Macedónski tínedžeri zarábajú na Trumpovi

Macedónski tínedžeri zarábajú na Trumpovi

Redaktori z BuzzFeed News odhalili viac ako 140 internetových stránok s obsahom podporujúcim republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. To, čo tieto stránky spája, je miesto ich založenia a vidina zárobku na takzvaných clickbait-och.

Veles, nenápadné mesto uprostred Macedónska s približne 45 000 obyvateľmi, sa stalo centrom vzniku politických webstránok venujúcim sa americkým prezidentským voľbám 2016. Domény ako WorldPoliticus.com, USADailyPolitics.com, či TrumpVision365.com sa obzvlášť zameriavajú na zverejnenie obsahu podporujúceho Donalda Trumpa, čím získavajú pozornosť primárne jeho podporovateľov a pozornosť konzervatívnych voličov vo všeobecnosti, píše BuzzFeed.

Tento obsah nemusí byť nevyhnutne publikovaný za účelom šírenia určitého svetonázoru, dokonca ani nemusí odzrkadľovať názory administrátorov stránok, ktorí sami mnohokrát tvrdia, že ich Donald Trump a jeho politika nezaujíma. Ich motivácia je čisto finančná. Facebook, najväčšia sociálna sieť, v spolupráci s online reklamnými sieťami ako je Google AdSense, vytvárajú ideálne podmienky na rýchly zárobok z klikacích reklám umiestnených v článkoch so senzačnými, bulvárnymi, zavádzajúcimi, či kompletne vymyslenými informáciami, zdieľaných na Facebooku. Ako zverejnil BuzzFeed, najväčšie internetové stránky majú Facebookový ekvivalent so sto tisíckami odoberateľov.

Podľa Facebooku kliknutie amerického užívateľa je asi 4-krát hodnotnejšie ako kliknutie ostatných užívateľov. Niektoré stránky experimentovali s obsahom o Berniem Sandersovi, ale nemali taký úspech ako tie, ktoré sa venovali Trumpovi. “Ľudia v Amerike chcú čítať správy o Trumpovi,” povedal 16-ročný Macedónec, administrátor stránky BVANews.com. Jeden z najúspešnejích článkov,  uverejnený na falošnej spravodajskej stránke ConservativeState.com, stihol za týždeň svojej existencie dosiahnuť cez 480 000 zdieľaní, komentov a iných reakcii na Facebooku a to vďaka svojmu kontroverznému titulku: “Hillary Clinton v 2013: ´Rada by som videla kandidovať na post prezidenta ľudí ako je Donald Trump; sú čestní a nedajú sa podplatiť´”. Avšak tento citát je umelo vykonštruovaný, inšpirovaný prejavom Clintonovej pre Goldman Sachs, v ktorom spomína, že by v politike rada videla úspešných ľudí z oblasti biznisu. Trumpovo meno nikdy nespomenula.

Mladí Macedónci tvrdia, že trh s pro-Trumpovským obsahom začína byť preplnený a teda už nie je až také jednoduché zarobiť pri takom množstve existujúcich clickbaitov peniaze. Najväčší štastlivci sú tí, ktorí svoje stránky založili na začiatku roku 2016, povedal pre BuzzFeed jeden zo študentov, ktorí spravujú spomenuté webstránky. Tvrdí, že niektoré z prvých stránok dokážu svojim administrátorom zarobiť aj “3 000 dolárov denne”, keď sa im cez Facebook podarí vygenerovať dostatočný počet kliknutí. Macedónski administrátori si uvedomujú, že po voľbách sa čaro ich senzačných stránok vytratí a zárobky sa budú postupne znižovať, i keď niektorí dúfajú, že výhra Donalda Trumpa by ich stránky udržala na žive aj naďalej.

Náhľad stránky http://worldpoliticus.com

world-politicus