Otrava Navaľného opäť zvyšuje napätie medzi Ruskom a Nemeckom

Otrava Navaľného opäť zvyšuje napätie medzi Ruskom a Nemeckom

Rusko odmieta priznať otravu novičokom Alexeja Navaľného a naopak obviňuje a doslova konšpiruje o všetkých ostatných. Najnovšie za otravou podľa Moskvy stojí údajne Nemecko. To však obvinenia jednoznačne odmieta.

Západ nahneval Moskvu

Nemecko počas pondelkového stretnutia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) kritizovalo Rusko za údajnú otravu opozičného politika Alexeja Navaľného. Zároveň nemecká delegácia Rusko vyzvala, aby plne spolupracovalo s OPCW na rýchlom objasnení tohto útoku. V spoločnom vyhlásení 56 krajín OPCW ostro odsúdilo útok na ruského opozičného politika. 

Rusko naopak obvinilo Nemecko z vymýšľania si vlastných príbehov. „Nemecko a jeho spojenci sa uchýlili k megafónovej diplomacii a rozpútali masívnu dezinformačnú kampaň proti Rusku,“ uviedla ruská delegácia. 

Alexej Navaľnyj je presvedčený, že za útokom stojí Kremeľ. „Trvám na tom, že za zločinom stojí Vladimír Putin a nemám žiadne iné vysvetlenie na to, čo sa stalo.“ Podľa neho dôvodom mala byť jeho dlhodobá kritika vlády 

Pokus o otravu Navaľného sa potvrdil

Alexej Navaľnyj skolaboval a následne upadol do kómy 20.8.2020 počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk. Po prevoze do nemocnice v Nemecku bola v štyroch nezávislých laboratóriách zistená prítomnosť nervovo-paralytickej látky novičok. Testy boli vykonané laboratóriami v Nemecku, Francúzsku, Švédsku a medzinárodnom laboratóriu OPCW.

Stopy po novičoku sa našli v Navaľného krvi, moči, na koži ale aj na fľaši s vodu z hotela, kde pravdepodobne k otrave došlo.

A Kremeľ začal konšpirovať

Moskva v reakcii následne spustila dezinformačnú kampaň, v ktorej vládny predstavitelia konšpirujú o otrave. Ruský prezident Vladimír Putin po zverejnení výsledkov naznačil, že Navaľný mohol byť otrávený až po prevoze v Nemecku. Pri telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom načrtol zase scenár, v ktorom sa dokonca Navaľnyj otrávil sám. 

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov prezidenta Putina podporil a povedal, že existuje ešte verzia podľa ktorej mohlo dôjsť k otrave pri prevoze do nemocnice v Berlíne. A aby toho nebolo málo, tak Kremeľ zároveň obvinil Navaľného zo spolupráce so CIA – hlavnou spravodajskou službou USA.

Verzie Kremľu sú však vysoko nepravdepodobné. Rusko síce oficiálne zničilo všetky svoje zásoby chemických zbraní v októbri 2017, avšak investigatívni novinári z Bellingcat zistili opak. Medzinárodný investigatívny tím vypátral, že na nariadenie Kremľu výroba novičoku pokračuje v tajných laboratóriách.

Bellingcat navyše pripomína, že výroba nervových látok je extrémne zložitá. Na produkciu novičoku sú použité látky, ktoré nie sú na trhu voľne dostupné a vyrobiť sa dá iba v laboratórnych podmienkach za prísnych opatrení. Len malý kontakt s látkou novičok spôsobuje okamžitú smrť a preto nie je prakticky možné, aby sa Navaľnyj otrávil sám.

Podľa laboratórnych zistení mala chemická látka, ktorou bol otrávený Navaľnyj, podobnú štruktúru ako novičok použitý pri útoku na Sergeja Skripaľa v Salisbury. Pri tejto otrave bolo expertami potvrdené, že látka bola vyvinutá v ruskom laboratóriu v meste Shikhany.

Verziu, že za útokom stojí Kremeľ navyše potvrdzujú západné tajné služby. Podľa oficiálnych vyhlásení, Navaľnyj bol počas svojej cesty po Sibíri sledovaný Federálnou bezpečnostnou službou (FSB), ktorá je lojálna prezidentovi Putinovi. Podľa neoficiálnych dohadov, práve FSB mohla stáť za otravou Navaľného.

K útoku nedošlo prvýkrát

Alexej Navaľnyj je najznámejší žijúci ruský opozičný politik a významný kritik prezidenta Vladimíra Putina. V Rusku organizuje protivládne protesty a demonštrácie a známy je tiež svojimi videami, kde odhaľuje obrovské bohatstvo ruských politikov a oligarchov. 

Otrava nebola prvým útokom na Navaľného. V roku 2017 ho neznámy páchateľ oblial malachitovou zeleňou, po čom čiastočne oslepol na jedno oko. V Rusku sa toto antiseptikum hovorovo nazýva aj antiputinovská zeleň, keďže sa často používa proti opozičníkom a kritickým blogerom.

Tento útok nebol dodnes vyšetrený, avšak rovnako ako v prípade otravy novičokom, Navaľný obvinil z činu Kremeľ. 

Nervovo-paralytickú látku novičok vyvinuli v sedemdesiatych rokoch minulého storočia práve v Sovietskom zväze a je priamo spájaná s aktivitami ruskej tajnej služby. 

V roku 2018 bol novičok použitý aj na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru vo Veľkej Británii. Obaja síce útok s veľkým šťastím prežili, no o život prišla žena, ktorá sa pri útoku taktiež náhodou dostala do kontaktu s látkou.  

Európska únia po útoku na Navaľného novičokom uvalila sankcie na šesť osôb a Štátny výskumný ústav organickej chémie a technológie. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov následne ohlásil pripravované sankcie na nemeckých a francúzskych predstaviteľov. 

Presné mená zatiaľ neboli zverejnené.