Ministerstvo Gabriely Matečnej šíri nepodložené informácie o komparzistoch na protestoch farmárov

Ministerstvo Gabriely Matečnej šíri nepodložené informácie o komparzistoch na protestoch farmárov

Rezort vedený nominantkou SNS bez dôkazov obviňuje organizátora farmárskych protestov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zverejnilo minulú nedeľu na svojom facebookovom profile status založený na neoverených informáciách. Odvolával sa na tvrdenia denníka Korzár. Na protestoch v Bratislave sa údajne nezúčastnili farmári, ale platení komparzisti.

Protestujúci mali za účasť na proteste dostať odmenu vo výške 50 alebo 70 eur. Platiť ich mal líder Združenia iniciatívy poľnohospodárov František Oravec. Podľa ministerstva nominantky SNS sa tento človek snaží oklamať nielen verejnosť, ale aj médiá a politikov.

V tomto prípade sa však jedná o neúplné informácie a zámerné zavádzanie zo strany ministerstva. Korzár síce naozaj priniesol informácie o údajnom komparze, ale odvoláva sa iba na nemenovaný zdroj. Oravec v tom istom článku obvinenia poprel s tým, že na protestoch sa nezúčastnili iba farmári, ale aj ich sympatizanti. Článok preto vyšiel s názvom Farmár František Oravec popiera, že si na protestoch platil komparz.

Týždenníku .týždeň sa navyše podarilo hovoriť s osobou, na ktorej postavil svoj článok Korzár. Ide o Radovana Tótha, ktorý síce nie je farmár, ale obaja jeho rodičia hospodária. Protesty podporil dobrovoľne a zadarmo, zabezpečenú mal iba stravu a ubytovanie.

Protesty farmárov sa pravidelne opakujú od júna 2018. Sú nespokojní s tým, že štátne inštitúcie umožňovali veľkým firmám okrádať či fyzicky napádať malých podnikateľov a zámerne ničiť ich úrodu.