Spojené štáty uvalili nové sankcie proti ruským oligarchom

Spojené štáty uvalili nové sankcie proti ruským oligarchom

Nové americké sankcie proti spojencom Kremľa mali okamžitý efekt. Majetok miliardára Olega Deripasku sa výrazne prepadol.

Administratíva Donalda Trumpa uvalila ďalšie sankcie namierené proti siedmim ruským oligarchom s priamymi väzbami na Vladimira Putina a 12 spoločnostiam, ktoré riadia.

Ďalšie kolo sankcií ohlásilo americké ministerstvo financií. Okrem spomínaných oligarchov a ich spoločností postihnú aj sedemnástich vysoko postavených členov ruskej vlády a štátom vlastnenej zbrojárskej spoločnosti Rosoboronexport. Do sankčného zoznamu sa dostal aj generálny tajomník Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev, minister vnútra Vladimir Kolokolcev a poradca prezidenta Putina Jevgenij Školov.

V zozname je aj vplyvný ruský miliardár Oleg Deripaska, ktorý mal v minulosti blízky vzťah s bývalým šéfom Trumpovej kampane Paulom Menafortom.

Sankcie hneď o ich oznámení otriasli Deripaskovou spoločnosťou Rusal, ktorá sa zaoberá výrobou a spracovaním hliníka. Generálny riaditeľ švajčiarskeho gigantu Glencore, ktorý vlastní v Rusale 8,75 percentný podiel, rezignoval z pozície člena správnej rady v Deripaskovej firme a hodnota jej akcií na moskoveskej burze sa prepadla takmer o 50 percent.

Sankcie sú podľa ministerstva financií priamou reakciou Spojených štátov na ruský vplyv v zahraničných a amerických voľbách, kybernetické útoky, ako aj situáciu na Ukrajine a v Sýrii.

Podľa Bieleho domu majú najnovšie sankcie zamedziť tomu, aby vplyvní ruskí oligarchovia naďalej profitovali z destabilizačných aktivít riadených Kremľom – najmä z dezinformačných a diskreditačných kampaní počas volieb v západných krajinách v rokoch 2016 a 2017.

Americký minister financií Steven Mnuchin zdôrazňoval okrem ruského vplyvu v zahraničných voľbách aj anexiu Krymu a snahu Kremľa o udržanie sýrskeho prezidenta Asada pri moci za každú cenu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo prísľubom odvetných opatrení a sankcie označilo za absurdné.

„Radi by sme Washingtonu pripomenuli, že s nami nie je možné komunikovať prostredníctvom sankcií,“ uvádza sa v stanovisku ruského ministerstva zahraničných vecí.

Miliardár Deripaska sankcie označil ako „prízemné, úbohé a absurdné“.