Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (27.12.)

Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (27.12.)

Ani počas Vianoc dezinformačné weby neoddychovali a aktívne šírili ruskú propagandu. Ako býva zvykom, pochlapil sa Hlavný denník. Nezaostávali ani stránky ako Extraplus, Zem a Vek a Hlavné správy. 

Hlavný denník priniesol počas sviatkov najväčšiu nádielku kremeľskej propagandy. Portál uverejnil napríklad článok, v ktorom cituje ruského politológa, podľa ktorého je ruský alternatívny spôsob “rozvoja spoločnosti“ najväčšia obava západných krajín. Presadzovaním ruskej alternatívnej stratégie sa údajne západ obáva možnej straty kontroly nad “vlastnými ľuďmi“. Európske a americké elity podľa neho budujú iba iluzórny svet nazývaný demokraciou. O tom, odkiaľ pochádza výraz Potemkinova dedina, budeme mlčať.

Ohrozované Rusko

V ďalšom článku autor cituje námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova, ktorý sa nechal počuť, že okruh najbližších Bidenových spolupracovníkov je zložený z rusofóbov. Od samotného Bidena Moskva nečaká nič dobré. Tieto označenia si pravdepodobne Biden a jeho tým vyslúžili tým, že od začiatku zdôrazňujú hrozbu, ktorú predstavuje asertívna zahraničná politika a medzinárodné aktivity Ruskej federácie.

Podľa ďalšieho článku na Hlavnom denníku je Rusko obeťou agresívnej politiky USA a NATO. Článok cituje Putina, ktorý konštatuje, že Rusko určite nie je agresor. Minimálne nie taký, ako USA a NATO. Rusko by rado chránilo národy, ktoré sa chcú rozvíjať nezávisle. Je dôležité poznamenať, že Rusko je notorický známe z opakovaného zasahovania do záležitostí susedných zvrchovaných štátov a podnecovania konfliktov v nich (Ukrajina, Gruzínsko). 

V inom texte sú zas americké sankcie voči Rusku označované za súčasť hybridnej vojny. Príspevok cituje hovorcu Putina, ktorý tvrdí, že sankcie sú v rozpore so zásadami medzinárodného obchodu a práva. Tento výrok je pomerne paradoxný, keďže práve Kremeľ má v poslednej dobe najväčší problém dodržiavať zásady medzinárodného práva. 

Portál Extraplus taktiež prináša výrok Peskova. Uvádza, že Navaľný je chorý človek, ktorý trpí duševnými komplexmi. Spravodajskú službu FSB, ktorá má okrem iného na svedomí otravu Navaľného, chváli za vynikajúce výkony, ktorými chráni Ruské obyvateľstvo od prípadného nebezpečenstva.

Na dezinformačnom webe Zem a Vek bol znova aktívny Eugen Rusnák (skutočným menom Jevgenij Paľcev). Autor v článku označuje Navaľného kauzu za frašku a spochybňuje anexiu Krymu. 

Hlavný denník taktiež publikoval článok stavajúci Rusko do pozície obete agresie NATO a USA. Tí majú vyvíjať tlak v okolí ruských hraníc. Prítomnosť jednotiek NATO v susediacich krajinách s Ruskom, ako napríklad v Pobaltí, má za cieľ odradiť Moskvu od porušovania medzinárodného práva a ohrozovania bezpečnosti členských štátov NATO. Prvotným impulzom však bolo nebezpečenstvo zo strany Ruska.

Za všetkým hľadaj západ

Extraplus sa tiež v článku zaborili do histórie a prišli s vlastným výkladom dejín. Podľa autora príspevku má pád Sovietskeho zväzu na svedomí CIA, ktorá tajne financovala prevrat generálov proti Michailovi Gorbačovi v auguste 1991, destabilizovala rubeľ, využila úradníkov Ruskej národnej banky Gosbank k organizácii krádeže oficiálnych zlatých rezerv krajiny, či zabezpečila začatie systematického prevzatia strategických energetických podnikov. O tom, že udržanie Sovietskeho zväzu bolo z ekonomického a ideologického hľadiska nemožné, nie je v ich úvahách ani zmienky.  

Prvotriedna kvalita z Moskvy

Podľa portálu Zem a Vek Rusko vhodne reaguje na aktuálnu pandémiu, zatiaľ čo západné krajiny zavádzajú tvrdý lockdown, ktorý negatívne zasahuje viacero sektorov. Čo si predstaviť pod vhodnou reakciou na pandémiu je otázne, keďže existujú pochybnosti o číslach prezentovaných Moskvou. Reálne odhady zahraničných pozorovateľov predpokladajú oveľa väčšie množstvo nakazených a mŕtvych.

Hlavný denník prináša aj pohľad na Rusko ako globálneho mierotvorcu, ktorý nemá záujem zbrojiť ale radšej posilňovať mier a stabilizáciu sveta. To si priamo odporuje s článkami, ktoré prináša Hlavný denník na pravidelnej báze. Informuje v nich o novom vývoji ruských zbraní, sile ruskej armády alebo vysokej sofistikovanosti ruských stratégií. Príklady tu (najlepší tank na svete), tu (raketový komplex Prometeus) a tu (stíhacie lietadlo Su-35 – skutočný zabijak).

Autori: Kristína Márová, Martin Nociar, Matej Spišák