Rusko má v pláne blokovať americké sociálne siete

Rusko má v pláne blokovať americké sociálne siete

Ruskí poslanci predstavili návrh zákona, ktorý by vláde umožňoval obmedziť prístup k americkým sociálnym sieťam. Ide o jeden z ďalších spôsobov ako sa Kremeľ snaží dostať internet v krajine pod kontrolu

Zákon predstavili ruskí poslanci prevažne z vládnej strany Jednotné Rusko na základe sťažností štátnych ruských médií. Televízne kanály ako Russia Today a Crimea 24, či spravodajská agentúra RIA Novosti sa ponosovali, že americké sociálne siete mažú ich účty alebo ich príspevky označujú popismi ako „média spojené so štátom“.

Ruským médiám prekáža pravda

Twitter týmto popisom o štátnych médiách začal účty označovať už v auguste. Účelom je, aby používatelia vedeli, že tieto média nie sú úplne nezávislé a mohli by sa na nich objaviť úmyselne zavádzajúce informácie. 

Mnohé ruské štátne média sú však naozaj plne financované vládou a musia poskytovať informácie, ktoré sú jednoznačne v súlade s postojom Moskvy.  

Rusko tento krok sociálnych sietí odsúdilo a považuje ho za neoprávnené obmedzovanie prístupu ruských občanov k ruským oficiálnym informáciám. Keďže sociálne siete nemá pod kontrolou, tak Kremeľ dospel k záveru, že mediálne giganty ako Facebook, Twitter a YouTube takto diskriminujú ruské médiá a pokladá za nevyhnutné schváliť tento návrh zákona. 

Kremeľ vidí diskrimináciu Rusov

Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peškova je nevyhnutné zvážiť a prijať konkrétne opatrenia na riešenie tohto problému. „Rozhodne to sú diskriminačné kroky voči ruským zákazníkom týchto služieb. Pre nás je najdôležitejšie to, aby sme našich klientov bránili pred takouto diskrimináciou,“ konštatuje Peškov v stanovisku pre agentúru Reuters.

Z návrhu zákona vyplýva, že by ruská generálna prokuratúra a ministerstvo zahraničných vecí mali určovať, ktoré internetové platformy obmedzujú ruským občanom prístup k dôležitým informáciám. Následne Federálna služba pre dohľad nad komunikáciami, informačnými technológiami a masmédiami, tzv. Roskomnadzor, bude mať právo tieto platformy čiastočne alebo úplne vypnúť na území Ruska.

Ruské aplikácie povinne v každom telefóne

Okrem blokovania amerických sociálnych sietí si Rusko zvolilo aj ďalšiu, jednoduchšiu cestu ako obmedziť ich vplyv. V decembri minulého roku prezident Vladimír Putin podpísal zákon, ktorý vyžaduje, aby všetky smartfóny a počítače mali povinne predinštalované ruské aplikácie. 

Cieľom tohto zákona je, aby užívatelia využívali ľahko dostupné domáce aplikácie, ktoré sa samozrejme kontrolujú ľahšie než Google, Facebook či Twitter. Zákon nadobudne účinnosť pravdepodobne začiatkom roka 2021.

RuNet

Rusko sa dlhodobo snaží na internete izolovať od zvyšku sveta. Od roku 2019 v Rusku taktiež platí kontroverzný zákon o tzv. „suverénnom internete„. Vďaka tomu v Rusku vznikol ruský internet, tzv. RuNet, nezávislý od globálneho internetu. 

Zákon vznikol ako reakcia na to, že Spojené štáty americké obvinili Kremeľ z kybernetických útokov. Cieľom zákona je tak pripraviť sa na situáciu, ak by zahraniční hráči Rusko odpojili od globálneho internetu. Okrem toho je RuNet prezentovaný ako nástroj ochrany pred kybernetickými útokmi. 

V skutočnosti však dáva vláde právomoci kontrolovať dianie na internete a určovať, k čomu budú mať užívatelia prístup. Využíva sa aj na vypínanie internetu v regiónoch počas krízových situácií, tak aby sa protesty či panika z jednej oblasti nešírili ďalej. 

Ruské trollie farmy

Na jednej strane sa teda Rusi snažia kontrolovať situáciu na internete na svojom území a chrániť sa pred zásahmi spoza hraníc. Na druhej strane sami radi zasahujú do záležitostí iných krajín. 

Príkladom sú najmä ruské trollie farmy na výrobu dezinformácií, ktoré sa už snažili ovplyvniť napr. americké prezidentské voľby, brexit, revolúciu na Ukrajine i referendum v Katalánsku. Na šírenie dezinformácií využívajú práve sociálne siete, kde uverejňujú falošné články, obrázky či komentáre pod falošnými identitami. 

Nešetria kritikou voči iným krajinám, kým Rusko vykresľujú najlepšie, ako sa len dá. Zvyčajne útočia na užívateľov, polarizujú spoločnosť a namiesto faktov využívajú predsudky a zaujatosť. 

Avšak Kremeľ stále všetky informácie o existencii týchto fariem a ich prepojenie na najvyšších vládnych činiteľov vytrvalo odmieta.

O fungovaní už pomaly legendárnej trollej farmy na petrohradskej ulici Savuškina a jej napojení na Putinovu vládu sme viac písali tu a tu