RúškoGate: Kotleba zase klamal a vysmieval sa z pravidiel

RúškoGate: Kotleba zase klamal a vysmieval sa z pravidiel

V diskusnej relácii O 5 minút 12 predseda ĽSNS Marián Kotleba opäť šíril výmysly, ba priam bludy o koronavíruse. Okrem toho si odmietol nasadiť rúško, hoci ho o to viackrát moderátor požiadal. 

Marián Kotleba v relácii RTVS predviedol starú známu show plnú klamstiev, poloprávd a informácií vytrhnutých z kontextu. Jeho vystúpenie sprevádzali populistické výrazy a tvrdenia. Kotleba hovoril o šikanovaní národa kvôli koronavírusovým opatreniam, ktorého cieľom je uzurpovať si moc a o tom, že sa celý svet nechal obalamutiť údajnou pandémiou.

Znovu zľahčoval situáciu

Kotleba počas svojho vystúpenia celý čas bagatelizoval vážnosť choroby COVID-19. Svet sa podľa neho nechal poblázniť vymyslenou pandémiu. Svojimi výrokmi neustále minimalizoval dopady ochorenia, ktoré má na svedomí už viac ako jeden milión mŕtvych po celom svete.

Podľa Kotlebu nosenie rúšok porušuje základné ľudské práva a slobody a meranie teploty pred vstupom do budovy je zbytočné. 

Ľudia, ktorí sú nakazení, ale nemajú žiadne príznaky vraj nepredstavujú nebezpečenstvo a nemali by sme ich sledovať. Ide však o zásadné nepochopenie problému, keďže práve oni sú tými, ktorí prenášajú nákazu na ostatných obyvateľov a tým ohrozujú životy tých najzraniteľnejších s oslabenou imunitou.

Takéto a mnohé ďalšie tvrdenia môžu výrazným spôsobom podkopať odhodlanie ľudí dodržiavať čoraz prísnejšie opatrenia proti pandémii.

Kotleba hlása iba to, čo mu vyhovuje. Nie pravdu

Marián Kotleba podložil svoje tvrdenia na menách viacerých odborníkov. Spomenul napríklad Ladislava Dušeka, Vladimíra Malca či Mikea Ryana. Ide o ľudí, ktorí buď svoje vyjadrenia neskôr zmenili alebo boli ich slová vytrhnuté z kontextu alebo s nimi vedecká komunita nesúhlasí.

Opieral sa najmä o články „alternatívnych“ webových stránok Hlavné správy či Parlamentné listy.

Kotleba sa napríklad odvolal na tvrdenie Mikea Ryana zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý povedal, že nosenie rúšok nepomáha, a preto nie je potrebné. Predseda ĽSNS však zabudol dodať, že toto vyhlásenie pochádza z marca tohto roku. Odvtedy sa postoj WHO zásadne zmenil aj vďaka krajinám ako Slovensko, kde sa s pomocou rúšok podarilo udržať situáciu pod kontrolou. Dnes už patrí nosenia rúška k základným radám WHO ako sa pred šírením pandémie brániť.

Ohľadne nosenia rúšok sa Kotleba odvolal aj na infektológa z pandemickej komisie Pavla Jarčušku. Síce to explicitne nepovedal, ale z kontextu vyplynulo, že Jarčuška je proti noseniu rúšok. Opak je však pravdou. V rozhovore síce povedal, že to považuje za isté obmedzenie slobody, avšak ich nosenie môže ochrániť osoby v našom okolí a preto sú nevyhnutné.

Škodia rúška zdraviu?

Kotleba a celá strana ĽSNS odmieta nosenie rúšok. Argumentujú tým, že dlhodobé nosenie rúška je zdraviu škodlivé kvôli oxidu uhličitému, ktorý nositeľ rúška vydychuje. 

