Mýty o obrane

Mýty o obrane

ZBROJENIE VEDIE K VOJNE

TVRDENIE: Budovanie armád a výdavky na obranu majú za následok vojny a utrpenie. Obmedzením zbrojenia znížime pravdepodobnosť konfliktov a znížime utrpenie civilného obyvateľstva.

REALITA: Tým, že sa sami odzbrojíme, iba zvýšime našu zraniteľnosť. Ukrajina, ktorej vojenské sily (podobne ako tie naše) roky upadali, na to už doplatila. V skutočnosti všetci významní aktéri okrem Európy svoje ozbrojené sily modernizujú, vrátane Ruska a Číny. Vojenské oslabenie Európy by neviedlo k zvýšeniu našej bezpečnosti a posilneniu mieru, ale naopak, zvýšilo by riziko vypuknutia konfliktu. Počas Studenej vojny mohla západná Európa rozvíjať demokratický politický systém a slobodné hospodárstvo jedine vďaka schopnosti vojenského odstrašenia Sovietskeho zväzu, založenom na masovom porušovaní základných ľudských práv a občianskych slobôd. Keď dnes vidíme, že v mnohých veľkých štátoch sa ľudské práva stále porušujú a tie isté štáty sa vyzbrojujú a správajú sa asertívneagresívne voči svojim susedom, ako môžeme tvrdiť, že riešením pre Európu je odzbrojovanie sa?

V ČASE MIERU ARMÁDY NETREBA

TVRDENIE: Naozaj niekto verí, že by nás Rusko vojensky napadlo? Európa žije už desaťročia v mieri, ak by sa k niečomu schyľovalo, potom môžeme budovať armádu.

REALITA: Všetci dúfame, že k rozsiahlemu vojenskému útoku voči členským štátom EÚ a NATO v najbližších rokoch a desaťročiach nedôjde, no tváriť sa, že prinajmenšom obmedzené a maskované útoky podobné tým na Donbase a Kryme sú z ríše rozprávok už dnes skutočne nemôžeme. Odhliadnuc od toho, dôvodom prečo je ozbrojené sily potrebné budovať aj v čase mieru je reakčný čas. Žijeme v dobe, kedy obstaranie helikoptéry a výcvik pilota trvá roky, no vojnu možno rozpútať a vybojovať v priebehu dní až týždňov. Krízu nemusíme vidieť v predstihu a až vypukne, môže byť neskoro. Už nik nevybuduje stíhacie letectvo, pechotu, ani tankové alebo ženijné vojsko. Ozbrojené sily nebuduje žiaden zodpovedný štát až vtedy, keď dôjde k najhoršiemu.

PRE ZDÔVODNENIE ARMÁDY SI VYMÝŠĽAME HROZBY

TVRDENIE: Zbrojárski lobisti tvrdia, že peniaze vynaložené na obranu sú poistkou proti možnému riziku, ktoré však dnes nemáme vyhodnotené. Hrozby pre našu bezpečnosť si vymýšľajú, aby ospravedlnili armádne výdavky.

REALITA: Hrozby si nikto nevymýšľa, tie existujú bez ohľadu na to, či sa na ne pripravujeme alebo nie. Európa je v porovnaní s ostatným svetom veľmi rozvinutý a zároveň veľmi malý kus zeme, ktorého prosperita a bezpečnosť závisí od schopnosti odradiť potenciálnych agresorov od násilného riešenia sporov a zároveň riešiť krízy vo svojom okolí. Agresívne správanie sa Ruska voči GruzínskuUkrajine, ale aj členským štátom EÚ a NATO (narúšanie vzdušného priestoru a ohrozovanie civilných letov, rozsiahle vojenské cvičenia zamerané na inváziu a použitie jadrových zbraní, vyhrážanie sa použitím jadrových zbraní, masívna informačná vojnaprepisovanie histórie, podpora extrémnej pravice v Európe vrátane maďarského Jobbiku, či francúzskeho Národného frontu, podpora a výcvik polovojenských skupín) je len jedným príkladom. Rýchlo sa vyzbrojujúca Čína a agresívne správanie sa jej námorníctva voči štátom juhovýchodnej Ázie, vojny a humanitárne katastrofy na Blízkom východe a s tým spojený náboženský fanatizmus, prelievajúci sa do viacerých európskych štátov, fenomén zahraničných bojovníkov vracajúcich sa do Európy z miest konfliktov (Blízky východ, Ukrajina), desaťtisíce migrantov hľadajúcich útočisko v Európe, často aj za cenu smrti alebo predaja do otroctva, pirátstvo a s tým spojené ohrozovanie námorných trás od ktorých je Európa ekonomicky závislá, teroristické útoky voči európskym cieľom (Madrid, Londýn, Paríž, Kodaň, Utøya, Burgas a ďalšie uskutočnené alebo prekazené bezpečnostnými zložkami) nie sú výmyslom ale realitou. Hrozby si skutočne netreba vymýšľať, potrebné je mať k dispozícii vojenské a nevojenské nástroje, ktoré pred nimi ochránia európsku populáciu a minimalizujú utrpenie civilného obyvateľstva aj za našimi hranicami. Slabá Európa nie je riešením v násilnom a nevyspytateľnom svete.

EURÓPA JE DOSTATOČNE VYZBROJENÁ

TVRDENIE: Je šialené tvrdiť, že Európa je nedostatočne vyzbrojená, tvrdia to politické elity prepojené so zbrojárskou lobby.

REALITA: S poklesom výdavkov súvisí aj pokles vojenských spôsobilostí, ktorý je v Európe alarmujúci. Od roku 2009 do roku 2014 klesli počty vojenskej techniky členských štátov NATO v Európe nasledovne: tanky z 12484 na 9858, bojové vrtuľníky z 1228 na 994, bojové lietadlá z 3764 na 3234 (mnohé z deklarovaného navyše nemusí byť je bojaschopné). Británia prišla v priebehu posledných piatich rokov o tri lietadlové lode a minimálne do roku 2020 túto spôsobilosť úplne stratila, počty tankov znížila od roku 2007 o 31%, obrnených bojových vozidiel o 42%, bojových vrtuľníkov o 34% a bojových lietadiel o 33%. Holandsko napríklad úplne zrušilo svoju tankovú divíziu, Dánsko ponorkové námorníctvo a Francúzsko obmedzilo objednávky na lietadlá Rafale. Rapídnym poklesom prechádzajú aj počty vojakov. Francúzi mali na konci Studenej vojny k dispozícii 548 tisíc vojakov, dnes iba 213 tisíc. Britské sily sa zredukovali z 308 tisíc na 174 tisíc a na základe plánu z minulého roka sa tie nemecké znížia z niekdajších 545 tisíc na 180 tisíc. Relatívne jednoduchá operácia v Líbyi ilustruje žalostný stav európskych vojenských kapacít: úplná závislosť od amerického spravodajstva, sledovania, prieskumu a zameriavania, tankovacích lietadiel. Európskym silám dokonca do troch mesiacov došla presná letecká munícia.