpirácie šíria najmä ľudia, ktorí im naozaj veria.

Svoje závery zakladá na analýzach a dlhodobom pozorovaní známych prokremeľských stránok a rovnako orientovaných skupín na Facebooku.

Dezinformácie sa však podľa neho nešíria len prostredníctvom sociálnych sietí, ale aj elektronickou poštou. Ide o preposielanie rôznych návodov a tipov na efektívne šírenie vybraných správ.

Zandl si myslí, že veľmi účinnou motiváciou na takéto správanie je pochvala. Administrátori konšpiračných a dezinformačných facebookových skupín totiž týchto ľudí za šírenie článkov veľmi chvália. „Takéto uznanie v reálnom pracovnom živote dostane len málokto,“ tvrdí.

Podľa českej novinárky Alexandry Alvarovej, boli medzi prvými šíriteľmi prokremeľských správ najmä skupiny s vysokým zastúpením ľudí s exekučnými problémami. „Téma exekúcií sa s nimi tiahne ako červená niť,“ vraví Alvarová.

Zandl upozorňuje, že je ťažké takýmto ľuďom racionálne argumentovať. Ako príklad uviedol príbeh o tom, ako jeden z členov prokremeľskej skupiny svojmu susedovi odporúčal nevoliť v prezidentských voľbách Jiřího Drahoše. Sused totiž svoj dom vykuroval “nějakým sajrajtem” a ak by zvíťazil Drahoš, Európska únia by mu vraj robila problémy.

Viacerí odborníci a politici sa zhodujú, že dezinformačnej vojne sa nielen v Česku nevenuje dostatočná pozornosť. Doteraz chýbala politická vôľa a dostatok peňazí.

Pri schvaľovaní budúceho európskeho rozpočtu, Európskej jednotke pre strategickú komunikáciu priradili milión eur priamo z finančných prostriedkov Únie.

„Budeme pozorne monitorovať pokrok. Keď sa ukáže, že výsledky nie sú uspokojivé, do októbra navrhneme ďalšie kroky, vrátane regulačných opatrení,“ avizovala možnosť ďalších zmien komisárka pre digitálnu ekonomiku Marija Gabrielová.