Moskva vo veľkom nalieva peniaze do siete spriaznených médií v USA

Moskva vo veľkom nalieva peniaze do siete spriaznených médií v USA

Spôsob šírenia ruskej propagandy sa čoraz viac stáva sofistikovanejším. Už nejde len o tzv. farmy trollov a hordu falošných účtov. Propagandu šírenú z Kremľa je čím ďalej viac možné pozorovať ako súčasť amerického spravodajsko-mediálneho prostredia. 

Aj keď zásahy zo strany Kremľa prostredníctvom šírenia dezinformácií a kybernetických útokov počas novembrových volieb v USA neboli také časté a úspešné ako v roku 2016, tak súčasní aj bývalí predstavitelia amerických spravodajských služieb varujú, že Rusi boli zaneprázdnení budovaním základov pre budúce úspechy. 

Americká spoločnosť Omelas, ktorá sleduje extrémizmus v online priestore, študovala ruský obsah na 11 platformách sociálnych sieti a na stovkách informačných kanálov. Podarilo sa jej zhromaždiť 1,2 milióna príspevkov počas 90 dní. Na príspevkoch sledovali iba aktívne interakcie, čiže používateľ musel na daný príspevok fyzicky kliknúť. Ruským štátom ovládané média ako Russia Today (RT), agentúry Sputnik, ITAR-TASS a Izvestija TV patria medzi najaktívnejšie spomedzi ruských médií a disponujú vysokou mierou interakcií.

„Viaceré cielené kampane majú miliónové dosahy. Veľmi dobre pracujú s emóciami, či už negatívnymi, alebo pozitívnymi,“ konštatuje vykonná riaditeľka spoločnosti Omelas Evanna Huová. 

Priamy dosah ruských hoaxov nechcú špecifikovať, lebo sa mimoriadne ťažko meria. Avšak viacerí predstavitelia bezpečnostných zložiek uviedli, že je nepravdepodobné aby Rusko naďalej vynakladalo peniaze na rôzne dezinformačné a pro-ruské spravodajstvo, ak by tieto operácie neprinášali požadované výsledky. 

Bývalý špeciálny agent FBI Clint Watts, ktorý roky skúma ruské dezinformačné snahy uviedol, že dosah ruských správ v USA je exponenciálne vyšší ako v iných krajinách. Kremeľ vidí v šírení týchto dezinformácií návratnosť.  

Správa publikovaná úradom Global Engagement Center (GEC) ministerstva zahraničných vecí USA dospela k záveru, že Moskva masívne investuje do svojich propagandistických kanálov a spravodajských služieb.  

Ruská červená ryba na instagrame

Aby sa mainstremové portály ako RT a Sputnik vyhli štítkovaniu a označeniam, ktoré identifikujú obsah ako ruský, začali tieto média nenápadne šíriť obsah aj cez nimi zriaďované vedľajšie účty na sociálnych sietiach. Napríklad účet na instagrame s názvom Redfish je dcérskou spoločnosťou spravodajskej agentúry RT. Prevádzkovateľ tohto účtu bol v minulosti zamestnaný ako reportér spomínanej agentúry. 

Watts uvádza, že kanály ako Redfish na instagrame umožňujú Rusku získať významnú trakciu. Účet vo veľkom zdieľa príspevky podporujúce ľavicu a vo veľkom sa angažoval aj v nedávnych protestoch za políciou zabitého Afroameričana Georga Floyda. Na účte sú citáty od mnohých komunistických osobností, ako napríklad Fidela Castra alebo Vladimíra Lenina. Príspevky začali byť vo veľkom zdieľané miliónmi Američanov, ktorí ani netušia, že ide o pro-ruský účet šíriaci sofistikovanú propagandu.

Koketovanie s krajnou pravicou

Kremeľ taktiež nachádza spôsoby, ako oslovovať zástupcov a sympatizantov aj opačnej krajnej pravice. Augustová správa, už spomínaného GEC ukázala, že pro-ruské portály ako napríklad kanadský konšpiračný web Global Research, alebo nadácia pre strategickú kontrolu zosilňujú konšpiračné teórie. V poslednej dobe ide napríklad najmä o dezinformácie týkajúce sa koronavírusu. 

Ruská propaganda taktiež býva čím ďalej viac súčasťou krajne pravicových webov. Ide napríklad o stránky napr. ako ZeroHedge alebo The Duran. Ruské dezinformácie sa tešia obľube aj u krajne pravicových konšpirátorov, ktorí ich čerpajú aj z mainstreamových webov ako napríklad RT. 

Takisto podľa odborníkov venujúcich sa kybernetickej bezpečnosti, vyznávači konšpirácie QAnon milujú ruské konšpirácie a dezinformácie.

Trump zdieľajúci komentátora z RT

V priebehu novembra Donald Trump opakovane retweetol príspevky Waynea Dupreeho, ktorý pravidelne píše stanoviská pre RT. 

Dupreeho príspevky sa vyznačujú spochybňovaním legitimity prezidentských volieb, ktoré sa konali 3. novembra 2020. Obviňuje demokratov z podvádzania. 

V júni americkí úradníci a zákonodarcovia upozorňovali, že spoločnosť RT sa úmyselne dvorila miestnym americkým policajtom a predstaviteľom ich odborov. Cieľom bolo využiť ich reakcie na protesty, ktoré sa šírili po celej krajine a následne tým zvýšiť napätie.