Odborníci, až na pár výnimiek, sa však zhodujú, že to nie je pravda. Molekuly oxidu uhličitého sú malé a dokážu jednoducho prejsť cez povrch a navyše, rúška sú priedušné. Experimenty tiež potvrdzujú, že hladiny kyslíka v krvi sú na rovnakej úrovni u jedincov s rúškom aj bez neho.

Viac na tému rúšok si môžete prečítať tu

COVID-19 nie je chrípka

Počas debaty viackrát odznelo z úst Kotlebu porovnanie COVID-19 s chrípkou. To je však veľmi zavádzajúce porovnanie.

Je síce pravda, že aj na chrípku zomrie ročne veľké množstvo ľudí. Existuje však jeden zásadný rozdiel. Zatiaľ čo na chrípku máme očkovacie látky a vieme ju relatívne účinne liečiť, pri COVID-19 to neplatí. Kým teda nebude existovať účinná vakcína distribuovaná medzi dostatočné množstvo ľudí, koronavírus bude predstavovať veľký problém.

Navyše, pri koronavíruse bola zatiaľ zaznamenaná vyššia úmrtnosť a častejší výskyt komplikácií ako u bežnej sezónnej chrípky. 

Dá sa na COVID-19 ochorieť viackrát?

Ďalšiu polopravdu vypustil Kotleba v súvislosti s opätovným nakazením novým koronavírusom. Podľa jeho slov nie je očkovanie nutné, keďže ľudí postihnutí COVID-19 získajú silnú imunitu a viac sa nenakazia. 

Toto tvrdenie je vysoko zavádzajúce, keďže ani vedecká komunita sa nezhoduje na tom, ako to vlastne je. Po celom svete sa objavili stovky prípadov znovunakazenia, avšak nie je stopercentne isté, či sa išlo o opätovnú nákazu alebo nevyliečenú predchádzajúce ochorenie.

Podľa predbežných testov získali niektorí pacienti iba malé množstvo protilátok a sú teda znovu náchylní na COVID-19. Testovaní však boli zatiaľ iba pacienti s miernym priebehom a sledovaní boli po dobu len 24 dní, a preto sa z týchto zistení ešte nedajú vyvodiť všeobecné závery. 

Isté však je, že proti viacerým vírusom si človek nevytvára dlhodobejšiu imunitu, čoho príkladom je sezónna chrípka. Z toho dôvodu je žiadúce pravidelné očkovanie.

Proti očkovaniu však ĽSNS vehementne bojuje. Kotleba straší ľudí, že očkovaním im budú vpichnuté nanočipy, cez ktoré nad nimi získajú kontrolu. Koronavírus je teda iba zámienka na ovládnutie nás všetkých. Asi netreba dodávať, že sa jedná o jeden veľký hoax.

Popierač všetkého 

Marián Kotleba ďalej vyhlásil, že Slovensko ani Európska únia nespĺňajú kritéria pandémie. Tá by podľa neho, nemala byť ani vyhlásená.

Predseda si zrejme neprečítal definíciu pandémie. 

Tú môže vyhlásiť iba WHO. Robí tak po tom, ako sa epidémia rozšíri na aspoň dva kontinenty. Navyše sa musí vírus nepretržite šíriť medzi ľuďmi.

Na základe toho choroba COVID-19 je naozaj pandémiou.

Urobila RTVS chybu?

Otázkou zostáva, či je za RúškoGate zodpovedný Rozhlas a televízia Slovenska.  

Aj napriek tomu, že podľa nariadení hlavného hygienika, pri nakrúcaní audiovizuálnych programov nie je potrebné mať nasadené rúško, išlo o interné pravidlá, ktoré zaviedla samotná televízia. 

Keď Kotleba odmietal dať si rúško, mohol moderátor napríklad Kotlebu požiadať o odchod zo štúdia kvôli nerešpektovaniu pravidiel.

RTVS sa síce ospravedlnila, dištancovala od konania Kotlebu a prisľúbila, že nabudúce v takomto prípade vystúpenie neumožní.

Otázne je či pozvanie popierača pravdy bolo vhodné rozhodnutie pri téme ohľadom korony.