Napojenie na ruskú banku? Trump obvinenia odmieta

Napojenie na ruskú banku? Trump obvinenia odmieta

Podľa magazínu Slate anonymná skupina počítačových vedcov, ktorá sledovala možné kyberútoky na americké voľby, odhalila podozrivú komunikáciu Trumpovej spoločnosti s ruskou bankou. Republikánsky kandidát obvinenia odmieta.

V posledných dňoch americkej prezidentskej kampane vrcholí kritika nielen na Hillary Clintonovú za jej aféru s používaním súkromnej emailovej adresy na pracovnú komunikáciu, ale takisto aj na jej politického konkurenta.

Spoločnosť Donalda Trumpa – Trump Organisation – mala vytrvalo komunikovať s najväčšou súkromnou ruskou bankou  Alfa Bank. Konkrétne obvinenie vzniesol portál Slate, ktorý na svojej stránke popisuje detaily údajnej komunikácie. Tá mala prebiehať medzi serverom Trump Organisation a dvoma servermi zaregistrovanými Alfa bankou.

Skupina počítačových odborníkov sa pôvodne sformovala na jar tohto roku po tom, čo spoločnosť CrowdStrike priniesla informácie o útokoch ruských hackerov na Demokratický národný výbor, najvyšší stranícky orgán Demokratickej strany. „Chceli sme pomôcť chrániť obe kampane a tým aj integritu volieb,“ vysvetľuje jeden z členov skupiny, ktorý teraz pracuje na univerzitnej pôde.

Clintonovej volebný štáb „ponúknutú“ šancu okamžite po zverejnení využil a opäť kritizoval Trumpa. Má ísť o jasný dôkaz spolupráce medzi ním a Moskvou.

Členovia Trumpovej volebnej kampane vysvetľujú, že ich server nie je súkromný, ale bol založený na marketingové účely inou spoločnosťou. Taktiež vraj nebol používaný od roku 2010. Odmietajú aj komunikáciu s akoukoľvek ruskou entitou.

Rovnaká odpoveď znie aj zo strany ruskej banky, ktorá odmieta kontakty s Trumpom alebo jeho organizáciami.

Republikánsky kandidát si už v minulosti vyslúžil kritiku za pochvalné komentáre na adresu prezidenta Putina. Odmietol tiež odsúdiť ruské aktivity voči susediacim krajinám, vrátane Ukrajiny. Naopak, Trump zaútočil na Clintonovú pre jej negatívne postoje k ruskému prezidentovi, či kritiku spolupráce Spojených štátov s Ruskom aj po ničivých útokoch Moskvy na mesto Aleppo.