Trump má Covid-19 a konšpirátori explodovali

Trump má Covid-19 a konšpirátori explodovali

Internet a sociálne siete zaplavili tisícky dezinformácií a konšpiračných teórií ohľadom zdravotného stavu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako oficiálne oznámil, že má COVID-19.

Trump, ktorý dlhodobo popiera vážnosť situácie, ochorel iba mesiac pred voľbami, čo podstatne ovplyvní zostávajúcu kampaň.

Prezidenta s tiež pozitívnou manželkou previezli do nemocnice Waltera Reeda, kde sa podrobia liečbe. Testovaní boli okamžite aj súčasný viceprezident Mike Pence a protikandidát za Demokratickú stranu J. Biden, obaja s negatívnym výsledkom.

Konšpiračné eldorádo

Sociálne siete okamžite zahltili „zaručené správy“ o skutočnom zdravotnom stave 45-teho amerického prezidenta.

Facebook, Twitter ale aj YouTube sa pritom len nedávno zaviazali sprísniť svoj boj s dezinformáciami. Správy ohľadom zdravotného stavu Trumpa tak budú pre najväčšie sociálne sveta predstavovať obrovskú výzvu a zároveň ukážu, či môžu byť v boji s dezinformáciami naozaj úspešní.

Facebook vo svojom vyhlásení potvrdil, že neustále odstraňuje obsah, ktorý porušuje jeho pravidlá. Pri overovaní pravdivosti informácií spolupracuje s viac ako 70 externými organizáciami.

Jedným z vyvrátených a následne zmazaných faktov bolo napríklad tvrdenie, že jedna z epizód populárneho kresleného seriálu Simpsonovci ukázala Donalda Trumpa v rakve.

Následne najväčšia sociálna sieť sveta zakročila proti dezinformátorom ešte tvrdšie. Príspevky, v ktorých užívatelia želajú niekomu smrť, dúfajú v smrteľné ochorenie a pod. začala okamžite mazať a autorov takýchto príspevkov blokovať.

Konšpirátori hlavnému konšpirátorovi neveria

Najväčším problémom ohľadom Donalda Trumpa a jeho pozitívneho testu na koronavírus je skutočnosť, že množstvo ľudí nedôveruje oficiálnym správam z Bieleho domu.

Aj niektorí dôveryhodní novinári a celebrity uverejnili na sociálnych sieťach status, v ktorom spochybňovali, či sa americký prezident skutočne nakazil koronavírusom alebo ide len o ďalší z jeho hoaxov v snahe odložiť blížiace sa americké voľby alebo aspoň spochybniť ich prípadnú legitímnosť.

V aktuálnych predvolebných prieskumoch totiž začína na svojho demokratického rivala strácať. Trump od začiatku pandémie šíril, či už prostredníctvom svojich tlačoviek alebo Twitteru množstvo klamstiev a zavádzajúcich informácií.

Prečo by mu mali ľudia veriť ohľadom toho, že bol pozitívne testovaný? Až 38% z celkového počtu dezinformácií ohľadom pandémie koronavírusu má podľa štúdie Cornellovej univerzity na svedomí samotný Donald Trump.

Svoj podiel viny na ďalšej masívnej vlne konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácii majú aj samotné sociálne siete. Napriek tomu, že sa zaviazali proti nim bojovať, nestíhajú.

Navyše Biely dom nie vždy informuje úplne pravdivo o zdravotnom stave prezidentov.  Ideálnym príkladom je prezident Woodrow Wilson, ktorý sa v apríli 1919 nakazil vírusom španielskej chrípky.

Verejnosť sa o tom však dozvedela až pár rokov po jeho smrti. Oficiálne správy z Washingtonu tvrdili, že kvôli chladnému počasiu len jednoducho prechladol a nejde o nič vážne.

Ešte známejším je utajovanie rozsiahlych zdravotných problémov prezidenta Kennedyho. Ak by verejnosť tušila o jeho chronických problémoch s chrbticou, vážnej Addisonovej chorobe a závislosti na liekoch, jeho imidž mladého a energického prezidenta by bol zničený.

Americký prezident nemá však právomoc ani zrušiť ani odložiť dátum prezidentských volieb kvôli pandémii koronavírusu. No mesiac pred voľbami je úplne jasné, že koronavírus bude mať na výsledok amerických volieb zásadný vplyv.