NATO oficiálne vyzvalo Rusko a Čínu, aby si prestali vymýšľať falošné správy

NATO oficiálne vyzvalo Rusko a Čínu, aby si prestali vymýšľať falošné správy

Čína a Rusko sa koordinovanými kampaňami snažia podkopať dôveru v Severoatlantickú alianciu.

Generálny tajomník Jens Stoltenberg obvinil Moskvu a Peking zo šírenia dezinformácií o krokoch NATO proti globálnej pandémii. V rozhovore pre Rádio Slobodná Európa uviedol, že oba štáty podporujú šírenie falošných informácií a snažia sa podkopať súdržnosť organizácie, či vyprovokovať členské štáty Aliancie proti sebe.

Podľa neho dezinformačné kampane majú za cieľ poškodiť reputáciu organizácie. “Pokúšajú sa vyobraziť NATO, ako by sme momentálne neboli schopní ochrániť našich starších spoluobčanov, či nevedeli spolupracovať. My však spolupracujeme,” vyjadril sa Stoltenberg.

Podľa jeho slov vidia ministri obrany členských štátov situáciu podobne – preto sa rozhodli urýchliť procesy spolupráce v boji proti koronavírusu. Ako hlavné aktivity zmienil poskytovanie leteckej prepravy, podporu v lekárskej oblasti, či presun pacientov.

Spolupráca členských štátov NATO má však omnoho širší dosah. Podľa oficiálnych dokumentov sa taktiež venujú prísnemu dohľadu nad bezpečnosťou zamestnancov, tak ako aj vyslaných pracovníkov na zahraničných misiách.

Aliancia sa tiež angažuje v budovaní nemocníc v teréne, dezinfekcii verejných priestranstiev či v logistike a plánovaní. Euroatlantické koordinačné stredisko pre riešenie mimoriadnych udalostí (EADRCC) koordinuje žiadosti členských štátov o pomoc, iné oddelenia pomáhajú pri plánovaní, či preprave lekárskeho materiálu. Zahraničné misie taktiež pomáhajú lokálnym komunitám a poskytujú medicínske pomôcky.

V neposlednom rade NATO neustále spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), tak ako aj s Európskou úniou, Medzinárodným Červeným krížom, či Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Najnovší report EÚ vyvoláva otázky

Ruské a Čínske dezinformačné kampane v kontexte globálnej pandémie nie sú žiadnou novinkou. Pred necelým týždňom boli publikované závery reportu EÚ z jej inštitúcie East StratCom Task Force. Samotná publikácia mapuje šírenie dezinformácií počas globálnej pandémie, no aj tak sa nezaobišla bez kritiky.

Vo viacerých médiách sa objavila informácia, že pôvodný report mal byť až príliš kritický voči čínskym aktivitám. Podľa denníka The New York Times tak EÚ pod nátlakom Pekingu nakoniec publikovala len jeho miernejšiu verziu. 

Vo svojom článku spomína rozhovory s diplomatmi, či útržky internej komunikácie, ktoré poukazujú na jeho značnú úpravu. V oficiálnom stanovisku však hovorca pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ, Peter Stano, popiera akúkoľvek zmenu reportu pod nátlakom čínskych diplomatov.

V informačnom priestore však aj naďalej cirkuluje veľké množstvo hoaxov v spojení s koronavírusom. O tých najpopulárnejších sa dočítate tu.