Sociálne siete nedokázali zabrániť šíreniu fake news ani po streľbe na Floride

Sociálne siete nedokázali zabrániť šíreniu fake news ani po streľbe na Floride

Aj ďalšia tragická streľba v USA sa stala terčom falošných správ.

V stredu 14. februára 2018 sa v USA opäť strieľalo na škole. Bývalý študent Nicolas Cruz vošiel popoludní do školy v meste Parkland a začal strieľať na bývalých spolužiakov. Zavraždil 17 ľudí.

Opäť sa začali šíriť falošné správy, ktoré spochybňovali dôveryhodnosť svedkov či samotnú udalosť.

Medzi prvé hoaxy patrí tvrdenie, že študenti, ktorí po streľbe na Floride verejne vystupovali, sú len platení herci. Rovnaké obvinenia sa objavili aj pri iných podobných udalostiach. Všetky majú spoločné to, že podľa nich ide o snahu vytvárať tlak na americkú vládu, aby sprísnila kontrolu predaja zbraní.

Ďalšie správa tvrdila, že jednému zo študentov televízia CNN pripravila otázku, ktorú mal prečítať počas vysielania z mestskej radnice. Opäť malo byť cieľom ovplyvnenie diskusie.

Podľa iných konšpirácií bola za streľbou FBI. Na takéto tvrdenie ich autorom stačilo, že študent David Hogg, ktorý prežil streľbu v škole, je synom bývalého agenta FBI. Floridský senátor a neúspešný republikánsky uchádzač o funkciu prezidenta Marco Rubio ľudí šíriacich túto falošnú správu označil za “skupinu nechutných idiotov”.

Do šírenia falošných správ sa zapojili aj účty spájané s Ruskom. Účty z Ruska, trollovia alebo automatizové účty, bývajú často aktívne pri významných udalostiach, pri ktorých sa dajú ovplyvňovať názory spoločnosti. Na sociálnych sieťach sa začali objavovať príspevky od ruských účtov so slovným spojením #falseflag.

Označenie #falseflag sa vzťahuje na konšpiračnú teóriu, ktorá tvrdí že tragédia na Floride sa nikdy nestala. Takzvané “false flag” operácie sú operácie, ktoré vytvárajú dojem, že za udalosť je zodpovedný niekto iný, ako v skutočnosti je.

Úmyslom ruských dezinformácií je zvýšená polarizácia spoločnosti, ale aj znižovanie dôvery v políciu, FBI či médiá.