Pre dezinformátorov boli vďačnou témou aj Vianoce

Pre dezinformátorov boli vďačnou témou aj Vianoce

Ani tento rok dezinformačné servery pred vianočnými sviatkami nezaháľali a ponúkli nám niekoľko dezinformácií s vianočnou tématikou.

Vianoce patria medzi najvýznamnejšie kresťanské sviatky, počas ktorých si kresťania pripomínajú narodenie Ježiša Krista.

Veľký význam týchto sviatkov sa však snažia mnohé dezinformačné a krajne pravicové weby zneužívať na to, aby medzi ľudí vniesli antimoslimské nálady. V konečnom dôsledku majú ľudí presvedčiť, že moslimovia kresťanstvo nerešpektujú a vzájomné mierové spolužitie oboch náboženstiev je tak nemožné.

Na podporu takéhoto presvedčenia často využívajú zmanipulované, špekulatívne alebo rovno vymyslené správy.

Portál mythdetector.ge, ktorý sa zaoberá vyvracaním dezinformácií a hoaxov, píše o troch veľmi populárnych, ktoré sa na internete šírili pred práve skončenými Vianocami.

Hoax č. 1: Na radnici v talianskom meste Bolzano museli odstrániť vianočný stromček, aby neobťažoval moslimov.

Zdroj: screenshot jihadwatch.org

Tento hoax šírili viaceré dezinformačné médiá ako napríklad voiceofeurope.com, jihadwatch.org, gatestoneinstitute.org alebo aj slovenský dezinformačný prokremeľský web hlavnespravy.sk.

Pravdou, je na radnici v Bolzane v jednej z miestností mali schôdzku športoví veteráni. V predvianočnej nálade ju ozdobili a postavili v nej stromček. Na druhý deň mali mať v miestnosti stretnutie členovia moslimskej asociácie, to však nebol dôvod na odstránenie stromčeka a výzdoby.

Dôvod bol oveľa prozaickejší. Športoví veteráni museli miestnosť nechať v pôvodnom stave, v akom do nej vstúpili, bez vlastných predmetov, pretože si to vyžaduje smernica radnice. Pravidlo platí pre všetky stretnutia na radnici.

„Predstavte si, čo by sme mali v tej miestnosti po šiestich mesiacoch?“ spýtala sa hovorkyňa radnice Alessandra Albertoni. Predstava, že by mesto odstránilo nejaký vianočný stromček z verejných priestorov, len pre rešpekt k odlišným kultúram, je podľa hovorkyne smiešna.

Hoax č. 2: Paríž zrušil vianočný trh, Ramadán sa však každoročne oslavuje.

Zdroj: screenshot Instagram Voice of Europe

 

Pravdivú správu, ale so zavádzajúcim titulkom vloženú do klamlivého kontextu zdieľali viaceré dezinformačné weby ako infowars.com voiceofeurope.com, jihadwatch.org či české svobodnenoviny.eu. Titulok čitateľovi podsúva dojem, že oficiálni predstavitelia verejnej správy zakazujú kresťanské tradície, kým tie muslimské nie, pričom takto pomaly dochádza k islamizácii Európy.

Ako informuje server thelocal.fr, trhy v Paríži boli zrušené iba na Champs Élysées, a to z dôvodu sporu medzi radnicou a podnikateľom Marcelom Campionom, ktorý je usporiadateľom vianočných trhov na tomto slávnom parížskom bulvári.

Radnica už dlhšie tlačila na podnikateľa, aby zdvihol úroveň trhov. Ten prianiam radnice nevyhovel. Neustále mu vyčítali, že na trhu predávajú lacné a nekvalitné výrobky z Číny.

V lete nakoniec zastupiteľstvo po hlasovaní zmluvu s Campionom zrušilo. Na budúci rok chce mesto kvalitu a atraktivitu trhov výrazne zvýšiť.

Hoax č. 3: Na škole v nemeckom Lüneburgu zrušili oslavu Vianoc pre sťažnosti moslimskej študentky.

Zdroj: screenshot hlavnespravy.sk

Túto správu okrem stránok spomínaných pri predchádzajúcich hoaxoch uverejnil aj  dezinformačný server breitbart.com, ktorý pred americkými prezidentskými voľbami podporoval Donalda Trumpa. Správu opäť šíri aj slovenský web hlavnespravy.sk.

Aj v tejto správe je zrnko pravdy. Po minulé roky žiaci a učitelia oslavovali Vianoce na gymnáziu v Lüneburgu počas vyučovania. Od tohto roku však oslavy počas vyučovania zrušili a presunuli ich mimo vyučovania, pričom účasť nie je povinná.

Na danej škole sa v minulosti naozaj odohral incident, kedy študentka kritizovala učiteľku, ktorá počas povinného predmetu začala spievať koledu. Riaditeľ školy Friedrich Suhr však odmieta, že by za týmto rozhodnutím mala byť práve sťažnosť od moslimskej študentky. Vianočnú akciu posunul z personálnych dôvodov. Presun nie je trvalý a budúci rok už akcia má byť opäť povinná pre všetkých.

Vedúca školskej rady Bianca Schöneich tvrdí, že sviatky by sa v škole mali oslavovať umiernene a nemusia pripomínať bohoslužbu.

Na Slovensku sa však neobjavujú len dezinformácie zo zahraničia. Jeden vykonštruovaný príbeh zo slovenskej dielne zaregistrovali v novembri viacerí užívatelia Facebooku.

Na tejto sociálnej sieti sa šírila falošná poplašná správa, v ktorej mladík upozorňoval na možný teroristický útok na bratislavských vianočných trhoch.

Príbeh znel asi takto: Mladý muž našiel na bratislavských vianočných trhoch peňaženku, ktorú vrátil jej majiteľov – moslimovi. Ten nálezcu z vďačnosti pozval na medovinu, kde mu „kamarátsky“ odporučil, aby nechodil na vianočné trhy. Podľa autora správy išlo o varovanie pred teroristickými útokmi.

Na túto falošnú správu promptne zareagovala polícia, ktorá zverejnila video, v ktorom policajný prezident Tibor Gašpar pravdivosť takéhoto príbehu poprel.

Podobná správa sa minulý rok šírila aj v Česku. V nej autor pred Vianocami varoval pred útokmi v nákupných centrách.