Slovenskí konšpirátori sú slabí v matematike, lebo tá neklame

Slovenskí konšpirátori sú slabí v matematike, lebo tá neklame

Kým Slovensko bojuje s druhou vlnou pandémie, konšpiračné weby a politici si ďalej žijú vo vlastnom svete. Neustále podceňovanie vážnosti koronavírusu teraz dopĺňajú informačnými nezmyslami o plošnom testovaní.

Minulý víkend sa uskutočnilo druhé, resp. pre niektoré okresy tretie kolo plošného testovania. Aj napriek tomu, že percento pozitívnych sa znížilo, odborníci upozorňujú, že situácia je stále vážna.

Samozvaní odborníci však prišli s vlastným výkladom výsledkov z celoplošného testovania. Podľa zverejnených údajov bolo v druhom kole 0,66% testovaných pozitívnych. Konšpiračné weby z toho usúdili, že všetci títo ľudia sú pravdepodobne falošne pozitívni.

Tieto zavádzajúce tvrdenia vychádzajú z toho, že miera špecificity (presnosť) antigénových testov je podľa článku 99,3%. Takáto interpretácia výsledkov je však chybná.

V prvom rade, miera špecificity je len približná. Na svete ešte nikdy nebola testovaná taká veľká časť populácie, a preto vyvodzovať výsledky sa dá až s presnými dátami. Po prvom kole testov matematici odhadli mieru špecificity na 99,6%, podľa niektorých dokonca ešte viac.

Odborníci sa navyše zhodujú, že špecificita testov sa líši región od regiónu. V oblastiach, kde je premorená väčšia časť populácie by mal byť tento indikátor vyšší ako v regiónoch s nižším počtom nakazených obyvateľov.

Napríklad na Orave, najviac zasiahnutej časti Slovenska koronavírusom, bude miera špecificity vyššia ako 99,6% a tým pádom aj výsledky budú presnejšie.

Rozdiely medzi regiónmi sú tiež dôvodom, prečo sa druhé kolo testovania neuskutočnilo na celom Slovensku a prečo ďalšie kolo bude iba v obciach s najvyšším percentom pozitívnych.

Pre presnejšie odhady, koľko obyvateľov bolo označených za falošne pozitívnych by sa miera špecificity teda nemala udávať na celé Slovensko, ale na jednotlivé regióny.

Z dostupných informácií je zrejmé, že niektorí ľudia boli označení za pozitívnych aj keď v skutočnosti koronavírus v sebe nemajú. Avšak tvrdenie, že všetci z druhého kola sú falošne pozitívni je čistý nezmysel. Mnohí z nich boli označení správne.

Zem a Vek navyše nezavádza len o výsledkoch plošného testovania. V ďalšom článku tvrdí, že ľudom bez antigénového testu nie je poskytovaná zdravotná starostlivosť. V nadpise dokonca píšu, že môžeš aj zomrieť a nikto ti nepomôže.

V niektorých prípadoch doktori skutočne odmietli pacientov bez antigénového testu, avšak nejednalo sa o prípady ohrozujúce život. Vláda uvádza, že ľudia môžu ísť k lekárovi či do nemocnice na neodkladné vyšetrenie aj bez testu. Doktori teda určite nenechávajú umierať ľudí pred svojimi bránami.

Predseda ĽSNS Marián Kotleba zase výsledky plošného testovania pochopil tak, že koronavírus nie je taký nebezpečný ani nákazlivý. Zabúda však, že testy neodhalili značné množstvo pozitívnych. Navyše, vysoké percento pozitívnych odhalených PCR testami a stúpajúci počet hospitalizovaných a úmrtí na COVID-19 jeho slová evidentne popierajú.

Marián Kotleba vo svojom statuse však pokračoval s ďalšími nepotvrdenými informáciami a konšpiráciami. Vyhlásil napríklad, že testovanie na Slovensku je na objednávku Angely Merkelovej. Ako na to prišiel ani prečo by vlastne nemecká kancelárka také niečo od nás chcela, vie asi iba Kotleba sám.

Predseda ĽSNS ďalej uviedol, že “ďalšie testovanie prebehne len kvôli kšeftom s testami, testovaním a pomocnými činnosťami, alebo je cieľom celého tohto testovacieho šialenstva zničenie ekonomiky Slovenska“.

Na konci statusu ešte vyjadril svoje obavy, že o chvíľu príde tlak na očkovanie a potom na čipovanie ľudí. Ako určite správne predpokladáte, Kotleba v celom statuse neposkytol ani jeden dôkaz. Predsedu ĽSNS však môžeme upokojiť, že minister zdravotníctva potvrdil, že očkovanie na COVID-19 nebude povinné a vakcíny budú zadarmo. A bez čipu.