Rusko v čase vrcholiacej krízy v Aleppe vydalo kalendár „Zo Sýrie s láskou“

Rusko v čase vrcholiacej krízy v Aleppe vydalo kalendár „Zo Sýrie s láskou“

Kremeľ zaplatil a Ruský zväz mládeže vydal kalendár, ktorý oslavuje ruskú účasť na bojoch v Sýrii.

V Rusku vydali kalendár na rok 2017. Nazvali ho „From Syria with Love“. Kalendár obsahuje fotky sýrskych žien spolu s ďakovnými citátmi venovanými ruským vojakom.

Vzhľadom na udalosti v Aleppe pôsobí vydanie takéhoto kalendára bizarne. Ženy na fotografiách majú na hlavách tradičný ruský doplnok – partu. Každá z nich má podľa úvodného slova vlastný osud, no spája ich vďačnosť k Rusom. Ku každému mesiacu sa vzťahuje citát, ktorý charakterizuje významný deň ruskej prítomnosti v Sýrii. Jeden mesiac napríklad symbolizuje prevzatie kontroly nad sýrsko-libanonskými hranicami, iný zas koncert Modlitba za Palmýru.

K októbru 2017 sa vzťahuje tento citát: “Povedz mi, kto je tvoj veliaci dôstojník, a ja ti poviem, kto si.” Výrok odkazuje na 65. narodeniny prezidenta Putina, ktorý sa narodil práve v októbri. December 2017 želá vojakom šťastný Nový rok a ďakuje Rusku za ochranu Sýrie.

Projekt nepôsobí ako spontánny čin sýrskych žien. Grantom ho podporil Kremeľ a publikoval Ruský zväz mládeže. Kalendár zároveň neskrýva svoj propagandistický charakter – hneď na začiatku je napísané, že projekt má byť reakciou na spôsob, akým Európska únia a Spojené štáty mediálne pokrývajú ruskú prítomnosť v regióne.

Podľa kalendára sa často zabúda na humanitárnu pomoc Ruska, na nevídanú odvahu ruských vojakov a na tisíce civilistov, ktorých zachránili pred hrozbou otroctva. Dôraz na zviditeľnenie ruskej humanitárnej činnosti je zrejmý aj z dodávok pomoci v Aleppe. Ruské konvoje rozdávajú balíčky so sloganom Pomoc Sýrii od Ruska. Rusko zároveň Úniu a OSN obviňuje z nečinnosti.

OSN však minulý týždeň oponovala, že Rusko a sýrska vláda odmietali prijať dočasné prímerie, ktoré by umožnilo humanitárnym pracovníkom dostať sa do postihnutých oblastí.

Fotografie z kalendára si môžete pozrieť tu.