Právničku, čo odhovárala rodičku od rúška a šíri hoaxy už rieši advokátska komora

Právničku, čo odhovárala rodičku od rúška a šíri hoaxy už rieši advokátska komora

Advokátka Adriana Krajníková možno príde o licenciu. Podľa informácií portálu Antipropaganda.sk Slovenská advokátska komora eviduje na túto právničku už niekoľko sťažnosti a pravdepodobne ju bude riešiť disciplinárna komisia advokátskej komory. Ak by jej pozastavili výkon advokácie, už by nemohla zastupovať klientov.

Adriana Krajníková z Košíc, ktorá spolupracovala s exministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom, je aktuálne najväčšou hviezdou dezinformačnej scény. Na Facebooku totiž šíri svoje „právne“ analýzy, kde mylne tvrdí, že protipandemické opatrenia sú napríklad „nulitné“ alebo ešte pritvrdzuje, že v nemocniciach používajú praktiky fašistov.

Viacerí skutoční odborníci ju však usvedčili buď z neznalosti práva, alebo rovno z klamstva.

Ohrozila advokátka zdravie klientky?

Posledným prípadom, kedy sa „právnička“ zviditeľnila bolo, keď cez telefón radila iba 19-ročnej prvorodičke, aby v nemocnici odmietala protipandemické opatrenia, ako nasadiť si rúško alebo absolvovať predpôrodný test na COVID-19.

Rozhovor s nemocničným personálom si „právnička“ nahrala (otázne je, či mala na to súhlas druhej strany) a nahrávku zverejnila. Mimochodom aj na to musí mať súhlas nahraných osôb.

V nahrávke okrem iného Krajníková tvrdí: „Žiadne rúško si moja klientka nenasadí, ani počas pôrodu, ani potom, ani počas celého pobytu vo vašej nemocnici. Ak s tým máte problém, tak volajte políciu a dajte im kontakt na mňa a ja budem konať v mene mojej klientky, bodka.“

Keďže rodička na základe odporúčaní „právničky“ odmietala test na COVID-19, tak v nemocnici ju brali ako keby bola pozitívna. „Bez testu jednoducho nevieme, či je negatívna,“ konštatuje gynekológ-pôrodník Peter Horničár, ktorý bol pri incidente. Okrem iného konštatuje, že každá rodička pre pôrodom absolvuje rad iných vyšetrení a testov.

Rodičku teda izolovali od ostatných a pôrod prebehol, ako keby bola pozitívna, teda lekári a sestry boli v ochranných oblekoch. Nakoniec v poriadku porodila dcéru. Otázkou tak zostáva, či „právnička“ svojím konaním a oddaľovaním a komplikovaním pôrodu neohrozila zdravie a život „klientky“. Aj tu je otázka, či vôbec mala riadnu zmluvu v zmysle zákona.

Nulitná právnička

Krajníková opakovane tvrdí, že opatrenia sa neopierajú o zákon. „Rovnako sme s Dr. Harabínom vysvetlili, že opatrenia a nariadenia či už na rúško alebo na testovanie, nie sú ŽIADNE. ŽIADNE právne povinnosti nosiť rúško (opatrenia sú nulitné, právne nikdy nevydané) a ŽIADNE opatrenie dať sa testovať. To všetko ostatné je iba vydieranie štátu…,“ podotýka.

Advokátku popritom len nedávno vyviedli z košického súdu, pretože si napriek výzvam odmietla dať rúško.

Nulitná právnička sa pritom mýli v podstatnom detaile. Nie všetko musí byť priamo v zákone a zbierke zákonov, aby to malo ich silu.

Opatrenia, ktoré vyhlasuje či už vláda (napr. obmedzenie pohybu), alebo protipandemické opatrenia (napr. rúška), ktoré vydáva hlavný hygienik vychádzajú, či už z Ústavy alebo zákonov (napr. zákon o ochrane verejného zdravia), ktoré vyslovene tvrdia, že vláda alebo hlavný hygienik môžu vydať tieto obmedzenia.

Nemocnica vyvracia klamstvá

Krajníková navyše v tomto prípade klamlivo tvrdila, že ak sa žena nepodrobí testu, tak jej dieťa na desať dní zoberú. To však nie je vôbec pravda.

„Nikto zo zdravotníckych pracovníkov neuviedol tejto pacientke, že jej bude odobraté dieťa, pokiaľ sa odmietne podrobiť antigénovému testu na COVID-19,“ uvádza košická nemocnica v oficiálnom stanovisku.

