Trump má doma problém. Spravodajské informácie ohýbali v jeho prospech

Trump má doma problém. Spravodajské informácie ohýbali v jeho prospech

Agentúra vytvorená na zdieľanie informácií vrámci košatej americkej administratívy je obvinená z narušenia spravodajskej práce a vytvárania pozitívneho obrazu Donalda Trumpa. Škandál odhalil whistleblower.

Brian Murphy sa už pred svojím príchodom na ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (Department of Homeland Security) stal známy ako ambiciózny, neoblomný protiteroristický vyšetrovateľ FBI.

Bývalý šéf spravodajskej sekcie ministerstva pre vnútornú bezpečnosti ako whistleblower vo svojej sťažnosti uviedol, že jeho nadriadení ho nasmerovali k tomu, aby skreslil bezpečnostné hrozby zo strany bielych rasistov a ruských volebných zásahov. Tým malo podľa neho ministerstvo významne pomáhať šíriť nesprávne informácie v prospech politiky Donalda Trumpa.

Obvinenia, ktoré prišli necelé dva mesiace pred prezidentskými voľbami (3. november) majú byť ďalším z dôkazov, že Trump zneužíva americkú administratívu vo svoj politický prospech bez ohľadu na realitu a skutočné bezpečnostné hrozby. Ide o ďalšiu časť v boji Trumpa s vládnymi spravodajskými agentúrami.

Murphy sa ďalej sťažuje, že zástupca ministra Kenneth T. Cuccinelli mu navyše prikázal prepustiť analytikov, ktorí zostavili správy o vysokej miere korupcie, chudoby a násilia v krajinách Strednej Ameriky. Tieto informácie by totiž mohli narušiť Trumpov cieľ zablokovať migrantom získanie azylu.

Ozvali sa aj iní

Murphy nie je prvým vysoko postaveným úradníkom v agentúre, ktorý sa vzbúril. Bývalý vedúci oddelenia rezortu Miles Taylor a analytička pre boj proti terorizmu Elizabeth Neumannová tiež ostro kritizovali Biely dom, že neberie hrozbu bieleho nacionalizmu vážne. Dokonca ani po tom, čo analytici zistili, že rasisti zapríčinili viac úmrtí ako krajne ľavicové skupiny, ktoré si Trump vybral za nepriateľov.

Ministerstvo vydalo plán boja proti domácim extrémistom a radikálom až rok po ich zistení. Bielych rasistov a ich násilné trestné činy však v ňom nijak vyslovene nespomína.

Whistleblower Murphy stále pracuje na ministerstve, no jeho nadriadený Chad F. Wolf ho degradoval, keď sa objavili v médiách uniknuté dokumenty z jeho kancelárie. Murphy vo svojej sťažnosti uviedol, že degradácia bola odplatou za jeho konflikty s Wolfom v súvislosti s tvrdením, že išlo o snahy o pokrivenie spravodajských informácií.

Ministerstvo malo pomáhať, teraz manipuluje?

Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vzniklo po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Vyšetrovaním sa totiž zistilo, že niektoré americké spravodajské služby mali síce informácie o možnom teroristickom útoku, no tie sa nedostali ďalej, aby vláda mohla reagovať.

Tak vzniklo DHS s úlohou koordinovať spravodajskú činnosť a informácie o bezpečnostných hrozbách. Riaditeľ mimovládneho Policajného výskumného fóra Chuck Wexler však upozorňuje, že ministerstvo síce malo zbierať a koordinovať spravodajské služby, no má to aj svoje temné úskalia. „Vyplnilo prázdne miesto. Cieľom bolo zdieľať informácie, ktoré štátni a miestni partneri nedostávajú. Ale ak začnete tieto informácie filtrovať a zastavovať, tak sme opäť na začiatku,“ tvrdí šéf špecializovanej mimovládnej organizácie.

Spravodajská sekcia DHS sústreďuje a analyzuje obrovské množstvá informácií od rôznych agentúr, či už FBI, polície ale aj od colníkov, či pohraničnej stráže. Takto vie nájsť a upozorniť napríklad na zraniteľnosť hraníc alebo aj dopravného systému. Analytici tiež preverujú aj cudzincov a žiadateľov o azyl.

Bojovník proti terorizmu

Sťažovateľ Murphy je konzervatívny republikán, ktorý v roku 2016 podporil Donalda Trumpa. Bývalí kolegovia z FBI mu dali prezývku T-1000, po takmer nezničiteľnom robotovi z filmu Terminátor 2.

Na Kolumbijskej univerzite vyštudoval islamské štúdiá. V rokoch 1994 až 1998 pôsobil v námornej pechote a po nasadení v roku 2004 bol vyznamenaný za boj v Iraku. V roku 2007 ho časopis Esquire profiloval pod titulkom, „Brian Murphy proti zlým chlapom. “

V článku sa spomínala Murphyho úloha vo vyšetrovaní financovania terorizmu v roku 2003, do ktorého bol zapojený jemenský duchovný. „Jeden mimoriadny agent prenasledoval a vyhral v prípade terorizmu bez nutnosti zmien v americkom práve,“ vyhlásil článok.

Federálna porota v New Yorku uznala klerika a jeho pobočníka za vinných z rozdeľovania peňazí teroristickým skupinám. Triumf sa však dramaticky obrátil po tom, čo odvolací súd zrušil rozsudky a nariadil nové pojednávanie, duchovný a jeho pobočník uzavreli dohodu s prokurátormi a nakoniec boli prepustení. Informátor, ktorého Murphy použil počas vyšetrovania, sa podpálil pred Bielym domom a tvrdil, že federálni agenti s ním zaobchádzali zle.