Od nulitnej advokátky sa dištancuje aj majiteľ otvorenej krčmy

Od nulitnej advokátky sa dištancuje aj majiteľ otvorenej krčmy

Hoaxy a dezinformácie nielen škodia zdraviu, ale môžu človeka dostať rovno za mreže. Napriek tomu zatiaľ ešte advokátka Adriana Krajníková z Košíc neustále tvrdí, že protipandemické opatrenia sú „nulitné“ a ľudí podnecuje k ich nerešpektovaniu. Na to však môžu tvrdo doplatiť, ako je to aj v prípade majiteľa prešovskej krčmy, ktorý ju počúvol.

UPDATE 15. januára 18:11: Slovenská advokátska komora pozastavila Adriane Krajníkovej výkon advokácie.

Je to už vyše desať mesiacov, čo Slovensko zaznamenalo prvý prípad ochorenia COVID-19. V záujme zabrániť jeho šíreniu vydala vláda súbor opatrení, ktoré sa dotkli aj fungovania reštaurácií, barov či krčiem. Mnohí zamestnanci a podnikatelia v gastro sektore preto prišli na dlhší čas o príjem. 

Niektorí majitelia prevádzok sa to rozhodli riešiť po svojom – podnik aj napriek zákazu otvorili. Medzi nimi aj majiteľ prešovskej krčmy Tralka pub (na Facebooku ako Moto Pub). K nerešpektovaniu zákazu ho posmelila práve Adriana Krajníková. 

Po týždni od otvorenia prevádzky však prišla polícia a kontroly z hygieny. Majiteľ sa preto rozhodol cez Facebook hľadať právneho zástupcu. Fanúšikovia na sociálnej sieti, aspoň podľa majiteľa, „vo veľkom“ odporúčali advokátku Adrianu Krajníkovú, podľa ktorej sú opatrenia vlády nulitné. 

Krajníková sa majiteľovi ozvala nakoniec sama a svoje právne služby ponúkla zadarmo. 

Dňa 19. decembra pridala krčma na Facebook fotky, podľa ktorých mali otvorené a zastavila sa u nich aj Krajníková. V tom čase však už právnička naplno zbierala podpisy, aby si mohla založiť politickú stranu

Podľa všetkého teda zneužila situáciu, aby sa spropagovala. Neskôr to pripustil aj sám majiteľ krčmy. „Pani advokátka si na nás urobila reklamu, pretože si zakladá politickú stranu, a tak sme jej prišli vhod ako obetní baránkovia. A v čase, keď poskytovala rozhovor pre ľudí v našom podniku, zároveň si zbierala podpisy a doslova nás nechala v štichu,“ napísal v statuse na Facebooku.

Majiteľ ďalej opisuje, ako po vzatí do väzby neurobila Krajníková nič, aby mu pomohla. Na políciu za ním prišla až po 36 hodinách. Tak majiteľ zohnal narýchlo iného právnika, ktorý podľa odsúdeného majiteľa podniku zhodnotil právne schopnosti Krajníkovej slovami: „Nepočúvajte ju, ona p*cu vie.“

Majiteľa odsúdil prešovský súd trestným rozkazom na dva roky, ale s trojročnou podmienkou, takže si trest odpyká na slobode. Ak neporuší podmienku. 

Provokuje, klame, zavádza

„Otvorené bez obmedzení – bez prekrytia dýchacích ciest – bez covid testu.“ Týmto nápisom sa niekoľko týždňov pýšila Prešovská krčma. Jej majiteľ teraz tvrdí, že provokačný nápis bol nápad advokátky.

„Podotýkam, že to vyhlásenie o zákaze vstupu orgánov štátnej správy aj reklamný pútač otvorené bez obmedzení bol nápad Krajníkovej, nie náš,“ uviedol v statuse majiteľ. Advokátka Krajníková im mala tvrdiť, že sa dopúšťajú len priestupku. Keďže pred menom nosí titul JUDr., rozhodli sa jej dôverovať. 

