Rusko ovplyvňovalo ďalšie voľby – tentoraz vlastné

Rusko ovplyvňovalo ďalšie voľby – tentoraz vlastné

Cez víkend sa v Rusku konali prezidentské voľby. Dopadli tak, ako všetci očakávali –  víťazstvom Vladimira Putina. Ako sa to však ruskému lídrovi podarilo?

Ruské prezidentské voľby už po štvrtýkrát vyhral Vladimír Putin so 76 percentami hlasov, čo znamená približne 56 miliónov voličov. Putin, ktorý nemal žiadneho vážneho protikandidáta, zaznamenal svoj zatiaľ najväčší triumf.

Putin pred voľbami hlasno dával najavo, že Rusko je silný a nebezpečný štát, s ktorým sa netreba zahrávať a zároveň rozdával pokyny štátnym médiám, ktorým témam sa treba venovať. Celé to zavŕšil voľbami v deň 4. výročia anexie Krymu.

Najmä dve udalosti bezprostredne pred voľbami mali upriamiť domácu aj medzinárodnú pozornosť na Rusko. Prvou z nich bola Putinova výročná správa o stave Ruskej federácie, počas ktorej predstavil nové jadrové zbrane. Týmto krokom sa Putin jasne snažil posilniť veľmocenský imidž Ruska.

Ešte častejšie sa však skloňovalo meno ruského prezidenta v súvislosti s otravou bývalého dvojitého agenta Skripaľa, jeho dcéry a príslušníka polície v anglickom meste Salisbury. Táto udalosť ešte viac posilnila príbeh o neobmedzenej moci ruského prezidenta.

Veľká Británia a jej spojenci z útoku obviňujú Kremeľ. Prokremeľské médiá to označili za “rusofóbiu“ a dezinformácie. Putin rovnako ako pri predstavovaní nových zbraní aj pri Skripaľovi vystupoval ako ochranca ruského národa.

Ruské provládne médiá mali za úlohu ešte viac zdôrazňovať Putinove postavenie. Vyplýva to z rozhovoru ktorý pre nezávislý web The Insider poskytli anonymné zdroje priamo z prokremeľských médií. Podľa nich ruské médiá dostali presné pokyny o tom, ako majú písať o šéfovi Kremľa.

Putin v médiách vždy vystupoval ako prezident, nikdy nie ako kandidát. Nikdy nesmel byť spomínaný zároveň s inými kandidátmi. Tieto opatrenia spolu s Putinovou tradíciou nezúčastňovania sa diskusií s ostatnými kandidátmi dali jasne najavo Putinovu nadradenosť.

Režimu pomohol aj deň konania volieb. Došlo k nim v deň 4. výročia anexie Krymu, ktorý Putin aj osobne počas hlasovania navštívil.