Na Slovensko priletel Sorosov majster na revolúcie. Ako hoax pripravil pôdu k Ficovmu prejavu

Na Slovensko priletel Sorosov majster na revolúcie. Ako hoax pripravil pôdu k Ficovmu prejavu

Zverejňujeme článok Vladimíra Šnídla, ktorý vyšiel v Denníku N 5. marca 2018.

Minulý týždeň rozšíril český anonymný web Aeronet vymyslenú správu o tom, ako George Soros môže na Slovensku chystať štátny prevrat.

Pred necelým týždňom napísal anonymný český server Aeronet v článku prekvapujúcu informáciu: „Naša redakcia získala pred dvoma hodinami informáciu, že na Slovensko dorazila pravá ruka Georgea Sorosa, Marcello Fabiani.“

Muž s talianskym menom je údajne Sorosovým spolupracovníkom, ktorý jazdí po svete a organizuje štátne prevraty. „Je to jeden z architektov Oranžovej revolúcie v roku 2004. Tajomný Marcello sa objavuje všade tam, kde padajú vlády a režimy,“ písal autor textu podpísaný skratkou VK (Vedoucí kolotoče).

Správa o tajomnom expertovi sa okamžite dostala aj na ďalšie dezinformačné weby. Objavila sa aj v komentároch pod článkami niekoľkých médií, celkovo sa mohla dostať minimálne k desaťtisícom ľudí.

Keď potom čitatelia dezinformačných webov v pondelok počúvali prejav premiéra Roberta Fica, všetko im mohlo do seba zapadnúť. Fico totiž naznačil, že finančník George Soros môže ovplyvňovať prezidenta Andreja Kisku, ktorý cez víkend vyzval na rekonštrukciu jeho vlády alebo na predčasné voľby.

„Chcem dnes na tejto tlačovej konferencii pánovi prezidentovi postaviť jednoduchú otázku – 20. septembra 2017, New York, Piata avenue – pýtam sa, prečo hlava štátu Slovenskej republiky išla na súkromnú pôdu k človeku, ktorý má veľmi pochybné meno, a ten človek sa volá pán Soros,“ pýtal sa Fico.

Články Aeronetu sa vyznačujú siahodlhými titulkami. O údajnom Sorosovom revolucionárovi prvýkrát napísal v článku zo stredy 28. februára.

Farská: To je nejaký mafián?

Informácia o Marcellovi Fabianim, ktorý po vražde novinára Jána Kuciaka údajne priletel na Slovensko, má však jeden nedostatok – takýto človek pravdepodobne vôbec neexistuje. Týždenník Trend v pondelok upozornil, že pred publikovaním článku Aeronetu sa o nikom takom na internete nepísalo.

„Prvá internetová zmienka o tomto domnelom mužovi sa objavila až v stredu minulý týždeň, keď vyšiel článok Aeronetu,“ poznamenal Trend.

K podobným zisteniam dospela aj česká skupina Manipulatori.cz, ktorá sa venuje vyvracaniu hoaxov. „Súhlasíme s týmto zistením,“ poznamenala skupina pre Denník N.

Žiadneho Fabianiho nepoznajú ani organizátori bratislavských zhromaždení, ktoré sú reakciou na vraždu Jána Kuciaka a Mariny Kušnírovej. „Neviem, o koho ide,“ povedala spoluorganizátorka spomienky Karolína Farská. Následne sa spýtala, či ide o niektorého z mafiánov, ktorí môžu byť zapletení do Kuciakovej vraždy.

To, že v pondelok Sorosa spomenul aj premiér Fico, v žiadnom prípade nedokazuje, že by mal niečo spoločné s týmto hoaxom. Mohol však využiť pochybnosti, ktoré správa o Sorosovom expertovi na revolúcie zanechala medzi ľuďmi.

Čarnogurský: Máme tu Sorosovho odborníka

Informácia o Fabianim sa internetom šírila z viacerých zdrojov. Krátko pred konaním piatkových protestov ju napríklad prevzala aj internetová verzia časopisu Zem a Vek v článku s titulkom „Majdanizácia Slovenska“, ktorý bol kópiou pôvodnej správy z Aeronetu.

Tento článok spolu s pôvodným článkom Aeronetu pomáhalo na Facebooku šíriť okolo 1500 ľudí.

Následne s touto informáciou začal pracovať aj expremiér Ján Čarnogurský, ktorý dnes vedie Slovensko-ruskú spoločnosť. V nedeľu napísal stanovisko, v ktorom s odkazom na Sorosa spochybnil to, že by Kuciakova vražda mohla súvisieť s jeho investigatívnymi článkami.

„Osobitnú pozornosť vyvoláva v nás správa, že v týchto dňoch prišiel na Slovensko odborník Georgea Sorosa na farebné revolúcie – čítaj: na protiústavné zvrhávanie vlád a parlamentov,“ napísal Čarnogurský.

Soros v matičných novinách

Aeronet začal o údajných stopách, ktoré majú viesť k Sorosovi, písať na pokračovanie. Už v utorok, deň po tom, ako sa ľudia o vražde dozvedeli, uverejnil prvý článok, v ktorom Kuciaka nepriamo označil za Sorosovho novinára.

Vysvetlil to tým, že Kuciak (spolu s desiatkami ďalších novinárov) pracoval na kauze Panama Papers, ktorú podľa Aeronetu rozpútal Soros „s cieľom priviesť k bankrotu tridsať bánk v offshore oblastiach, aby ich mohol lacno kúpiť“.

