Poslanec Marček šíri hoax o jadrových zbraniach na Slovensku, chytilo sa ho ruské ministerstvo zahraničia

Poslanec Marček šíri hoax o jadrových zbraniach na Slovensku, chytilo sa ho ruské ministerstvo zahraničia

Prokremeľský politik propagoval hoax dezinformačných médií, v Rusku ho vďaka nemu ďalej šíria ako dôveryhodnú informáciu.

Podobne ako minulý rok, aj teraz sa nezaradený poslanec Peter Marček vybral na anektovaný Krym. Zúčastnil sa tam piateho ročníka Jaltského medzinárodného ekonomického fóra.

Minuloročnú cestu mu verejne neodporúčalo slovenské ministerstvo zahraničia a jeho návšteve Krymu sa venoval aj Zahraničný výbor NR SR, ktorý ju odsúdil.

Marčekovu minuloročnú cestu kritizoval aj ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška, ktorý tvrdil, že cesta na Krym cez Rusko je porušením ukrajinských zákonov.  

Aj napriek minuloročným skúsenostiam si Marček cestu na Krym tento rok zopakoval a pri tejto príležitosti poskytol rozhovor ruským novinám Izvestija. Tie ho v ňom označili ako vedúceho slovenskej delegácie na tomto fóre aj napriek tomu, že na stretnutie žiadna oficiálna delegácia zo Slovenska neprišla.

Marček pre Izvestija hovoril o tom, že Krym ju ruský a podľa toho by sa k nemu mali správať iné štáty. Tvrdil, že sankcie proti Rusku treba zrušiť, ale venoval sa aj voľbám do europarlamentu, v ktorých kandiduje v rámci vlastného hnutia Hlas ľudu.

Izvestija sa Marčeka pýtali aj na obrannú zmluvu medzi USA a Slovenskom. Marček o nej tvrdil, že sa ňou USA snažia Slovensko dotlačiť k výstavbe amerických vojenských základní na našom území.

Podľa neho sa tento zámer snažia zakryť údajnou modernizáciou slovenských letísk Kuchyňa a Sliač, ale v tajnosti prebiehajú rokovania o základniach. Marček navyše pripustil, že USA môžu chcieť na týchto základniach umiestniť aj jadrové zbrane.

Toto tvrdenie dali ruské noviny rovno do titulku článku, v ktorom píšu: „Nie je vylúčené, že USA chcú u nás rozmiestniť jadrové zbrane.“   

Priestor, ktorý mu Izvestija nekriticky poskytli, využíva Marček na dezinformovanie, pretože ako spomína slovenské ministerstvo zahraničia, žiadne americké základne na Slovensku nie sú v pláne, a už vôbec nie rozmiestnenie jadrových zbraní. Písali sme o tom už tutu.

Podľa Denníka N pôvodcom dezinformácie môže byť blog na prokremeľskom webe Hlavné správy, ktorý už vo februári hovoril o umiestnení jadrových zbraní na Slovensku. Informáciu však dementovalo ministerstvo obrany.

Denník N oslovil aj Marčeka. Pre noviny odmietol obvinenia z toho, že šíri konšpiračnú teóriu. Informáciu o jadrových zbraniach vraj získal zrejme v nejakých alternatívnych médiách.

Marčekovej dezinformácie sa chytilo aj ruské ministerstvo zahraničia. Jeho námestník Alexander Gruško pre ruskú tlačovú agentúru TASS povedal, že informácie o amerických základniach a jadrových zbraniach na Slovensku Rusko vníma ako provokáciu.

Tlačová správa TASS sa pritom odvoláva práve na Marčekov rozhovor v Izvestija.

Tento krátky príbeh jednej dezinformácie nám ukazuje, ako ruské média a politická reprezentácia využívajú prokremeľských európskych politikov.

Ruské médiá im dajú nekritický priestor, ktorý môžu ľudia podobní Marčekovi využiť aj na šírenie lží, ktoré potom priamo využívajú ruskí politici a vytvárajú tak vlastný obraz reality.

Vzhľadom na dominantnú pozíciu štátnych médií na ruskom mediálnom trhu majú obyvatelia Ruska pred očami hlavne takú verziu reality, ktorú často vytvárajú dezinformácie podobné tej Marčekovej.