Sociálne siete sľubujú zakročiť proti Covid-19 dezinformáciám

Sociálne siete sľubujú zakročiť proti Covid-19 dezinformáciám

Sociálne siete sa od začiatku pandémie snažia prispieť k boju s falošnými správami o koronavíruse a s ním spojenej vakcíne. K sprísneniu opatrení proti problematickému obsahu dochádza v súvislosti s masívnou očkovacou kampaňou, ktorá začala vo Veľkej Británii a USA.

Spoločnosť Twitter na svojom blogu uviedla, že bude odstraňovať tweety obsahujúce dezinformácie o ochorení Covid-19. Posvieti si tiež na falošné správy o účinkoch vakcíny. Odstraňovať bude aj nepravdivé tvrdenia o víruse, vyvrátené klamstvá o škodlivých účinkoch vakcíny, a tiež konšpiračné teórie o ovládnutí ľudí pomocou očkovania.

Twitter bude od užívateľov vyžadovať, aby zavádzajúce príspevky zmazali, inak nebudú môcť znovu tweetovať.

Začiatkom budúceho roka tiež sociálna sieť plánuje začať s označovaním tweetov, ktoré poskytujú nepodložené alebo už vyvrátené informácie o vakcínach. Pridá k nim aj odkazy na informácie od zdravotníckych autorít.

V súlade s odborníkmi z oblasti verejného zdravia bude rozhodovať o tom, ktoré dezinformácie o vakcínach sú nebezpečné natoľko, že je potrebné ich odstrániť.

„Túto politiku budeme presadzovať v úzkej spolupráci s miestnymi, národnými a globálnymi orgánmi verejného zdravotníctva po celom svete a budeme sa usilovať o opakovanie a transparentnosť nášho prístupu,“ zverejnila spoločnosť v stanovisku.

Nové upozornenia

Aj Facebook zavádza nové pravidlo. Ak zmaže zavádzajúci príspevok o koronavíruse, ktorý predtým užívateľ lajkol, okomentoval či zdieľal, pošle užívateľovi notifikáciu s vysvetlením, prečo bol príspevok zmazaný. Užívateľa má tiež odkázať na dôveryhodné informácie. 

„Odstránili sme príspevok, ktorý sa vám páčil, a ktorý obsahoval nepravdivé a potenciálne škodlivé informácie o COVID-19“, bude stáť v správe.

Kliknutím na toto upozornenie sa používatelia dostanú na stránku, kde uvidia dôvod, prečo bol obsah z Facebooku odstránený. Sieť im tiež ponúkne možnosť opustiť skupinu, ktorá pôvodne zverejnila nepravdivé informácie, alebo zobraziť fakty o víruse.

Nové notifikácie Facebook zavádza na základe zistenia, že užívateľom nebolo zrejmé, z akého dôvodu ich Facebook nabádal k zisteniu faktov o Covide-19. Mali by tak ozrejmiť, ktoré informácie boli falošné.

„Ľudia v skutočnosti nechápali, prečo sa im táto správa zobrazuje. Neexistovala jasná súvislosť medzi touto správou a obsahom, ktorému boli vystavení,“ vysvetlil Valerio Magliulo, produktový manažér Facebooku, ktorý pracoval na novom systéme notifikácií. 

Facebook totiž nezobrazuje znova zmazaný príspevok, aby neúmyselne neposilňoval danú dezinformáciu. Snaží sa len vysvetliť prečo daný príspevok odstránil z platformy. A tak sa stáva, že užívatelia nevedia, ktoré informácie v príspevku boli zavádzajúce.

Ako tvrdí Magliulo: „Čelíme výzve ako poskytnúť užívateľovi dostatok informácií na to, aby bol v kontexte, bez toho, aby sme ho opätovne vystavili dezinformáciám.“ 

Napriek snahe antivaxerov sa očkuje

Sociálne siete začali implementovať takéto opatrenia z toho dôvodu, že mnoho ľudí sa očkovania proti koronavírusu obáva a má pochybnosti či je očkovanie bezpečné. Túto nedôveru vyvolali hlavne antivaxerské hnutia, ktoré šíria bludy, že vakcíny obsahujú mikročip či menia našu DNA.

Takéto dezinformácie sú nebezpečné, pretože vyvolávajú u ľudí odpor voči očkovaniu. Pritom viacerí odborníci upozorňujú, že očkovanie môže byť jedinou nádejou na návrat k normálnemu životu. 

Nové pravidlá preto sociálne siete zavádzajú práve v čase, keď Veľká Británia ako prvá krajina na svete začala s očkovaním proti ochoreniu.

Aj v USA sa už začala najmasívnejšia očkovacia kampaň v histórii krajiny. Vakcíny od spoločnosti Pfizer a BioNTech schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv ako bezpečné a účinné. 

Touto vakcínou sa už očkuje dokonca aj v Saudskej Arábii. Od 27. decembra sa začne s očkovaním proti koronavírusu aj v krajinách Európskej Únie vrátane Slovenska.

Pomalé reakcie gigantov

Odborníci sa zhodujú, že ide o dobrý krok sociálnych sietí, ale prichádza neskoro. Dezinformácie sa totiž šíria rýchlejšie než ich sociálne siete stíhajú kontrolovať. 

Facebook už od začiatku pandémie označuje zavádzajúce príspevky o Covid-19, zakázal antivaxerské reklamy a zmazal najväčšiu najväčšiu skupinu bojujúcu proti očkovaniu. Odstránil údajne viac ako 12 miliónov príspevkov obsahujúcich dezinformácie o víruse. 

Avšak, podľa správy nezávislej organizácie Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH) z 334 prípadov dezinformácii o Covide-19, ktoré Facebooku nahlásila, odstránil zhruba štvrtinu

Je nutné dodať, že sociálne siete dlhodobo zlyhávajú v boji s dezinformáciami a problematickým obsahom na svojich platformách. Aj v júni 2020 bola publikovaná správa, podľa ktorej až 90% nahlásených príspevkov týkajúcich sa koronavírusu zostalo naďalej on-line.

Pomocou nejasných algoritmov majú dokonca polarizujúci obsah používateľom ponúkať práve za účelom vyššej aktivity na sieti, a teda možnosti ponúknuť väčšie množstvo reklám.

Ako píše portál Infosecurity.sk, spoločnosť Facebook zarába najmä na polarizujúcich témach. Práve z toho dôvodu jeho algoritmy takýto druh obsahu uprednostňujú.