O RTVS sa už zaujímajú konšpiračné médiá

O RTVS sa už zaujímajú konšpiračné médiá

Do súboja o kreslo generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska sa zapojilo už aj konšpiračné médium.

O tom, kto sa na nasledujúcich päť rokov stane novým generálnym riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa rozhodne už 22.júna. Voľba prebieha v Národnej rade Slovenskej republiky a novým šéfom RTVS sa stane ten kandidát, ktorý dostane väčšinu hlasov prítomných poslancov.

Keďže RTVS je verejnoprávne médium a jeho riaditeľa vyberajú poslanci, hodnotenie kandidátov sa do značnej miery dostáva z roviny profesijných schopností záujemcov do hlasovania podľa ich politickej orientácie.

S politickým hodnotením kandidátov súvisí aj kritika predsedu vlády Roberta Fica, ktorý obviňuje súčasného riaditeľa RTVS Václava Miku z poklesu verejnoprávnosti televízie a rozhlasu. Podľa premiéra súčasné vedenie zlyhalo a pridalo sa k médiám podporujúcim opozíciu. Za vinníka predseda vlády označuje práve Miku a požaduje, aby sa novým riaditeľom RTVS stal iný kandidát.

Na Ficove vyjadrenia o voľbe riaditeľa a na jeho ostrú kritiku voči slovenským médiám už reagoval aj Medzinárodný tlačový inštitút (IPI). Organizácia združujúca novinárov z celého sveta označila premiérove snahy o politický výber riaditeľa za „neprimerané a nerozumné snahy o kontrolu nad verejnoprávnymi médiami“. Okrem iného tiež kritizovala niektoré Ficove hanlivé vyjadrenia na adresu novinárov.

Prekvapivo sa však na premiérovu stranu postavil aj jeden z najznámejších kritikov štandardných strán a politiky, konšpiračné médium Zem a Vek (Z&V).

Vo svojom článku popisuje názor IPI ako irelevantný a nezáväzný pre poslancov, zvolených ako zástupcov občanov.

Konšpiračné médium, ktoré vo svojich článkoch verejne dehonestuje politikov (napríklad prezidenta Andreja Kisku), tak otvorene kritizuje práve organizáciu snažiacu sa o podporu nezávislej žurnalistiky na Slovensku.

Z&V tiež tvrdí, že IPI inštitút otvorene zasahuje do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky. Členmi IPI sú však aj slovenskí novinári, ktorých sa bytostne dotýka vplyv politikov na médiá. Preto argument, že sa zahraničná mimovládna organizácia snaží oplyvniť dianie na Slovensku, neobstojí.