Podľa oficiálnej správy Trump v kampani spolupracoval s Rusmi

Podľa oficiálnej správy Trump v kampani spolupracoval s Rusmi

Správa, ktorú priniesol Spravodajský výbor Senátu má takmer 1000 strán. Prílohy tvorí viac ako miliónov spisov a 200 svedectiev. Spravodajský portál NBC zosumarizoval niekoľko nových skutočností, ktoré doteraz neboli až tak známe. Zo správy inak vyplýva, že Rusi napojení na ich tajné služby ochotne pomáhali pred voľbami 2016 Donaldovi Trumpovi a jeho tímu.

Správa sa komplexne venuje ovplyvňovaniu prezidentských volieb v roku 2016, kedy Trumpov kampaňový tím využil pomoc prostredníctvom spravodajskej operácie vedenej Ruskom. Jej cieľom bolo zdiskreditovať demokratickú kandidátku na prezidenta Hillary Clintonovú, a tak pomôcť Trumpovi k víťazstvu.

Ruský špión v blízkosti Trumpa

Podľa správy bol súčasťou Trumpovho tímu Konstatin Kilimnik. Oficiálne pôsobil ako poradca šéfa volebnej kampane Paula Manaforta.

Zároveň však v tom istom čase bol Kilimnik dôstojníkom ruskej tajnej služby. Parlamentný výbor presný obsah komunikácie medzi špiónom a Manafortom nedokázal určiť, najmä z dôvodov využívania šifrovanej komunikácie či nulovej spolupráce dotyčných s vyšetrovateľmi.

Dôkazový materiál obsahuje pasáže, ktoré sú zámerne prekryté tak, aby neboli čitateľné.

Mimochodom v roku 2019 Manaforta právoplatne odsúdili pre viaceré trestné činy, napríklad aj pre podvod, či krátenie daní na šesť rokov.

Trump vedel o hacknutí Clintonovej emailov

Stránka WikiLeaks v roku 2016 zverejnila interné dokumenty a e-maily Demokratickej strany. Trumpov dlhoročný poradca a spolupracovník Roger Stone už bol obvinený z komunikácie s WikiLeaks počas predvolebnej kampane. Najprv tvrdil, že bol v kontakte so zakladateľom WikiLeaks Julianom Assangeom. Neskôr to začal popierať a tvrdil, že to bola iba politická hra.

Podľa vyšetrovateľov, Roger Stone s WikiLeaks komunikoval ako zástupca Trumpovej kampane a o zverejnení dokumentov vedel vopred. Poverenie mal dostať od samotného Trumpa.

Trump to odmieta a tvrdí, že si nepamätá na žiadnu komunikáciu o WikiLeaks so Stoneom. Taktiež popiera, že by Stone komunikoval s členmi zodpovednými za jeho predvolebnú kampaň. Napriek tomu výbor hodnotí v správe ako jednoznačný fakt, že Trump komunikoval s Rogerom Stoneom o zverejnení emailov na WikiLeaks.

Ruská návšteva v Trump Tower

Vo štvrtok 9. júna 2016 sa v Trump Tower v New Yorku stretli zástupcovia Trumpovej kampane s dvomi Rusmi. Výbor zhodnotil, že dvaja účastníci stretnutia, Natalia Veselnickaja a Rinat Achmetšin, majú prepojenie na Kremeľ a ruské spravodajské služby. Ďalej uviedli, že obaja Rusi tajili alebo klamali o dôvodoch svojho pôsobenia v USA.

Hoax o Ukrajine stvorili Rusi

Po voľbách a počas rozsiahleho vyšetrovania špeciálnym agentom FBI Robertom Muellerom sa objavila dezinformácia, že nie Rusko, ale najmä Ukrajina zasahovala do amerických volieb.

Podľa finálnej správy výboru to však vymysleli v Rusku a hoax pomáhal šíriť ruský agent a zároveň člen Trumpovho tímu Kilimnik.

Bývalý Trumpov poradca a jeho problém s pamäťou 

Inšpektor ministerstva spravodlivosti v roku 2019 zistil, že FBI sa pri pátraní po ruskom ovplyvňovaní amerických volieb dopustilo opakovaných chýb v žiadostiach o sledovanie Cartera Pagea, bývalého zahraničnopolitického poradcu prezidenta Trumpa. Page nebol pri vyšetrovaní nikdy obvinený, výbor však nebol spokojný s jeho výpoveďou.

Aj pri základných otázkach sa Page odpovediam vyhýbal. Napriek každodenným záznamom, ktoré si uchovával v počítači, si pred komisiou nedokázal spomenúť na podrobnosti ohľadom svojich ciest do Moskvy alebo na mená vysokopostavených ruských predstaviteľov s ktorými sa stretol.

V dôsledku zistení výbor zhodnotil, že správa FBI podozrievajúca Cartera Pagea zo spolupráce s Rusmi bola opodstatnená.