Takto vyzerajú falošné správy o Ukrajine – prekrúcanie a vymyslené štatistiky

Takto vyzerajú falošné správy o Ukrajine – prekrúcanie a vymyslené štatistiky

Na Ukrajine sa bojuje už niekoľko rokov. Jednou zo zbraní sú aj dezinformácie, ktoré Rusko naplno využíva. Najnovšie sa to týkajú cien elektriny, Ukrajincov pracujúcich v zahraničí, či vyjadrení prezidenta Porošenka.

Ruské médiá o Ukrajine často informujú pomocou falošných správ, ktoré bývajú vytrhnuté z kontextu, obsahujú nepresné fakty a čísla, alebo sú úplne vymyslené. Presne rovnaké postupy využili autori správ z nasledujúceho prehľadu:

  1. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa vo svojej výročnej správe pred ukrajinským parlamentom vyjadril aj ku Krymu. Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS pripustil, že navrátenie Krymu Ukrajine je nereálne.V tomto prípade ide o správu vytrhnutú z kontextu. Porošenko totiž povedal, že získanie Krymu Ukrajinou späť, sa nedá uskutočniť silou a na vlastnú päsť. Dodal však, že z Krymu treba urobiť bremeno pre Moskvu. Pomohol si prirovnaním, že aj zlodej niekedy odhodí ukradnuté veci, ak začnú byť príliš ťažké alebo zbytočné. Prezident by to chcel dosiahnuť s pomocou medzinárodného práva či sankcií.

 

  1. Príkladom úplne nepravdivej správy je tvrdenie ruskej stránky ru, ktorá prišla s informáciou, že Ukrajina má najvyššie ceny elektriny v Európe. Autori však kompletne prekrútili vyjadrenie riaditeľa Ukrajinského národného výboru pre reguláciu verejných služieb. Dmytro Vovk totiž napísal, že cena elektriny v Ukrajine je najnižšia v celej Európe. Ukrajinci platia za jednu kilowatthodinu energie len päť centov, pričom cena v Nemecku je takmer 30 centov, v Belgicku 31 centov. Priemerná cena za kilowatthodinu energie je v Európe 17,7 centa, čo je stále viac ako trojnásobok ukrajinskej ceny.

 

  1. S vymyslenými údajmi prišla aj televízia Zvezda, ktorá patrí pod ruské ministerstvo obrany. Až 45 percent Ukrajincov podľa nej nepracuje doma, ale v zahraničí. Štátna štatistická služba Ukrajiny a Medzinárodná organizácia pre migráciu podobné tvrdenia vyvracajú. Podľa druhej z nich, má status medzinárodného migranta len 688-tisíc obyvateľov Ukrajiny, čo sú menej ako dve percentá Ukrajincov. Podľa každoročnej analýzy migračného pohybu sa v roku 2016 na Ukrajinu vrátilo 256-tisíc Ukrajincov a odišlo len 246-tisíc.Zvezda dala priestor aj ukrajinskému poslancovi Olexandrovi Vikulovi zo strany Opozičný blok, ktorý tvrdí, že od roku 2013 vzrástla nezamestnanosť na Ukrajine o 60 percent. Podľa oficiálnych správ však bola v roku 2013 nezamestnanosť 7,7 percenta, pričom v roku 2016 9,7 percenta. K údajnému nárastu o 60 percent sa to však nepribližuje.