Twitter blokuje účty, ktoré klamú o amerických protestoch

Twitter blokuje účty, ktoré klamú o amerických protestoch

Protesty v USA vypukli bezprostredne po zabití Georga Floyda a pokračujú aj naďalej. Zároveň sa informačným priestorom šíria hoaxy a konšpiračné teórie, schopné ešte viac eskalovať napätie. Twitter sa tieto nepravdivé tvrdenia snaží redukovať.

O amerických protestoch proti rasovej diskriminácii, ktoré prerástli do pouličných nepokojov, sme Vás informovali už niekoľkokrát. Či už išlo o hoaxy, ktoré sa šírili počas protestov, alebo o konšpiračné teórie, zahŕňajúce aj verziu s Georgom Sorosom.

„Blackout“ po americky

Najnovšie americká sieť Twitter blokuje profily šíriace hoax týkajúci sa protestov. Konkrétne tie, ktoré zdieľali hešteg #DCBlackout, odkazujúci na údajný výpadok internetu a komunikačných sietí, ktorého cieľom malo byť potlačenie protestov. Pre spomínaný výpadok internetu však neexistuje žiaden dôkaz. Narušenie nezachytila ani služba, ktorá má monitorovanie internetu na starosti. Preto Twitter zablokoval stovky účtov, ktoré hešteg #DCBlackout zdieľali.

Ako z príručky

Šírenie klamlivého heštegu bolo ako z dezinformačnej príručky. Správa o blackoute sa pôvodne objavila na sociálne sieti Twitter, pričom panické správy sa rýchlo dostali aj na Facebook, Reddit a Instagram.

Napriek tomu, že pre dané tvrdenie neexistovali žiadne dôkazy, sa #DCBlackout ocitol až v 500 000 tvítoch zdieľaných 35 000 unikátnych profilov. Niektorí používatelia, ktorí hešteg zdieľali, nie len že neboli z Washingtonu D.C., ale dokonca ani z USA. 

Napriek reakcii Twitteru mohli hoax vidieť milióny ľudí po celom svete. Behom pár hodín sa z výmyslu stala záležitosť globálnych rozmerov.

Nič nové pod slnkom

Nejde však o žiadnu novinku. Takto nejak to vyzerá skoro vždy, keď sa vo svete odohráva dôležitá udalosť, ktorá má potenciál vytvárať emócie, v informačnom prostredí sa začnú šíriť klebety a nezmysly. Tie sa môžu stať virálnymi bez toho, aby existoval akýkoľvek dôkaz na ich podporu.

Podľa slov profesora Philipa Howarda z Oxford Internet Institute, robia “platformy v boji s falošnými správami stále viac a viac“.

Ide však o komplikovanú záležitosť. Krátko po tom, ako je falošná správa zo sociálnej siete odstránená, prichádza v novej forme, zdieľaná cez nové odkazy a novými kanálmi.