Najväčšia írska opozičná strana chce dezinformátorov trestať väzením

Najväčšia írska opozičná strana chce dezinformátorov trestať väzením

Írsky parlament bude posudzovať návrh zákona, podľa ktorého by bolo šírenie falošných správ na internete trestané až piatimi rokmi za mrežami. Návrh je reakciou na podozrenia, že americké prezidentské voľby ovplyvnila ruská dezinformačná kampaň.

Dolná komora írskeho parlamentu bude hlasovať o návrhu zákona o internetových reklamách a sociálnych médiách z dielne centristickej republikánskej strany Fianna Fáil, ktorá je momentálne najväčšou opozičnou stranou v oboch komorách. Ak by ho írsky parlament prijal, aktívna propagácia falošných správ pomocou sociálnych médií by bola trestným činom. Návrh sa týka aj používania internetových robotov na ovplyvnenie politickej diskusie a internetovej politickej reklamy. Jej zadávatelia k nej budú musieť priložiť aj oznámenie o transparentnosti, ktorého súčasťou by mali byť informácie a cieľoch reklamy a jej cieľovom publiku.

Porušenia zákona by sa zároveň dopustil každý, kto na ovplyvňovanie politiky vedome používa automatizované boty, ktoré spravujú 25 alebo viac účtov na sociálnych sieťach alebo online profilov. Porušenie tohto ustanovenia by v menej závažných prípadoch znamenalo pokutu v hodnote 500 eur. Vo vážnejších kauzách by však páchateľ mohol ísť na pol roka do väzenia. V najvážnejších prípadoch by mu hrozila pokuta až 10-tisíc eur a päť rokov za mrežami. Predpokladá sa, že zákon bude mať výrazný vplyv na správanie írskych politických strán.

Iniciatíva prichádza po množiacich sa dôkazoch o tom, že prezidentské voľby v USA ovplyvnili dezinformácie. Autor návrhu zákona James Lawless z Fianna Fáil varuje, že ľudia by si nemali naivne myslieť, že „Írsko nebude ovplyvnené novou formou hybridnej informačnej vojny, ktorá prebieha na sociálnych médiách. (…) Je veľmi pravdepodobné, že spiace účty sa prejavia počas budúcej predvolebnej kampane alebo kampane o referende, ako sa to stalo v Británii a v USA.“ Preto zákon obsahuje aj množstvo opatrení zameraných na odhalenie tých, ktorí sa profesionálne zaoberajú šírením falošných správ a klamlivou reklamou s cieľom narušiť demokratický proces.

V rovnakom čase v Írsku organizácia Independent Press Standards Organisation (Organizácia nezávislých tlačových noriem – IPSO) predstavila logo, ktoré má pomôcť čitateľom chrániť sa pred falošnými správami. Noviny, webové stránky či časopisy, ktoré sa k IPSO prihlásili, môžu používať logo ako záruku pre čitateľov, že sú dôveryhodné. Mottom inciatívy je veta „Pre slobodu tlače so zodpovednosťou“.