Najpopulárnejšia talianska politická strana šíri dezinformácie a proruskú propagandu

Najpopulárnejšia talianska politická strana šíri dezinformácie a proruskú propagandu

Šírenie konšpirácií sa zďaleka netýka iba strednej a východnej Európy. Talianske Hnutie piatich hviezd (M5S) patrí medzi ich najväčších rozširovateľov na Apeninskom polostrove.

Hnutie piatich hviezd vytvorilo systém internetových stránok a profilov na sociálnych sieťach, pomocou ktorých šíri dezinformácie, konšpiračné teórie a proruskú propagandu. Stránky hnutia, ktoré vedie bývalý komik Beppe Grillo, okrem toho útočia aj na jeho politických rivalov, predovšetkým na talianskeho premiéra Mattea Renziho.

Nejde len o oficiálne stránky M5S či osobné blogy jeho lídrov. Hnutie má vybudovanú sieť webov, ktoré sa k M5S otvorene nehlásia. Príkladom je stránka TzeTze. Tá má na Facebooku viac ako milión fanúšikov a Grillo ju propaguje priamo na svojom blogu. Ďalšími sú napríklad weby La Cosa či La Fucina.  

Všetky tieto stránky sú spájané s vedením M5S. Za ich vznikom, ako aj za prevádzkovaním samotného blogu Beppe Grilla, stojí mediálna spoločnosť Casaleggio Associati. Založil ju Gianroberto Casaleggio, ktorý bol aj spoluzakladateľom M5S. Od Casaleggiovej smrti v apríli tohto roku spoločnosť vedie jeho syn Davide.

TzeTze, La Cosa aj La Fucina sa snažia vystupovať ako seriózne zdroje, no pravidelne publikujú nepravdivé informácie.

Talianske konšpiračné weby podobne ako v iných krajinách často iba preberajú články a informácie zo zdrojov blízkych Moskve, ako sú Sputnik či Russia Today. TzeTze v auguste minulého roku publikovala článok o financovaní migrantov prúdiacich do Európy Spojenými štátmi. Tento článok bol prevzatý z webu Sputnik Italia.

V marci 2016 TzeTze pridala na svoju facebookovú stránku video s komentárom – ,,Rusko-Turecko-Amerika-Európa-Taliansko, pravda, ktorú pred nami taja. Čítaj, zdieľaj a informuj ostatných, Taliani sa o tom musia dozvedieť!“

Obsahom videa je údajné sprisahanie Spojených štátov a Turecka, ktorého cieľom je zastaviť Rusko v boji proti takzvanému Islamskému štátu. Video má v súčasnosti 1,3 milióna zhliadnutí a zdieľalo ho viac ako 46-tisíc ľudí.

Zaujímavý je aj vzťah samotného hnutia a jeho lídra k Moskve. Spočiatku bol Grillov prístup k Putinovej politike a jeho krokom na Ukrajine kritický, ale v priebehu roku 2014 sa to začalo meniť. Poslankyňa Hnutia piatich hviezd Marta Grande napríklad už v júni 2014 vystúpila v dolnej komore talianskeho parlamentu s príspevkom, v ktorom na základe nepodložených a nikdy nepotvrdených informácií hovorila o mučení ruských občanov a budovaní koncentračných táborov na juhovýchode Ukrajiny.  Poslankyňa dokonca tvrdila, že na Ukrajine sa objavili dôkazy o kanibalizme, pričom sa odvolávala na fotografiu, ktorá, ako sa neskôr ukázalo, pochádzala z ruského filmu natočeného pred piatimi rokmi.

Poslanec Manlio Di Stefano minulý rok vo svojom blogu tvrdil, že Ukrajina má slúžiť základniam NATO, vďaka ktorým bude aliancia môcť zahájiť pripravovaný útok na Rusko.

V roku 2013 zažilo Taliansko volebný šok, keď populistické Hnutie piatich hviezd získalo 109 parlamentných kresiel, čím sa stalo druhou najsilnejšou stranou v Poslaneckej snemovni. M5S je známe svojou kritikou Európskej únie. V minulosti sa hnutie snažilo dosiahnuť vyhlásenie referenda o odchode Talianska z eurozóny. Dnes už je vo svojej európskej rétorike miernejšie, no stále zdôrazňuje potrebu reforiem Európskej únie a eurozóny.  

Internetové stránky blízke tomuto hnutiu v Taliansku zďaleka nepatria k marginálnym, pričom samotný blog Beppeho Grilla je najpopulárnejší v krajine. Navyše Hnutie piatich hviezd aj s blížiacim sa ústavným referendom získava na sile, a tak sa časom môže stať hrozbou nielen pre samotné Taliansko.