Nekonečný príbeh: 5G siete škodia aj tam, kde nie sú

Nekonečný príbeh: 5G siete škodia aj tam, kde nie sú

Telekomunikačný úrad a polícia Slovenskej republiky museli znova vyvracať hoax o škodlivosti 5G sietí. Muž z Liptovského Mikuláša sa na Facebooku svetosvete zaprisahával, že sa mu práve odkedy spustili 5G sieť, zhoršilo zdravie. Jeho úprimná sťažnosť však mala jednu drobnú chybičku krásy – v Liptovskom Mikuláši ani jeho okolí žiadne 5G siete nikdy neboli spustené.

Odvážny autor svoj príspevok medzičasom stihol zmazať, avšak jeho „posolstvo“ sa šíri ďalej.  Našťastie, jeho už vyvrátený hoax zdieľa iba niekoľko súkromných účtov s nízkou interakciou. Obsahom bolo viacero zavádzajúcich a nepravdivých informácií.

Podľa jeho slov zdrojom bolesti hlavy, ktorá bola výraznejšia najmä v blízkosti vysielača, by mala byť 5G sieť. Autor sa tiež odvolával na zákon, ktorý už dvadsať rokov neplatí. Svoje tvrdenie o nebezpečenstve novej technológie umocňoval už klasickým konšpiračným dôkazom, že v okolí vysielača nelieta žiadne vtáctvo, či hmyz.

Úrad pre reguláciu elektronických telekomunikácií a poštových služieb na svojej facebookovej stránke konštatoval, že 5G sieť v Liptovskom Mikuláši, nie len, že nikdy nebola spustená, zatiaľ nedošlo ani k jej testovaniu. Vysielač 5G v meste ani nie je.

Podľa liptovského hypochondra nik o vysielači nevie, lebo je zakrytý štátnym a vojenským tajomstvom. Vojaci ale 5G siete nepoužívajú a žiaden civilný vysielač akéhokoľvek operátora nemôže byť zo zákona tajný. Aj pre to, že sa jednoducho nedá schovať.

Nová choroba: 5G fóbia

Hoci tento prípad je skôr smiešny, bohužiaľ podobným správam verí viacero ľudí nie len na Slovensku, ale po celom svete.

Podľa štúdie spoločnosti IPSOS vypracovanej pre združenie telekomunikačných operátorov ETNO zo septembra 2020, až 10% opýtaných si asociuje túto technológiu s niečím negatívnym.

5G sieť, pandémia a koronavírus 

Konšpirácie o negatívnych dopadoch 5G sietí na ľudské zdravie sú na online platformách veľmi populárne. Výnimkou nie je ani spájanie sietí piatej generácie s aktuálnou epidemiologickou situáciou.

Jedným z najznámejších hoaxov ešte zo začiatku pandémie bolo, že samotné ochorenie COVID-19 spôsobujú vlny 5G siete. Toto tvrdenie sa vymyká akýmkoľvek dôkazom a faktom, nakoľko nové ochorenie sa šíri z jednej osoby na druhú kvapôčkovou infekciou a nie prenosom dát, na čo slúži 5G sieť.

Ono sa to ťažko vysvetľuje absolventom Vysokej školy života, keďže tam semester základov fyziky z neznámeho dôvodu nemajú. Keby ho mali, tak by vedeli, že nehmotná elektromagnetická vlna fyzikálne nemôže „niesť“ na svojom chrbte hmotný vírus zložený z miliárd atómov.

Iná „overená informácia“ zase vykreslila aktuálnu pandémiu, iba ako zásterku pred negatívnymi účinkami 5G sietí a tiež, že ich zavedenie má slúžiť, ekonomickým záujmom finančných skupín a mobilných operátorov.

Je pravdou, že medzi vedcami neexistuje stopercentná zhoda o možných nežiadúcich účinkoch resp. o absolútnej bezpečnosti 5G sietí, konšpiračné portály si však informácie vykladajú po svojom a neberú ohľad na viaceré, zväčša väčšinové, vedecké stanoviská.

Články v podobnom duchu kolujú aj na tradičných bludárskych portáloch často s dezinformačným obsahom či falošnými správami, akými je napríklad Zem a Vek či Bádateľ. Popularite sa tešia aj facebookové skupiny, ktoré „bojujú“ proti šíreniu 5G sietí. Jednou z nich je aj skupina s názvom „STOP 5G sieti na Slovensku“, ktorá mimo iné zdieľa obsah spomenutých konšpiračných portálov ako aj príspevky ďalších pochybných zdrojov.