Rezort zdravotníctva začal vyvracať medicínske bludy

Rezort zdravotníctva začal vyvracať medicínske bludy

Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne pustilo do boja s dezinformáciami a medicínskymi hoaxami. Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího aktuálne prebieha doslova dezinformačná kampaň, ktorá sťažuje boj proti chorobe COVID-19, keďže podkopáva nielen opatrenia ale aj odborníkov.

Najčastejšie sa objavujú výmysly o škodlivosti rúšok. Bludátori zakladajú svoje tvrdenia na nepodložených informáciách. Napríklad to, že kvôli rúškam ľudia nemajú dostatok kyslíka. Podľa skutočných odborníkov však nosenie rúška nie je zdraviu škodlivé. Mýty o rúškach a vysvetlenie ich nepravdivosti si môžete prečítať na Facebooku ministerstva.

Rezort zdravotníctva zároveň začalo bojovať s dezinformáciami a hoaxami priamo na sociálnych sieťach. Na svojich stránkach poukazuje na nepravdivé správy a pomocou odborníkov a overených informácií vysvetľuje, ako to v skutočnosti je. 

Minulý týždeň sa napríklad objavil hoax, že testy na COVID-19 skúmajú aj ľudskú DNA. Túto informáciu ministerstvo vyvrátilo a zverejnilo vysvetlenie infektológa Petra Sabaku.

Do boja s dezinformáciami zapojilo ministerstvo zdravotníctva aj Jakuba Godu, ktorý sa dlhodobo venuje boju s dezinformáciami. Ten v rozhovore pre Denník N uviedol, že ministerstvo začalo oficiálne komunikovať s predstaviteľmi Facebooku, ktorí majú na starosti strednú a východnú Európu. Vďaka novým podnetom začala táto sociálna sieť sťahovať výmysly a bludy, ktoré doteraz zostávali nepovšimnuté no medzi ľuďmi sa šírili alarmujúcou rýchlosťou.

Polícia na výmyselníkov

Rezort zdravotníctva sa rozhodol aj pre pomerne netradičný krok a na vymeslnícky a dezinformačný web badatel.net podal trestné oznámenie za šírenie nebezpečných zdravotníckych klamstiev. 

Podľa ministra Krajčího je boj s dezinformáciami nevyhnutný najmä v čase druhej vlny pandémie. Ľudia totiž začínajú byť z celej situácie unavení a majú sklony zľahčovať situáciu a veriť informáciám, ktoré závažnosť ochorenia popierajú.

V niektorých prípadoch je potrebné bojovať aj vo vlastných lekárskych radoch. Nedávno sa dietológ Igor Bukovský a onkológ Vladimír Malec vyjadrili, že COVID-19 je banálne ochorenie, ktorým sú ľudia strašení. Ministerstvo zdravotníctva sa s týmito tvrdeniami jednoznačne nestotožňuje.