Ako ďalší údajný dôkaz predostrel Aeronet video z Youtubu, na ktorom sa Kuciak zúčastnil na debate zorganizovanej slovenskou pobočkou Nadácie Open Society Fund, ktorú na Slovensku pred rokmi zakladal a financoval Soros.

„Azda si nikto z vás nevšimol, aký je slovenský neziskový sektor infiltrovaný americkou štátnou mocou, peniazmi a hlavne ľuďmi a novinármi Georgea Sorosa?“ pýtal sa Aeronet.

Na základe toho čitateľom vysvetlil, že za dvojnásobnou úkladnou vraždou môžu byť ľudia spojení so Sorosom a s americkou vládou, ktorí Kuciaka obetovali, aby mohli na Slovensku zorganizovať prevrat.

Podobné myšlienky sa o pár dní objavili aj v článku v Slovenských národných novinách, ktoré vďaka peniazom zo štátneho rozpočtu vydáva Matica Slovenská. Autorka Eva Zelenayová, bývalá poslankyňa HZDS a už pred rokom 1989 novinárka denníka Smena, v ňom spojila Kuciaka so Sorosom.

„Na internete sa objavil videozáznam, v ktorom Kuciak vlani prednášal v bratislavskej pobočke Nadácie otvorenej spoločnosti Georgea Sorosa o kauze Panama Papers. Na verejnosť prenikli informácie, že údajne z londýnskeho Sorosovho operatívneho centra pochádzala prvotná dátová komunikácia o tejto kauze britskému listu The Guardian,“ napísala Zelenayová.

Soros funguje

Konšpiračné teórie so Sorosom sú medzi čitateľmi s menej rozvinutým kritickým myslením obľúbené. Napĺňajú ich predstavy, že svet je ovládaný zákulisnými skupinami, v tomto prípade priamo židmi – Soros je finančný špekulant a filantrop maďarsko-židovského pôvodu.

„Soros je jednou z najobľúbenejších tém, je to podmnožina konšpiračnej teórie o celosvetovom židovskom sprisahaní, ktorá je od publikovania Protokolov sionských mudrcov pred sto rokmi matkou všetkých konšpiračných teórií,“ hovorí aktivista Juraj Smatana, venujúci sa odhaľovaniu dezinformácií.

Robert Fico na túto vlnu nabehol už v roku 2008. Sorosa vtedy použil proti Aliancii Fair-play, ktorá upozorňovala na nezvyčajne nízky prenájom, čo Smer platí za kancelárske priestory v Ružinove. „To bola hrubá manipulácia s faktmi, čo predviedla aliancia napojená na Sorosove peniaze,“ povedal vtedy Fico.

V uplynulých dňoch sa k tejto téme vrátil. V nedeľu najprv o prezidentovi Kiskovi povedal, že „prečítal vyhlásenie, ktoré zjavne nebolo napísané na Slovensku“. Zároveň ho nepriamo obvinil z toho, že mu ide o vyvolanie prevratu na Slovensku.

V pondelok sa rozhodol ešte pritvrdiť a explicitne už spomenul aj Sorosa. „Zaujímavé je to, že Robert Fico siahol k naratívu, ktorý ako prvý vypustil do informačného priestoru najtvrdší dezinformačný web Aeronet,“ dodal Smatana.

Záhadný web

Český Aeronet vyrába vôbec najúčinnejšie dezinformácie v rámci českého a slovenského internetu. Kombinuje v nich reálne udalosti (napríklad masové zhromaždenia v slovenských mestách) s polopravdami či s úplnými výmyslami (prílet tajomného Fabianiho).

Vo svojej súčasnej podobe začal tento web fungovať v roku 2014, v rovnakom čase, ako internet začali zaplavovať dezinformácie z ruských zdrojov, ktoré interpretovali konflikt na Ukrajine ruskou optikou.

Odvtedy Aeronet už niekoľkokrát ovplyvňoval verejnú mienku. Na jeseň 2014 napríklad „odhalil“, že vtedajšie protesty ľudí proti prezidentovi Milošovi Zemanovi organizovala a platila americká ambasáda.

Na jeseň 2017 odštartoval kauzu „lítium“, ktorá tesne pred parlamentnými voľbami poškodila dovtedy vládnu ČSSD. Aeronet napísal, že politici ČSSD prenechali v tichosti koncesie na ťažbu tejto vzácnej suroviny austrálskej firme, ktorá sa s nimi bude deliť.

„Ich interpretáciu prebrali ďalšie dezinformačné, ale aj mainstreamové médiá, následne sa stala účinnou zbraňou v predvolebnej kampani,“ poznamenal server Neovlivni.cz s odkazom na analýzu pražského Inštitútu bezpečnostných štúdií. Po voľbách si už na lítium skoro nikto nespomenul.

Kto za Aeronetom stojí? Dodnes je to záhada. Pôvodne na svojich stránkach uvádzal kontaktnú adresu v Holandsku v priemyselnom parku v Eindhovene. Týždenník Respekt neskôr zistil, že tam žiadne médium nesídli.

Ľudia z pozadia Aeronetu vytvorili dômyselný systém, ako zostať v utajení. Napríklad prístup k jeho účtom mal podľa Respektu robotník zo severnej Moravy, ktorý pravdepodobne fungoval ako „biely kôň“.