Saudská Arábia šírila propagandu o vražde novinára, Twitter ju zastavil

Saudská Arábia šírila propagandu o vražde novinára, Twitter ju zastavil

Tvíty z falošných účtov spochybňovali zavraždeného a oslavovali vládnucu rodinu, ktorá je podľa Turecka za zločin zodpovedná.

Sociálna sieť Twitter zrušila podozrivú sieť botov šíriacu propagandu v prospech Saudskej Arábie. Tá sa dostala pod medzinárodný tlak v súvislosti s vraždou novinára Džamala Chášukdžího. Turecko z jej zosnovania obviňuje saudskoarabského princa Mohameda bin Salmána.

Twitter zaevidoval zvýšenú aktivitu stoviek účtov vo štvrtok 18. októbra. Publikovali tvíty, ktoré následne zdieľali ďalšie účty. Zverejnené boli v približne rovnakom čase a obsahovali saudskoarabskú propagandu, píše portál NBCnews.com.

Ako sa vyhli automatickému systému zadržovania propagandistických tvítov? Ben Nimmo z Atlantickej rady tvrdí, že ľudia stojaci za botmi použili novú taktiku. „Opakovane publikujú rovnaký obsah v rovnaký čas, no nie konštantne, len v presne určený termín,“ vysvetľuje. Inými slovami, tento typ botov vypustí viacero tvítov a na dlhší čas sa odmlčí. Táto stratégia zrejme pomáha vyhnúť sa postihom.

Niektoré tvíty obsahovali hashtag, ktorý sa dá preložiť zhruba ako #Všetci_veríme_Mohamedovi_bin_Salmánovi, ktorý odkazuje na korunného princa a syna kráľa Salmána. Práve korunného princa medzinárodné spoločenstvo kritizuje najostrejšie. Často je označovaný za zosnovateľa Chášukdžího vraždy. Novinár v minulosti patril medzi jeho poradcov, no neskôr upadol do Salmánovej nemilosti. Princ si po vlaňajších čistkách upevnil moc a de facto je považovaný za lídra arabského kráľovstva.

Tvíty okrem podpory bin Salmánovi hlásali slávu kráľovi a hlavne šírili klebety a rôzne teórie o Chášukdžího zmiznutí, ktoré majú spochybniť turecké teórie.

Niektoré účty spochybňovali spravodajské pokrytie udalosti katarskou televíziou al-Džazíra, ktorá je považovaná za jednu z mála nezávislých televízií v arabskom svete. Navyše, Katar je už viac ako rok v diplomatickej roztržke so Saudskou Arábiou a ďalšími arabskými krajinami pre údajnú podporu teroristických organizácií vo svete.

Ankara tvrdí, že novinára vlákali na konzulát v Istanbule pod zámienkou zabezpečenia dokumentov pred svadbou s tureckou občiankou.

Tam sa na neho vrhlo niekoľko mužov, ktorí Chášukdžího mučili, oddelili mu hlavu od tela a telesné pozostatky rozpílili. Rijád tieto obvinenia odmieta, najprv tvrdil, že Chášukdží z konzulátu odišiel, potom priznal jeho smrť v pästnej bitke.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok 23. októbra vyhlásil, že Saudská Arábia vraždu dlhšie plánovala a v rovnaký deň sa na na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom Istanbule objavili časti tela zavraždeného novinára.