Súkromný najvyšší súd Facebooku prikázal obnoviť zmazané príspevky

Súkromný najvyšší súd Facebooku prikázal obnoviť zmazané príspevky

Oversight Board, nezávislá komisia Facebooku, vydala vôbec prvé rozhodnutie. Od decembra posudzovala šesť príspevkov nahlásených kvôli porušovaniu pravidiel tejto siete. Podľa komisie Facebook neprávom zmazal štyri príspevky z piatich. Okrem toho, komisia vydala aj niekoľko nezáväzných odporúčaní, aby Facebook jasne definoval, aké príspevky sú povolené na jeho platforme.

Komisia posudzovala príspevok užívateľa, ktorý kritizoval francúzsku liekovú agentúru za to, že odmietla povoliť na liečbu COVID-19 hydroxychlorochín a azitromycín, no na druhej strane povolila remdesivir. 

Komisia tvrdí, že sa jedná o lieky viazané na lekársky predpis a autor príspevku „nepodnecuje ľudí k nákupu alebo užívaniu liekov bez lekárskeho predpisu.“ Podľa komisie Facebook vo svojich pravidlách nedostatočne definuje pojem misinformácia či bezprostredná hrozba.

Falošný Goebels môže byť

Ďalej sa tento orgán zaoberal príspevkom, v ktorom užívateľ zdieľal citát nesprávne pripísaný nacistickému ministrovi propagandy Josephovi Goebbelsovi. Autor príspevku vraj nechcel propagovať nacizmus, no chcel poukázať na správanie amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Aj komisia sa zhodla, že v tomto prípade „citát nepodporoval ideológiu nacistickej strany ani prejavy nenávisti a násilia tohto režimu.“ Facebooku vytkli, že nemá v pravidlách jasne stanovené, že „užívateľ pri zdieľaní takýchto citácii musí jasne uviesť, že sa nestotožňuje ani nepodporuje ich autora.“

Bradavky neškodia morálke a zdraviu

Komisia tiež posudzovala aj fotky odhalených prsníkov na Instagrame. Išlo o medzinárodnú kampaň za účelom zvýšenia povedomia o rakovine prsníka. Facebook tieto fotky automaticky zmazal kvôli nahote. 

Podľa komisie je však v pravidlách komunity na Facebooku explicitne uvedené, že zverejňovanie odhalených bradaviek je povolené za účelom zvýšenia povedomia o rakovine prsníka. 

Aj krkavčie špekulácie môžu byť online

Posledným príspevkom sú fotky sýrskeho chlapca, utečenca, ktorý sa utopil pri snahe dostať sa do Európy v roku 2015. Autor príspevku fotografiu okomentoval slovami spochybňujúcimi mentálny stav moslimov. 

Narážal na to, že za karikatúry proroka Mohammeda vo francúzskom satirickom časopise Charlie Hebdo sa pomstili niekoľkými vraždami. Podľa autora aj zo zosnulého chlapca mohol vyrásť extrémista, preto v ňom tieto fotky nevyvolávajú až taký súcit. 

Podľa komisie „hoci by sa tento príspevok mohol považovať za pejoratívny alebo urážlivý voči moslimom, neobhajoval nenávisť ani úmyselne nepodnecoval žiadnu formu bezprostrednej ujmy.“ 

Všetky štyri spomínané príspevky už Facebook obnovil.

Hanobiť národ sa nesmie. Bodka

Naopak komisia potvrdila, že Facebook adekvátne reagoval v prípade zmazania príspevku, v ktorom užívateľ zverejnil historické fotky kostolov v azerbajdžanskom Baku. Fotky boli síce v poriadku, no okomentoval ich hanobením azerbajdžanského národa. 

Členovia orgánu sa zhodli, že skutočne išlo o porušenie pravidiel, ktorá sú striktne proti akémukoľvek hanobeniu národov.

Komisia mala rozhodovať ešte o jednom príspevku. Týkal sa fotiek tweetov bývalého malajzijského premiéra, ktorý schvaľoval právo moslimov zabíjať Francúzov kvôli karikatúram proroka Mohammeda. Používateľ zdieľal fotky týchto tweetov, no neuviedol k nim žiadny popis. 

Odvolával sa, že chcel len poukázať na to, aké nebezpečné názory malajzijský politik šíri. Komisia už nestihla rozhodnúť, pretože používateľ príspevok zmazal.

Nastávajú nové časy?

Oversight Board vznikla v dôsledku kritiky, ktorej Facebook dlhodobo čelí pre pochybné moderovanie problematického obsahu. S vypočúvaním jednotlivých prípadov však začala až v októbri minulého roku. 

Komisia má 20 členov, ktorými sú odborníci z celého sveta, vrátane bývalej dánskej premiérky Helle Thorning-Schmidtovej, laureátky Nobelovej ceny za mier Tawakkol Karmanovej či bývalého sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva Andrása Sajóa.

Tomuto orgánu sa často hovorí aj „najvyšší súd“. Používatelia Facebooku vďaka nemu získajú možnosť odvolať sa, ak im sociálna sieť odstráni nejaký príspevok a požiadať o preskúmanie prípadu touto komisiou. Takisto samotný Facebook sa môže obrátiť na komisiu, ak si nebude vedieť dať rady. 

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg si od komisie sľubuje veľa: „Jej úlohou bude presadzovať zásadu slobody prejavu a zároveň zaisťovať bezpečnosť našej komunity.“ 

Je komisia skutočne nezávislá?

Rozhodnutia komisie sú verejné a pre Facebook záväzné. Avšak jej obmedzené právomoci sa stali terčom kritiky. Členovia nebudú posudzovať všetky žiadosti. Budú uprednostňovať kontroverzné prípady, ktoré môžu ovplyvniť veľa ľudí.

Okrem toho, komisia sa zatiaľ bude zaoberať len zmazanými príspevkami, nie tými, ktoré na sieti stále sú. Avšak práve také príspevky spôsobujú najväčšie problémy.