Spojené štáty vypovedali odzbrojovaciu zmluvu, konšpirátori využili príležitosť

Spojené štáty vypovedali odzbrojovaciu zmluvu, konšpirátori využili príležitosť

Západ Rusko už roky obviňoval, že porušoval odzbrojovaciu dohodu.

Spojené štáty a následne Ruská federácia odstúpili od Zmluvy o kontrole o raketách krátkeho a stredného doletu (INF). V sobotu 2. februára USA sa začali šesť mesiacov dlhý proces, po ktorého skončení prestanú byť viazané odzbrojovacou dohodou z konca studenej vojny. Dovtedy existuje teoretická šanca, že sa oba štáty nakoniec predsa len dohodnú, ale nič tomu nenasvedčuje

Zmluvu podpísali v roku 1987 Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Jej prijatím sa obe strany zaviazali zrušením celej jednej triedy zo zeme odpaľovaných jadrových zbraní, ktoré zahŕňajú balistické strely, strely s plochou dráhou letu spadajúce do kategórií jadrových zbraní stredného (1000 – 5500 kilometrov) a krátkeho (500 – 1000 kilometrov) dosahu. Tento typ striel bol nebezpečný predovšetkým pre kontinentálnu Európu, kde hral dôležitú úlohu v jadrových stratégiách Spojených štátov aj Sovietskeho zväzu.

Ako prvý prišiel s návrhom na rokovanie o tomto type zbraní už v roku 1979 generálny tajomník KSSZ Leonid Brežnev. Lenže rapídne zhoršenie vzťahov medzi oboma veľmocami na začiatku roku 1980, ktoré vyvolalo tzv. dvojité rozhodnutie NATO (rozhodnutie rozmiestniť v Európe rakety Pershing 2 ako protiváhu sovietskym SS-20 a zároveň rokovať o kontrole zbrojenia)  a sovietska invázia do Afganistanu, sa premietlo do zníženej ochoty veľmocí rokovať.

Rozhovory o tomto type striel sa znovu začali až po nástupe Reaganovej administratívy. V rokoch 1981 až 1987 sa viedlo množstvo rokovaní, počas ktorých sa obe krajiny snažili vyrokovať čo najvýhodnejšiu dohodu. Výrazný posun v postojoch ZSSR nastal až po roku 1985, keď sa stal generálnym tajomník komunistickej strany Gorbačov.

Signatári zmluvy sa zaviazali vyradiť z výzbroje strely dlhšieho a kratšieho stredného dosahu umiestnené na pozemných základniach, v budúcnosti nimi nedisponovať, nevyvíjať ich a dodržiavať všetky princípy v texte zmluvy. Strany sa zaviazali, že zničia nielen strely, ale aj odpaľovacie a podporné zariadenia. Dohoda sa týkala nasledujúcich zbraní (existujúcich aj vyvíjaných): V prípade Sovietskeho zväzu to boli SS-20, SS-23, SS-4, SS-5,SS-12, SSC-X-4. Spojené štáty sa vzdali programov Pershing II, Pershing IA, Pershing IB, BGM-109G.

Zmluva podpísaná 8. decembra 1987 vo Washingtone však mala. Odporcovia totiž nepredvídali blízky koniec studenej vojny a následné obrovské zmeny v 90. rokoch hlavne vo východnom bloku. Do kariet kritikov dodatočne hral aj fakt, že v roku 1990, keď už mali byť všetky zbrane spadajúce pod zmluvu INF zničené, oznámila Nemecká demokratická republika, že likviduje strely SS-23. Onedlho na to ich vlastníctvo oznámilo aj Československo a Bulharsko.

Ukázalo sa tak, že Sovietsky zväz svojim spojencom poskytol tieto strely ešte pred uzavretím zmluvy (bez jadrových hlavíc) a keď pred podpisom zmluvy upresňoval počty svojich rakiet, tento transfer zamlčal. Nešlo síce o priame porušenie zmluvy, ale bolo proti jej duchu.  

https://twitter.com/rferl/status/1067130870744535040

Prvé podozrenia z porušovania zmluvy sa objavili počas vlády Baracka Obamu. Rusko vtedy otestovalo strelu s plochou dráhou letu R-500 (9M728 (SSC-7)), ktorej dolet mal byť väčší ako zmluvou povolený. Už vtedy sa začalo uvažovať nad tým, aké možnosti táto novovzniknutá situácia prináša. Buď tento krok ignorovať, alebo odstúpiť od zmluvy, alebo zmluvu rozšíriť, aby sa stala multilaterálnou.

Mnohí experti, ako napríklad Petr Suchy, Bradley A. Thayer, si myslia, že ruské porušovanie INF má pôvod v strachu z Číny, ktorá ničím podobným viazaná nie je a úspešne vyvíja a zavádza tieto typy striel.

Vypovedanie zmluvy možno považovať za neočakávaný a nezodpovedný krok, keďže Spojené štáty svoje rozhodnutie nekonzultovali s európskymi spojencami. Politika Donalda Trumpa je však od jeho nástupu často priamočiara a tvrdá. Môžeme to pozorovať na jadrovej dohode s Iránom, klimatickej dohode, obchodnej vojne s Čínou…

Argumentácia USA je postavená predovšetkým na ruskej strele 9M729 (SSC-8), ktorá porušuje ustanovenia INF. Rusko obvinenia odmieta a obviňuje USA z testovania systémov, ktoré sú zakázané zmluvou INF, pod zámienkou protiraketových testov.

Severoatlantická rada, ktorá je najvyšším politickým orgánom NATO, vo svojom vyhlásení rozhodnutie Spojených štátov podporili. Zároveň vyzvala Rusko, aby sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch, po ktorých nadobudne ohlásený americký odchod platnosť, vrátilo k dodržiavaniu zmluvy.

Spojené štáty k tomuto kroku pristúpili v reakcii na významné ohrozenie euroatlantickej bezpečnosti, ktoré predstavujú tajné ruskej testy, výroba a rozmiestnenie systémov riadených striel s plochou dráhou letu 9M729 (na Západe označovaných ako SSC-8). Spojenci tento krok plne podporujú,“ uviedla Severoatlantická rada, v ktorej zasadajú zástupcovia členských krajín aliancie.

Ľahká korisť pre dezinformačnú scénu

Takáto téma nemohla zostať nepovšimnutá konšpiračnými médiami. Jednu z teórií uverejnil Jalal Suleiman na portáli hlavnespravy.sk. V texte tvrdí, že tento mesiac majú Slovensko navštíviť tri významné zahraničné návštevy: minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo, nemecká kancelárka Angela Merkelová a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Článok sa venuje najmä šéfovi americkej diplomacie, ktorého prvoradým cieľom je vraj u nás, ale aj v ostatných krajinách V4 žiadať vyššie výdavky na obranu, naďalej démonizovať Rusko a nepriamo dosiahnuť, aby mohli byť nové typy striel (také, ktoré upravovala INF) rozmiestnené na našom území pretože z neho: “..sú spomínané rakety schopné s veľkou presnosťou, ľahkosťou a silou ohroziť ruské mestá, vrátane Moskvy“.

 

Knižný zdroj: Suchý, P.: Smlouva o likvidaci střel středního a kratšího doletu. In: Kuchyňková, P.; Suchý, P. (eds.): Vývoj a výsledky procesů kontroly zbrojení a odzbrojování. Marnost nad marnost? MPÚ MU, Brno 2005, s. 85-108.