Nemocnica zároveň upozorňuje, že to právnička porušila zákony a navyše účelovo klamala. „Naopak, ako počuť z nezákonne uverejnenej nahrávky, pacientka dostala jasné a zrozumiteľné informácie, že bude umiestnená spolu so svojim dieťaťom samostatne,“ dodala nemocnica.

Nemocnica zároveň tvrdí, že pacientke ponúkli prijať ju bez COVID testu, ale v tom prípade bude izolovaná a personál k nej bude pristupovať iba v ochranných pomôckach. Aj to rodička na základe inštrukcií právničky odmietala.

Takže pacientka odmietala COVID test, lebo podľa právničky má na to právo, ale zdravotníkom zároveň upierala právo na to, aby seba a ostatné rodičky chránili pred COVID-19.

Podľa stanoviska Polície SR, ktorá už prešetruje incident, pacientka nerešpektovala opatrenia súvisiace s Covidom-19. „Pacientka mala svojim správaním ohrozovať zdravie zdravotníkov a ďalších pacientov – odmietala použiť rúško, odmietala absolvovať COVID test, odmietala vyšetrenie lekárov v špeciálnych ochranných oblekoch a odmietala s lekármi komunikovať,“ uvádzajú vo svojom stanovisku.

Aj advokáti sa od nej dištancujú

Správanie advokátky odsúdila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Pri advokátoch, ako aj pri ostatných právnických profesiách je namieste vyžadovať veľmi prísne nielen dodržiavanie princípov práva, ale aj etického kódexu. Šírenie dezinformácií o ochranných opatreniach tykajúcich sa pandémie je hrubo za hranicou takého správania, ktoré by sme od advokáta očakávali,“ oznámilla.

Samotná stavovská organizácia Slovenská advokátska komora sa od Krajníkovej dištancovala. „Slovenská advokátska komora sa dištancuje od medializovaného konania ohrozujúceho poskytovanie zdravotnej starostlivosti iným pacientom v čase vyhláseného núdzového stavu,“ uviedla vo svojom stanovisku.

Ako ďalej dodala komora, tak na právničku evidujú niekoľko sťažností, ktoré teraz bude riešiť revízna komisia. „Disciplinárny senát môže po preukázaní skutku uložiť advokátovi sankciu od napomenutia, cez peňažnú pokutu až po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov,“ doplnila v stanovisku komora.

Na záver advokátska komora konštatuje, že advokáti nesmú znižovať dôstojnosť advokátskeho stavu a navyše majú konať v prospech klienta. „Advokát má ctiť právo, chrániť práva a oprávnené záujmy svojho klienta a postupovať podľa pokynov klienta, ktoré sú v súlade s právnym poriadkom, advokátskymi predpismi a etikou. Úlohou advokáta je radiť svojmu klientovi v jeho právnej veci, nemalo by však dôjsť k situácii, že robí rozhodnutia za klienta,“ uzatvára komora svoje stanovisko ku Krajníkovej.

Blaha je blažený, lebo Hitler…

Poslanec Smeru a šíriteľ hoaxov a dezinformácií Ľuboš Blaha po tomto prípade doslova krochká blahom. Podľa neho je konanie nemocnice horšie ako nacisti v 30. rokoch. „Toto sú také neuveriteľné zásahy do slobody občana, do práv matky a do práv dieťaťa, že takéto niečo si nedovoľovali ani nacisti v 30.rokoch,“ napísal na svojom facebookovom profile.

Podľa „právničky“ incident dokazuje, že „na Slovensku sa začal fašizmus.“

Nie len advokátka hovorí o fašizme. „Čaputovej, Matovičov a Kollárov otrasný fašizmus v praxi,“ vyjadril sa na margo konania nemocnice Štefan Harabin.

Portál Bádateľ sa zas vyjadril takto: „Fašizmus postupuje. Bez podrobenia sa testu chce nemocnica matke odobrať dieťa. Ku pôrodu privolali aj Gestapo (políciu).“

K porovnávaniu incidentu s fašizmom sa pripája aj portál Infovojna, Hlavné správy, či Chemtrails Slovensko.

Všetci porovnávajúci COVID test s fašizmom/nacizmom však asi len z nevedomosti zabudli pripomenúť, že nacizmus v koncentračných táboroch zabil viac ako 12 miliónov ľudí iba pre ich etnický pôvod, a teda či toto je plán slovenských nemocníc, už bludári neuviedli.