Peking sa bojí, že svet bude naň nahnevaný, tvrdí interný vládny dokument

Peking sa bojí, že svet bude naň nahnevaný, tvrdí interný vládny dokument

Číne hrozí masívna vlna celosvetového odporu, najväčšia od čias masakru na Námestí nebeského pokoja. Aspoň to tvrdí interný čínsky report mapujúci vývoj medzinárodných vzťahov ohľadne koronavírusu. Ako jednu z možností dokonca spomínajú otvorenú vojnu. Čínske dezinformačné kampane v tom tiež zohrali svoju úlohu.

Agentúra Reuters priniesla exkluzívny článok o internom reporte, ktorý mal byť začiatkom apríla prezentovaný najvyšším čínskym predstaviteľom. Dokument vypracovaný Čínskym inštitútom súčasných medzinárodných vzťahov (CICIR) varuje pred globálnym anti-čínskym sentimentom.

Globálna antipatia voči Pekingu má byť najväčšia od konca osemdesiatych rokov, kedy čínska armáda brutálne zasiahla na Námestí nebeského pokoja voči demonštrantom. Teraz to má však na svedomí koronavírus a spôsob, akým Čína globálnu pandémiu riešila a komunikovala okolitému svetu.

Podľa vládneho reportu by sa mal Peking pripraviť na najhorší možný scenár – a to ozbrojenú konfrontáciu so Západom, na čele ktorého stoja Spojené štáty. Tie vnímajú Čínu ako nielen ekonomické, ale aj bezpečnostné riziko.

Čínska vláda odmietla report komentovať, no hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí USA, Morgan Ortagus zdôraznila kľúčovú úlohu Pekingu v globálnej koronakríze. “Snahy Pekingu umlčať vedcov, novinárov a občanov a šíriť dezinformácie zhoršili nebezpečenstvo tejto zdravotnej krízy,” uviedla pre Reuters Ortagus.

Ako si Čína kupuje fanúšikov za ich vlastné peniaze

Odkedy sa ohnisko nákazy presunulo do Európy a USA, Čína rozbehla tzv. “rúškovú diplomaciu”. Prostredníctvom zásielok zdravotníckych pomôcok sa snažila získať si plusové body medzi západnými krajinami. 

Mnohokrát však bola obvinená z čistej propagandy a sebeckých úmyslov. Napríklad Taliansku predala (!!!) ten istý zdravotnícky materiál, ktorý jej predtým Taliani sami darovali.

Dezinformačné kampane situáciu len zhoršili. Čína napríklad zmenila oficiálne číslo obetí po tom, čo ju viaceré štáty obvinili zo zavádzajúcich štatistík. Tvrdila však, že nešlo o zámernú manipuláciu s dátami. Medzi ďalší virálny hoax sa zaradila napríklad pôvodom čínska informácia, že koronavírus vznikol v USA, a do Wuhanu ho zavliekli Američania.

Propagandu zneužívala aj vládna mašinéria priamo v Číne. Napríklad videá, kde sestričkám oholili hlavy pred tým, než ich poslali do epicentra nákazy v provincii Hubei, vyvolali vlnu odporu. Kým čínska vláda ich situovala do pozície “bojovníčok s vírusom”, verejnosť to označila za degradujúce a nehumánne.

V poslednej dobe je však stále viac vidieť koordinovanú strategickú kampaň medzi Kremľom a Pekingom. Na dezinformácie, ktoré spoločne šíria upozornil aj generálny tajomník NATO, o čo sme už písali tu.

Hrozí otvorený konflikt?

Už niekoľko dní sú médiá plné podozrení, že koronavírus vznikol v čínskom laboratóriu. To, čo sa javilo najprv ako hoax, dnes USA prezentuje ako relevantnú informáciu.

Donald Trump spolu s ministrom zahraničných Mikeom Pompeom pred pár dňami vyhlásili, že majú ďalšie dôkazy podporujúce túto teóriu. Čínske vládne média označujú vyšetrovanie za šialené.

Nie je však jasné, či ide o obvinenie s reálnym základom, alebo iba o útočný naratív Washingtonu. Toto pomyselné víťazstvo však môže Trumpovi nahrať plusové body v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Faktom ale ostáva to, že dezinformačné kampane aj naďalej destabilizujú štáty po celom svete (o čom sme už písali tu).