Trnavský samosprávny kraj končí s predplatným časopisu Zem a vek pre knižnice

Rozhodnutie sa týka štyroch knižníc v Trnave, Senici, Dunajskej Strede a Galante. OĽaNO vyzýva, aby príklad z Trnavy nasledovali aj ostatné kraje.

V knižniciach Trnavského samosprávneho kraja už nebude dostupný dezinformačný a konšpiračný časopis Zem a vek. Oznámil to župan Jozef Viskupič (OĽaNO) na tlačovej konferencií, na ktorej hodnotil svoje ročné pôsobenie vo funkcii predsedu kraja.

Po obchodných reťazcoch Billa a Tesco, ktoré stiahli z predaja tento časopis po kritike verejnosti, sa tak Trnavský samosprávny kraj pridáva ako prvá samospráva. Billa skoncovala s predajom v júni tohto roku, po upozornení bloggera Jakuba Godu. Tesco sa pridalo v októbri.

Pred troma rokmi chcela Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave zorganizovať besedu s autormi Zem a vek, ale po negatívnych reakciách ju oficiálne z technických príčin zrušila. V roku 2014 zorganizovala autogramiádu s Tiborom E. Rostasom po vydaní jeho knihy.

Trnavský samosprávny kraj zriaďuje Knižnicu Juraja Fándlyho v Trnave, Záhorskú knižnicu v Senici, Žitnoostrovskú knižnicu v Dunajskej Strede a Galantskú knižnicu v Galante. Na webovej stránke Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave nenájdeme časopis už ani v archivovaných výtlačkoch.

Časopis je stále v mnohých knižniciach. Napríklad vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici či vo Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne. V Želiezovciach v marci tohto roku zorganizovali Literárnu kaviareň, kde pozvali redaktorov časopisu. Strana OĽaNO aj preto vyzvala ostatné kraje, aby nasledovali príklad z Trnavy: „OĽaNO považuje časopis Zem a Vek za propagandistické médium, ktoré svojimi konšpiráciami podsúva ľuďom zámerne nepravdivé informácie, hoaxy a účelové klamstvá, častokrát pochádzajúce z mimoriadne pochybných zdrojov. Navyše, okrem medicínskych nezmyslov, ktoré vážne ohrozujú zdravie ľudí či nechutného antisemitizmu, šíri tiež nehorázne klamstvá spochybňujúce členstvo SR v Európskej únii a NATO“.

Zem a vek Viskupičovo rozhodnutie označil za cenzúru. Prirovnal ho k praktikám mafiánov. V zákone však nie je definované, aké publikácie má knižnica poskytovať. Výber je preto v jej kompetencii.

ŽIADNE KOMENTÁRE