Práve svojho právnického titulu Krajníková patrične zneužíva. Na svojej webovej stránke vydáva pochybné manuály, ako sa postaviť na odpor proti opatreniam. Na svojom facebookovom profile zase šíri rôzne právne odporúčania, v ktorých ignoruje podstatný fakt, že podľa Ústavy SR aj ústavného zákona o bezpečnosti štátu môžu byť počas núdzového stavu legálne obmedzené základné práva a slobody občanov.

Krajníková si totiž pri svojich „právnych“ analýzach vyberie iba paragrafy, ktoré jej vyhovujú, ale tie ktoré jej nepasujú, jednoducho ignoruje. 

Na ňou šírené informácie môžu občania tvrdo doplatiť. Tak ako majiteľ krčmy. Vďaka jej ubezpečeniu si myslel, že mu nič dramatické nehrozí. No Vianoce strávil za mrežami.

Už samotným otvorením krčmy sa totiž dopustili porušeniu predpisov. Za otvorenie nepovolených prevádzok počas lockdownu hrozí pokuta až 20 tisíc eur, a to na základe opatrení ÚVZ SR. Za nenosenie rúška, k čomu Krajníková tiež vyzýva, môžu byť ľudia pokutovaní v blokovom konaní do výšky 1000 eur a celkovo do výšky 1659 eur. 

Vyplýva to pritom zo zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, respektíve zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Právnička je už známa firma

Nie je to prvýkrát, čo Adriana Krajníkova, ktorá kedysi spolupracovala aj s exministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom, vyzývala k nerešpektovaniu protipandemických opatrení.  

V októbri ju museli vyviesť z košického súdu, pretože si aj napriek výzvam odmietla nasadiť rúško. Najviac sa však „preslávila“ vďaka medializovanej kauze z košickej pôrodnice. Cez telefón podporovala 19-ročnú prvorodičku v jej rozhodnutí nenasadiť si rúško a neabsolvovať predpôrodný test na Covid-19.

Krajníková si celú konverzáciu nahrala a nezákonne (bez súhlasu nahrávaných osôb) uverejnila na internete. „Žiadne rúško si moja klientka nenasadí, ani počas pôrodu, ani potom, ani počas celého pobytu vo vašej nemocnici. Ak s tým máte problém, tak volajte políciu a dajte im kontakt na mňa a ja budem konať v mene mojej klientky, bodka,“ doslova kričala na doktorku.

Opatrenia nie sú nulitné – ani v tomto prípade

Advokátka celú nahrávku okomentovala slovami „na Slovensku sa začal fašizmus.“ Opakovane tvrdila, že na takýto postup voči pacientke nemá nemocnica právo. Zamestnanci nemocnice však postupovali v súlade s preventívnymi opatreniami ÚVZ SR, ktoré zas vychádzajú zo zákona o ochrane verejného zdravia.

Vzhľadom na to, že prvorodička svoj názor nezmenila, zamestnanci nemocnice sa k nej v záujme ochrany ostatných pacientov správali ako k pozitívnej – izolovali ju od ostatných a pristupovali k nej v ochranných oblekoch.

V tejto súvislosti Krajníkova šírila informácie, že ak sa budúca mamička nepodrobí testu, dieťa jej na desať dní zoberú. Podľa nemocnice je to však klamstvo.

„Nikto zo zdravotníckych pracovníkov neuviedol tejto pacientke, že jej bude odobraté dieťa, pokiaľ sa odmietne podrobiť antigénovému testu na COVID-19. Naopak, ako počuť z nezákonne uverejnenej nahrávky, pacientka dostala jasné a zrozumiteľné informácie, že bude umiestnená spolu so svojim dieťaťom samostatne,“ uviedla košická nemocnica v oficiálnom stanovisku

Od Krajníkovej sa po tomto incidente dištancovala aj Slovenská advokátska komora a na základe viacerých podnetov začala disciplinárne konanie voči nej. V krajnom prípade môže prísť až o advokátsku licenciu.