Podľa týchto znakov odhalíte falošné fotky

Podľa týchto znakov odhalíte falošné fotky

Na rozdiel od textu sú vizuálne príťažlivé, netreba ich dlho čítať a majú potenciál vzbudiť rýchlu a silnú emocionálnu odozvu. Zámerne upravené fotografie sú najobľúbenejším nástrojom manipulácie na sociálnych sieťach.

Počítačový a digitálny forenzný expert Hany Farid z americkej univerzity Dartmouth prišiel s návodom pre laikov, ako jednoducho rozoznať falošné fotky od skutočných.

Ako prvý krok navrhuje spätné vyhľadávanie. Falošné fotky šíriace sa na sociálnych sieťach často už niekto iný použil pri iných situáciách a kolujú internetom ďalej. Najjednoduchším spôsobom, ako ich odhaliť, je použiť vyhľadávanie danej fotky cez nástroje Google Image alebo TinEye, ktoré slúži presne na tento účel.

Ďalším krokom je podrobné vyhľadávanie informácií o fotke. Každá fotografia obsahuje metadáta, podľa ktorých sa dá vypátrať, v ktorý deň a v akom čase vznikla, akým fotoaparátom, prípadne či už bola otvorená vo Photoshope a znova uložená. Existuje veľa stránok, ktoré dokážu tieto informácie poskytnúť. Slabinou tohto riešenia je, že fotky kolujúce Facebookom a Twitterom majú tieto údaje automaticky odstránené z dôvodu ochrany súkromia užívateľov.

Jedným z trikov na odhalenie falošnej fotky je skúmanie svetla a tieňov. Svetlo a tiene môžu odhaliť odstránené, pridané či presunuté objekty. Najčastejšie je tieň na nesprávnom mieste alebo úplne chýba.

Programy na úpravu fotografií pomôžu odhaliť aj zásahy do originálu. Odkryjú detaily, ktoré bežne nie sú viditeľné. Stačí sa pohrať s kontrastom, svetlosťou a inými nastaveniami.  V prípade, že bol z fotky odobraný objekt, objavia sa farebné bloky, ktoré farebne neladia s okolím. Toto však nemusí platiť v prípade kompresie obrázka vo formáte JPEG, kde práve kompresia je dôvodom vzniku týchto farebných blokov.

Počítačoví vedci vyvinuli aj program na odhaľovanie falošných videí. Metóda je založená na tom, že program dokáže zachytiť jemné zmeny farby tváre, ktoré sú dôsledkom činnosti srdca. Na digitálne vytvorených osobách, ktoré sú na nerozoznanie od skutočných, tieto zmeny nevidno.