Microsoft ponúka detektor dezinformácií v mobile

Microsoft ponúka detektor dezinformácií v mobile

Mobilný prehliadač Microsoft Edge prichádza s novou funkciou, ktorá by mohla pomôcť v boji proti fake news. Novinka je súčasťou programu spoločnosti Microsoft s názvom Obrana demokracie.

Riziko dezinformácií si postupne uvedomujú sociálne siete, rôzne médiá a v neposlednom rade sa do ich odhaľovania a odstraňovania pripájajú aj technologické firmy. Americký Microsoft sa rozhodol využiť takzvaný detektor dezinformácií NewsGuard. Je produktom rovnomenného startupu NewsGuard, ktorý sídli v New Yorku.

Funkcia detektora je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Na jeho využívanie je nutné manuálne nastavenie. Samotná aplikácia pomocou malej modrej bodky nasmeruje používateľa do Nastavení, kde sa nachádza možnosť “News Rating” (“Hodnotenie správ”), ktoré spustí NewsGuard.

Podľa dôveryhodnosti jednotlivých stránok ich NewsGuard označí červenou ikonkou, ak je web nedôveryhodný, alebo zelenou, ak sa mu veriť dá. Po kliknutí na ikonu sa zobrazia detaily hodnotenia. Napríklad stránky ako RT, Sputnik alebo Daily Kos boli vyhodnotené ako nedôveryhodné, na druhej strane MSNBC, Fox a CNN získali zelené hodnotenie.

Vyhodnotenie dezinformácií však býva často veľmi zložité. Hoci sa pri ňom používa viacero ukazovateľov, niekedy do posudzovania vstupujú subjektívne rozhodnutia. NewsGuard pod vedením Cordona Crovitza a Stevena Brilla vytvoril tím poradcov pozostávajúci z expertov, akými sú napríklad bývalý riaditeľ CIA generál Michael Hayden a zakladateľka The Information Jessica Lessinová.

Zatiaľ sa NewsGuard sústredí najmä na americké stránky, ale hodnotí aj hlavné zahraničné internetové portály.

Hoci Microsoft Edge nie je najpoužívanejším prehliadačom, ako prvý reaguje na jednu z hlavných hrozieb súčasnosti. Ak sa jeho aplikácia na odhaľovanie dezinformácií osvedčí, možno podobnú funkciu preberú aj ostatné prehliadače.