24.04.2018 ǀ V susednom Česku sa na Facebooku šíri ďalší hoax. Medzi používateľmi sa zdieľa fotografia, ktorá má údajne zachytávať protesty a nepokoje proti francúzskemu prezidentovi E. Macronovi v Paríži. Príspevok popisuje apokalyptické scenáre v Európe a rozpadávajúcu sa EÚ. Fotografia však pochádza z roku 2015 a zachytáva protest robotníkov kvôli prepúšťaniu.
20.04.2018 ǀ Veľká Británia vyšetruje dezinformácie RT. Kým Londýn nie je spokojný s tým, že ruská televízia vo svojom vysielaní zavádza, Kremľu na Facebooku prekáža možné nedodržiavanie kontroverzného zákona.
19.04.2018 ǀ Americký prezident Donald Trump neustálym zneužívaním slovného spojenia “fake news“ navždy zmenil jeho význam. Každé obvinenie či nepríjemná pravda sú dnes označované práve slovami “fake news“.
18.04.2018 ǀ Možno ste aj Vy videli hoax šíriaci sa sociálnou sieťou Facebook. Príspevok s "fotkami ako dôkazmi" tvrdí, že chemický útok v Sýrii mal byť "zrežírovaný". Ide však o klamstvo a fotky pochádzajú z natáčania filmu Revolution Man. Celý článok o tejto dezinformácii nájdete TU.
17.04.2018 ǀ Nielen americký Kongres prešetruje kauzu uniknutých dát z Facebooku. Ich využitie spoločnosťou Cambridge Analytica mohlo mať vplyv aj na výsledok volieb v Indii, Nigérii či Keni.
16.04.2018 ǀ Menšie faux-pas Českej televize. V zostrihu ČT o nočnom bombardovaní Sýrie boli opakovane použité zábery na mesto v noci - avšak išlo o ukrajinský Luhansk a nie Damašk ako uviedla ČT. Išlo pravdepodobne o chybu.
13.04.2018 ǀ Minulý týždeň sa sociálnou sieťou Facebook šíril hoax. Písali o ňom slovenské ako aj české médiá. Po napísaní komentáru - skratky BFF ste sa mali dozvedieť či je váš účet bezpečný. Ak sa skratka sfarbila na zeleno, účet mal byť bezpečný. Na tento hoax naleteli tisícky Slovákov a Čechov.
12.04.2018 ǀ Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg prvýkrát svedčil v americkom Kongrese. Pred senátormi musel vysvetľovať kauzu Cambridge Analytica, ktorá odhalila zneužitie osobných dát vyše 87 miliónov užívateľov Facebooku. Zuckerberg musel hovoriť aj o ruskom zasahovaní do volieb. Druhý deň už dostával tvrdšie otázky.
11.04.2018 ǀ Administratíva D. Trumpa uvalila ďalšie sankcie namierené proti 7 ruským oligarchom s priamymi väzbami na Vladimira Putina a 12 spoločnostiam, ktoré riadia. Ďalší postih čaká aj 17 vysoko postavených členov ruskej vlády, štátom vlastnenú zbrojársku spoločnosť, generálnyého tajomníka BR, ministra vnútra či poradcu prezidenta Putina.
10.04.2018 ǀ Najnovší pokus Kremľa zaplaviť informačný priestor zavádzajúcimi a úmyselne falošnými príbehmi týkajúceho sa prípadu nervového plynového útoku v britskom meste Salisbury je úspešný. Atlantic Council’s DFRLab zistil, že ruských dezinformačných príbehov je oproti tým faktickým až dvakrát viac.
09.04.2018 ǀ Inštitút pre prieskum univerzity v Monmouth (USA) prišiel s hrozivými výsledkami ohľadom prieskumu médií. Viac ako 3 zo 4 Američanov veria, že tradičné veľké televízne a novinové médiá hlásia "falošné správy". Prezidentovi Trumpovi ako zdroju informácií veria ľudia menej ako 3 káblovým spravodajcom. 48% Američanov verí viac spravodajstvu CNN ako Trumpovi a len 35% verí Trumpovi viac ako CNN. Všetky výsledky nájdete TU.
06.04.2018 ǀ Vláda v Indii sa po prvotnom návrhu zakázať písanie novinárom, ktorí rozširujú falošné informácie rozhodla od tohto konania upustiť. Takýchto novinárov by tak mala "súdiť" len novinárska komora.
05.04.2018 ǀ Mesiace po tom, čo Facebook odstránil stovky falošných stránok a účtov vedených skupinou trolov, ktorá bola prepojená na Kremeľ a zamerala sa na Američanov, predstavitelia sociálnej siete uviedli, že v utorok odstránili ďalších, takmer 300 stránok a účtov cielených na rusky hovoriacich používateľov.
04.04.2018 ǀ Český olympijský výbor (ČOV) pripravil návrhy, ako by sa mohla zmeniť česká národná hymna. Tento nápad sa však nestretol s pochopením u občanov a okamžite sa o ňom začali šíriť nepravdivé informácie. Podľa týchto dezinformácií má za zmenou hymny stáť Európska únia. EÚ však takéto právomoci nemá.
03.04.2018 ǀ Mnoho ľudí v Českej republike nepochopilo 1. apríl a spustilo tak vlnu príspevkov plných nenávisti, xenofóbie a urážok. Portál Idnes.cz zverejnil prvo-aprílový článok o tom, ako chce EÚ zakázať šibanie na Veľkú noc. Napriek upozorneniu, že ide o žart, tomu ľudia uverili. Rovnako článok za pravý považovala aj politická strana SPD Tomia Okamuru v Libereckom kraji, ktorá článok zdieľala.
02.04.2018 ǀ Inštitút otvorenej spoločnosti v Sofii vydal správu o náchylnosti európskych krajín uveriť fake news za rok 2018. Podľa indexu mediálnej gramotnosti sú najodolnejšie severské štáty, naopak, medzi nezraniteľnejšie sa radia krajiny Balkánu. Slovensko je až v druhej polovici európskych krajín.
VIAC SPRÁV