Technologickí giganti zakročili proti známemu konšpirátorovi

Technologickí giganti zakročili proti známemu konšpirátorovi

Facebook, Apple, YouTube a Spotify zablokovali stránky Infowars, ktoré vedie americký konšpirátor Alex Jones.

Viaceré technologické spoločnosti zablokovali stránky propagátora konšpiračných teórii a majiteľa webu Infowars Alexa Jonesa. Nemôže využívať svoj kanál na YouTube, facebookové stránky ani podcasty.

Prvý, kto sa rozhodol zablokovať Jonesov obsah, bol Apple. Na platforme Apple Podcast je nespočetne veľa odkazov na rôzne podcasty, medzi nimi aj na konšpiračné podcasty Alexa Jonesa.

Jones sám vydáva podcast Šou Alexa Jonesa a Infowars ďalších päť. Apple zablokoval všetky okrem jedného (Správy s Davidom Knightom).

„Apple netoleruje prejavy nenávisti a má presné smernice, ktoré tvorcovia a vývojári musia dodržiavať, aby sme mohli zabezpečiť bezpečné prostredie pre všetkých našich užívateľov,“ povedal hovorca firmy Apple. Krátko po ňom zareagovali aj Facebook a YouTube.

Facebook vymazal Jonesovi veľkú časť obsahu. Napríklad stránky Alex Jones, Alex Jones Channel, Infowars a Infowars Nightly News.

Sociálna sieť svoj krok zdôvodnila tým, že obsah zmazala pre „opakované porušovanie pravidiel spoločnosti“. Úplnému vymazaniu predchádzal 30-dňový zákaz, ktorý Jones dostal za „uverejňovanie násilného obsahu“.

Jones na sociálnej sieti používal nehumánne výrazy pri opisovaní transrodových osôb, moslimov a migrantov, čím porušoval pravidlá Facebooku. Známy je aj konšpiračnými teóriami o teroristickom útoku z 11. septembra alebo o streľbe na základnej škole Sandy Hook. Tú označil za hoax, za čo sa s ním súdia rodičia zavraždených detí.

Podľa hovorcu Facebooku však zrušenie stránok s týmito teóriami nesúvisí.

Keďže Alex Jones sa napriek 90-dňovému zákazu od spoločnosti YouTube často objavoval vo videách, aj tam vymazali jeho účet. Podľa firmy „všetci používatelia sa počas registrácie zaväzujú dodržiavať naše zmluvné podmienky a smernice. Keď opakovane tieto pravidlá porušujú, napríklad naše pravidlá o nenávistnom prejave … zrušíme ich účty“.

Streamovacia služba Spotify zmazala väčšinu epizód Šou Alexa Jonesa. Nezasiahla však proti trom podcastom konšpiračného webu Infowars. Aj hovorca Spotify rozhodnutie odôvodnil porušovaním pravidiel o zakázanom obsahu.

K aktivite konkurenčných spoločností sa prekvapujúco nepridal Twiiter. Podľa jeho spoluzakladateľa Jacka Dorseyho na zablokovanie účtu nie je dôvod, pretože neporušuje pravidlá siete.

Jones na Twitteri uverejnil napríklad príspevky, v ktorých transrodovosť označuje za plán CIA na zníženie svetovej populácie a Barracka Obamu označil za šéfa al-Káidy.

Zákazy od gigantov sú pre Jonesa skvelou reklamou. Napríklad Apple zakázal len podcasty, ale nie aplikáciu Infowars, ktorá šíri alternatívne správy. Jej obľúbenosť raketovo stúpla, predbehla dokonca aplikácie CNN alebo Fox News.

Momentálne je v rebríčku obľúbenosti na štvrtom mieste.