Pri hoaxoch sú ľudia lepší ako boti

Pri hoaxoch sú ľudia lepší ako boti

Vedci skúmali milióny antivax príspevkov na Twitteri, ktoré pochádzali od botov. Výsledky ukazujú, že obsah pochádzajúci od automatizovaných účtov nie je, na rozdiel od klasických trollov, až tak úspešný a málokedy sa dostane ku koncovému užívateľovi.

Nie množstvo, ale dosah

Vedci z Univerzity v Sydney sa rozhodli pre výskum botov, ktorí na sieti generovali obsah zameraný proti vakcinácii.

Na rozdiel od iných štúdií, ktoré skúmali množstvo a pôvod automatizovaných účtov, sa tím pod vedením docenta Adama Dunna sústredil na dosah a vplyv tohto obsahu na koncového užívateľa siete.

Minimum zasiahlo cieľ

Výskum sledoval 53 188 náhodných aktívnych užívateľov sociálnej siete Twitter v USA a monitoroval interakciu s vyše 20 miliónmi tweetov v období rokov 2017 až 2019, ktoré pochádzali od klasických profilov ovládaných človekom a profilov ovládaných softvérom.

Zo zistení vyplýva, že priemerný užívateľ siete sa za tento čas stretol v priemere so 757 príspevkami, ktoré sa týkali témy vakcinácie, z ktorých 27 bolo voči očkovaniu kritických.

Príspevky, ktoré publikovali boti tvorili iba 0,5% obsahu naladeného proti vakcinácii.

Klasickí trollovia sú stále najúčinnejší

Za neúspechom softvérom ovládaných účtov môže byť viacero dôvodov. Účty často nemajú žiadnych skutočných followerov, a preto je ťažšie dostať obsah k reálnym užívateľom. Botov nezriedka automaticky zablokuje aj samotná sieť. Nimi publikovaný obsah a jeho formulácia pôsobí strojovo, čo mu uberá na atraktivite. Boti, na rozdiel od troll účtov, ktoré obsluhujú reálni ľudia, nedokážu promptne reagovať na konkrétnu situáciu.

Trollovia sa dokážu lepšie maskovať za reálnych užívateľov, vedia svoj obsah lepšie zacieliť na skupiny náchylnejšie uveriť a ďalej šíriť ich dezinformácie. Obsah, ktorý šíria trollovia je oveľa viac sofistikovanejší, keďže sa snažia dezinformácie premiešať s faktami.

Je teda bežné, že antivax troll občas retweetuje aj obsah, ktorý je síce v rozpore s negatívnym postojom voči vakcinácii, ale vytvára falošný dojem objektivity. Trollovia, ktorí šíria antivax príspevky, sú často spájaní s Ruskom.

Práve antivax komunity sú najviac náchylní na interakciu s hoaxmi a na ďalšie šírenie rôznych medicínskych konšpirácií medzi svojimi známymi. Na to sú však potrební experti a veľká opatrnosť, keďže v dobe globálnej pandémie je znižovanie dôvery v lekárov to posledné, čo svet potrebuje.