Rusi sledujú volebné „šialenstvo“ v Spojených štátoch amerických

Rusi sledujú volebné „šialenstvo“ v Spojených štátoch amerických

Ruskí politici i médiá vyjadrili hlboké sklamanie nad výsledkami amerických volieb, spochybňujú ich legitimitu a očakávajú anarchiu. Prezident Vladimír Putin situáciu zatiaľ nekomentuje.

Šéfredaktorka ruskej štátnej spravodajskej televízie Russia Today (RT) Margarita Simonjanová  zverejnila na svojom Twitteri status, ktorým spochybnila či by vôbec Rusko malo uznať voľby amerického prezidenta.

Vymenovala niekoľko argumentov vrátane nedostatočnej transparentnosti volebného procesu, nedostatku zahraničných pozorovateľov, zaujatosti médií voči jednému kandidátovi, podozrení z korupcie či prebiehajúcich občianskych protestov.

„Musíte si zo mňa robiť srandu,“ reagovala Simonjanová na hodnotenie medzinárodnej Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE), podľa ktorej boli prezidentské voľby dobre zvládnuté, aj napriek určitým právnym pochybnostiam a logistickým výzvam.

Trochu vtipné je, že na údajne netransparentné voľby upozorňuje prominentná Putinova novinárka, keďže v Rusku sú výsledky známe vopred a videá o podvodoch vo volebných miestnostiach práve z Ruska sú až notoricky známe.

Russia Today: „Naďalej sledujeme šialenstvo v USA“

Prokremeľské média viackrát upozornili na vratkosť americkej demokracie a hroziaci kolaps ich politického systému.

Medzi najvýraznejších kritikov patrí práve RT: „Národný konsenzus je rozdrobený, čo sa prejavuje zlyhaním demokratických mechanizmov a nárastom politického radikalizmu.“

RT tiež tvrdí, že podobu Spojených štátov určujú nie voliči, ale iné sily: „Mainstreamové médiá, Hollywood, akademická inteligencia, radikálna Demokratická strana používajú lži, falošné prieskumy verejnej mienky a prikrášlené správy – jedným slovom propagandu – na dosiahnutie svojich cieľov.“

Rusi sa boja násilia. V Amerike

Vjačeslav Nikonov, predstaviteľ strany Jednotné Rusko, očakáva, že výsledky budú sprevádzať dlhé súdne bitky: „Ktokoľvek vyhrá, polovica Američanov ho nebude považovať za zákonného prezidenta. Pripravme si veľké zásoby pukancov.“

Ako uviedol líder Komunistickej strany Genadij Zjuganov: „Amerika je rozdelená viac ako kedykoľvek predtým (…) Obávam sa, že v niektorých mestách zavládne anarchia, tak ako sme to už mohli vidieť.“

Líder ruskej opozície, Alexander Navaľnyj zase hodnotí situáciu s humorom, „Prebudil som sa, aby som na Twitteri skontroloval, kto vyhral. Stále to nie je jasné. Tomu hovorím voľby.“

Trump ako ruský favorit?

Portál euvsdisinfo.eu zverejnil výsledky analýzy, v ktorej skúmali hodnotenie oboch prezidentských kandidátov prokremeľskými médiami. Vyplýva z nej prevažne pozitívna medializácia Donalda Trumpa, zatiaľ čo na kandidátovi Demokratickej strany a bývalom viceprezidentovi Joevi Bidenovi si proruské média zgustli. Jeho potenciálnu vládu označili za katastrofu, ktorú by sprevádzalo násilie a občianska vojna.

Portál euvsdisinfo.eu upozornil aj na mnohé prokremeľské média vysielajúce v španielčine ako RT, Sputnik Spanish, News Front Spanish, Geopolitica Spanish a Katehon Spanish.

Tieto média cielia na ľavicovo orientovanú hispánsku populáciu. Trumpa vykresľujú ako silného lídra. Bidena zas považujú za senilného, skorumpovaného a nedôveryhodného. To môže byť aj dôvodom, prečo sa Trumpovi podarilo zvíťaziť práve na Floride, kde žije početná komunita Hispáncov.

Avšak v poslednom období sa čoraz častejšie ozývali hlasy, že ruský prezident je sklamaný z Trumpa a že ich vzťahy sú čoraz horšie.

Na druhej strane, Putin vyhlásil, že nevidí nič nezákonné na tom, že Bidenov syn, Hunter, zarobil peniaze obchodnými aktivitami na Ukrajine. Ocenil aj Bidenov záujem predlžiť novú dohodu START o znižovaní počtu jadrových zbraní.

Dodal, že Rusko je pripravené pracovať s akýmkoľvek budúcim prezidentom USA.

Cambridge Analytica 2 sa (zatiaľ) nekoná

Netreba zabúdať ani na to, že podľa výsledkov vyšetrovania amerických spravodajských služieb sa Rusko snažilo ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016 v prospech Trumpa. Toto obvinenie Moskva dodnes popiera.

Obava, že by Rusi chceli ovplyvniť aj tohtoročné voľby bola preto na mieste. Ešte v septembri uviedla spoločnosť Microsoft, že hackeri v službách Ruska, Číny a Iránu podnikajú kybernetické útoky na ľudí spojených s prezidentskou kampaňou. Putin však sľúbil, že do týchto volieb Rusko zasahovať nebude.