Najviac výmyslov o korone šíria pravicoví extrémisti. Aj tí slovenskí

Najviac výmyslov o korone šíria pravicoví extrémisti. Aj tí slovenskí

Spoločnosť Graphika vydala správu o najčastejších hoaxoch v súvislosti s pandémiou COVID-19. 

Graphika začala monitorovať online situáciu na twitteri od decembra minulého roka. Na základe mapovania online priestoru vytvorili sériu „sieťových máp“. 

Tie odrážajú stav konverzácií o koronavíruse na Twitteri. Uzly na mape označujú účty, ktoré použili kombináciu hashtagov súvisiacich s koronavírusom a sú kategorizované na základe ich geografickej polohy a politického zamerania.

Vytvorila aj mapu zameranú konkrétne na dezinformácie ohľadom koronavírusu. Bola vytvorená podobne ako ostatné mapy, a to sledovaním tweetov, ktoré používali kombináciu hashtagov súvisiacich s dezinformáciami nasledovala kategorizácia a farebné kódovanie účtov. Cieľom týchto príbehov bolo „vzbudiť geopolitické napätie vrátane oslabenia dôvery v globálne inštitúcie a upozornenie na zlyhania iných vlád“.

Rovnako ako pravicové skupiny na celom svete, prezident Donald Trump a jeho priaznivci naďalej podporujú dezinformácie o zdraví súvisiace s koronavírusom. Snažia sa „podkopávať autority“ medzinárodných inštitúcií, ako je Svetová zdravotnícka organizácia. 

Správa spoločnosti Graphika ako taká podporuje rastúce obavy z toho, ako pravicové strany šíria dezinformácie o koronavíruse. Nie je to len online  fenomén v USA, podľa ich slov ide o celosvetovú pohromu.

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko nezaostáva za ostatnými štátmi, aj u nás sa šíria dezinformácie o koronakríze. Líder krajne pravicovej strany Kotlebovci-ĽSNS, Marian Kotleba natočil doposiaľ tri videá k tejto téme. Za jedno z týchto videí na neho podal Inštitút ľudských práv trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.

Podľa jeho slov práve migranti priniesli koronavírus na Slovensko. Mimo iného odmieta opatrenia vlády a umývanie rúk. „Po Európe behajú imigranti, ktorí neprešli žiadnou kontrolou a z ktorých mnohí sem práve ten koronavírus doniesli. A my sa tu ideme obmedzovať, my si tu ideme povinne umývať ruky a dávať do karantény našich vlastných občanov, ale necháme sem tých cudzincov ďalej prúdiť, necháme sa stále nimi ďalej a ďalej zaplavovať. Takto to jednoducho ďalej nemôže ísť!” vyhlásil Kotleba. 

V druhom videu sa Kotleba pokúša spochybňovať EÚ. „Toto, čo dnes zažívame, to je program Európska únia plus. Európska únia, ktorá totálne likviduje národné štáty, ktorá je kedykoľvek pripravené prijať ďalšie a ďalšie usmernenie, príkaz a rozhodnutie na to, aby likvidovala suverenitu národných štátov, ale keď ide o nejakú pandémiu, ako napríklad v tomto prípade cez tú koronu, tak zrazu únia mlčí, únia v tom necháva národné štáty nech sa topia samé,“ vyznal sa predseda fašistickej strany.

Európska únia síce zo začiatku nemala rýchlu odpoveď, no nakoniec pružne reagovala:

  • Slovensko dostane od EÚ takmer 2,5 miliardy eur na pomoc v boji s následkami koronavírusu.
  • Európska únia rovnako vytvára strategické zdravotnícke zásoby – pre tento účel vyčleňuje rozpočet v objeme cca 300 mil. eur.
  • Jednou z priorít je tiež vývoj vakcíny a liekov na COVID-19. Na podporu výskumníkov uvoľnila Európska komisia sumu vo výške 140 mil. eur
  • Na úrovni EÚ sa tiež pripravuje plán hospodárskej obnovy únie, ktorý bude potrebný na reštart ekonomiky po kríze v strednodobom až dlhodobom horizonte. Dôležitým nástrojom obnovy bude aj nový viacročný finančný rámec EÚ. A mnoho ďalších.

V treťom a zatiaľ poslednom videu to M. Kotleba roztočil na plné obrátky. Hovorí o tom, že vírus bol umelo vytvorený v laboratóriách, aby zotročil ľudstvo. „Tu sa dnes nehrá o to, aby sme boli zdraví. Tu sa dnes nehrá o to, aby sme sa ochránili pred koronavírusom. Tu sa dnes hrá o to, ako hlboko sa dostaneme na kolená a ako lacno nás budú môcť tieto finančné skupiny skúpiť. Jednoducho, čím hlbšie na tie kolená padneme, čím dlhšie bude tento stav trvať, tým lacnejšie skúpia v podstate celú republiku. Banky sú naozaj dnes jediný subjekt, ktorý na Slovensku z tejto krízy vyjde víťazne,“ uzavrel svoju konšpiračnú úvahu Kotleba a nezabudol pripomenúť, že korona je projektom EÚ a s vakcínou sa budú ľuďom striekať do tela aj čipy na kontrolu obyvateľov.