Twitter obletel výmysel o smrti Vladimíra Mečiara

Twitter obletel výmysel o smrti Vladimíra Mečiara

Vymyslená správa sa našťastie nedostala k babkám-demokratkám, takže veľa škody nespôsobila. Na falošnom profile sa totiž objavil príspevok: „NALIEHAVÉ. Vladimír Mečiar, bývalý premiér Slovenska, zomrel vo veku 77 rokov. Čoskoro bude vydané oficiálne oznámenie.“

Tweet o úmrtí bývalého premiéra uverejnil falošný účet vytvorený pod menom Eduarda Hegera. Súčasný minister financií SR na svojom oficiálnom profile upozornil na tento výmysel a vyzval ľudí, aby ho nebrali vážne.

Ako poukázal Lukáš Onderčanin, redaktor denníka SME, profil bol neskôr premenovaný na Ivana Korčoka. Nominant strany SaS na post ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí, v súčasnosti ešte stále veľvyslanec Slovenskej republiky v Spojených štátoch amerických, sa k záležitosti nevyjadril.

Prostredníctvom tweetu sa k vyčíňaniu priznal taliansky novinár Tommaso Debenedetti. Dnes už je tento falošný profil zmazaný.

Tommaso Debenedetti  je známy tvorca fake news. Už v minulosti si čitatelia všimli, že mnoho ním publikovaných rozhovorov bolo vymyslených. Často sa zabáva práve vytváraním účtov na Twitteri, na ktorých šíri hoaxy o smrti známych ľudí, najmä štátnikov. Jeho „obeťami“ už sa okrem Vladimíra Mečiara stali aj napr. revolucionár Fidel Castro, španielsky režisér Pedro Almodóvar či pápež Benedikt XVI.

K svojej identite sa Debenedetti prizná vždy až po tom, ako niekto odhalí, že vytvorený profil je falošný. Ako sám hovorí, hoaxy takto šíri každý deň.