Trump a Okamura opäť ukazujú, že ich spoločným menovateľom je šírenie absurdných hoaxov

Trump a Okamura opäť ukazujú, že ich spoločným menovateľom je šírenie absurdných hoaxov

Hoci Trump a Okamura pôsobia v rozličných krajinách, majú veľa spoločných čŕt. Jednou z nich je aj časté šírenie totálnych nezmyslov. 

Rasizmus, protimigračná rétorika, nenávisť voči médiám a neziskovým organizáciám či vrúcny vzťah k Putinovej politike. To sú len niektoré spoločné znaky Tomia Okamuru a Donalda Trumpa. 

Ich ďalším spoločným menovateľom, ktorý je viditeľný aj u mnohých ďalších xenofóbnych politikov, je časté zdieľanie hoaxov a rôznych neoverených informácií, ktorými sa snažia svoje videnie sveta podporiť. Začiatkom leta sa však obom nepodarilo zdieľať len zavádzajúce alebo manipulatívne príspevky, ale úplné výmysly. 

Tomio Okamura písal nepravdu vo svojom facebookovom príspevku o Jánovi Husovi. Podľa Okamuru dnešné elity Husov odkaz prehliadajú, čo sa prejavuje aj tým, že nemá svoje meno na vonkajšej fasáde českého Národného múzea. 

Okamura vidí dôvod tohto prehliadania v tom, že Hus presadzoval ideu priamej demokracie, ktorú však dnešné elity občanom upierajú.

Zdroj: FB Tomio Okamura – SPD

Ako je to však u Okamuru zvykom, ani tentoraz neinformuje verejnosť pravdivo. Meno Jána Husa totiž na vonkajšej fasáde českého Národného múzea je

Zdroj: Manipulatori.cz

Donald Trump si tiež zrejme neoveruje všetky informácie, ktoré zdieľa na sociálnych sieťach. V utorok 8. júla na Twitteri zdieľal svoju fotku s bývalým americkým prezidentom Ronaldom Reaganom, ktorému však prisúdil falošný citát, ktorý Reagan v skutočnosti Trumpovi nikdy nepovedal. 

Falošný citát naznačuje, že Reagan bol Trumpom očarený a predpovedal, že raz Trump bude prezidentom. Trump tento príspevok zdieľal s dovetkom „cute“ (milé).

Zdroj: Snopes.com

Fotografia je síce pravá a pochádza z roku 1987, ale Reaganov citát je falošný. Príspevok pôvodne pochádza z roku 2016. Vyrobila ho facebooková stránka Trump train, ktorá bežne zdieľa falošné fotografie a hoaxy.

Ako ďalej uvádza snopes.com (stránka, ktorá sa zaoberá vyvracaním hoaxov a ktorá disponuje databazou tisícov hoaxov z celého sveta), nie je jasné, čo si presne Reagan myslel o Trumpovi, ale podľa Reaganových archívov, ktoré preštudoval denník Washington Post, Reagan a Trump nemali blízky vzťah

Reaganov syn Michael Reagan tvrdil, že jeho otec by bol z Trumpovej kandidatúry na prezidenta prinajlepšom zmätený.