Trump hovorí o Afganistane spôsobom, akým by to robil aj Sovietsky zväz

Trump hovorí o Afganistane spôsobom, akým by to robil aj Sovietsky zväz

Americký prezident tvrdí, že ZSSR mal na inváziu do Afganistanu právo.

Postoj Donalda Trumpa k americkému pôsobeniu v Afganistane sa v poslednom čase výrazne zmenil. Pred pár týždňami Biely dom nariadil Pentagonu vypracovať plán na stiahnutie amerických vojsk z krajiny. Za týmto krokom pravdepodobne stojí prezidentov pohľad na historické súvislosti sovietskej invázie v Afganistane.

Trumpove úvahy vyvolali v Spojených štátoch kritiku. Napríklad hovorca Rady národnej bezpečnosti úvahy o stiahnutí odmietol. Voči stanovisku Bieleho domu sa ohradil aj bývalý veliteľ amerických síl v Afganistane generál vo výslužbe Stanley McChrystal. Odsun amerických vojsk z krajiny podľa neho výrazne oslabí záujem Talibanu rokovať s afganskou vládou o ukončení ozbrojeného konfliktu.

Trump sa stanovisko pokúšal odôvodniť svojím chápaním sovietskej invázie v Afganistane zo 70. rokov minulého storočia: „Rusko bývalo Sovietskym zväzom. Afganistan z neho spravil Rusko, pretože v boji v Afganistane skrachoval. Rusko …. Dôvodom, prečo bolo Rusko v Afganistane, bolo to, že do Ruska prišli teroristi. Mali právo tam byť. Problémom je, že to bol tvrdý boj. A Rusi doslova skrachovali. Začali sa opäť nazývať Ruskom, a nie Sovietskym zväzom. Viete, že mnohé z týchto miest, o ktorých teraz čítate, už nie sú súčasťou Ruska kvôli Afganistanu.“ (Prepis)

V jeho snahe spojiť neúspešnú sovietsku inváziu s potrebou odchodu amerických vojsk z Afganistanu môžeme nájsť viacero nepresností. Prvou z nich je Trumpovo stotožnenie Ruska so Sovietskym zväzom. Z historického hľadiska Sovietsky zväz nepredstavoval len Rusko, ale aj ďalších 14 zväzových republík. Pravdou však je, že Rusko medzi nimi bolo dominantné.

Trump spája rozpad Sovietskeho zväzu s neúspechom invázie do Afganistanu. Ani to nie je celkom pravda.

Za rozpadom Sovietskeho zväzu stálo viacero faktorov. Neúspech v Afganistane prispel ku kríze najmä z vojenského hľadiska. Sovietsky zväz však na tom bol zle predovšetkým ekonomicky. Hoci vojna v Afganistane poškodzovala sovietske hospodárstvo, omnoho viac mu uškodili preteky v zbrojení a neefektívny hospodársky systém. Za inváziou do Afganistanu navyše nestáli teroristi, ako tvrdí Trump. Hlavným cieľom invázie bola podpora komunizmu v krajine.

Podľa právnika a bývalého vysokopostaveného predstaviteľa FBI Chucka Rosenberga Trump týmto vyjadrením zastáva líniu Kremľa vo viacerých otázkach zahraničnej politiky. Kritici Trumpovu úvahu o odchode z Afganistanu spájajú s ruskou propagandou.