Uhrík ďalej straší vakcínami a popiera COVID-19

Uhrík ďalej straší vakcínami a popiera COVID-19

Kotlebovský europoslanec Milan Uhrík aj naďalej zľahčuje pandémiu koronavírusu a straší pred vakcínami, ktoré ešte vedci ani nevyvinuli.

Od začiatku vypuknutia pandémie strana ĽSNS využíva koronavírus vo svoj vlastný prospech. Či už ide o šírenie paniky, dezinformácií, alebo budovanie politickej kampane. Politici ako Milan Uhrík zručne narábajú s dvoma vecami – ľudským strachom a slepou dôverou v “relevantné” zdroje.

ĽSNS a koronové hoaxy

Predseda strany Marián Kotleba už začiatkom roka tvrdil, že koronavírus priniesli do Európy migranti, tak ako aj odmietal vládne nariadenia, či umývanie rúk (o čom sme už písali tu). Nezabudol pri tom haniť Európsku úniu a šíriť poplašné správy.

Kotlebovci taktiež propagovali hoaxy, že koronavírus bol vyrobený v laboratóriu a súčasné vládne strany sa ho snažia len využiť na prebratie moci a ich vlastné ekonomické a politické záujmy.

Najväčším bludom, ktorý Marián Kotleba vypustil do éteru, bolo zastrašovanie a vystríhanie verejnosti pred vakcínou na koronavírus. Vakcíny obecne podľa neho vstrekujú do tiel mikročipy, ktorými vláda môže ovládať bežných smrteľníkov. Vo svojom videu sa odkazuje hlavne na Bibliu. Okrem toho odmietal aj nosenie rúšok, či iné preventívne opatrenia.

Nebol však jediný. Napríklad jeho spolustraník Milan Mazurek kategoricky odmieta nosiť “náhubky”. Nosenie rúšok odmieta natoľko, že radšej zmení svoju banku, než by si ho mal nasadiť. Rozumej – v banke, kde je povinnosť mať rúško nasadené ho odmietol, a tak ho odtiaľ vykázali. Mazurek potom urazene napísal status na Facebooku a rozhodol sa zmeniť banku. Či naozaj, to už nezverejnil.

Uhrík si pomáha lekármi

Europoslanec Milan Uhrík taktiež nezaháľa a kotlebovskú „osvetu“ šíril na svojom facebookovom profile. Najnovšie uverejnil článok Hlavných správ, v ktorom dvaja lekári – doktor Igor Bukovský (odborník na výživu) a doktor Vladimír Malec (onkológ) – debatujú o súčasnej koronavírusovej pandémii, či vládnych nariadeniach. Ani jeden z nich však nie je imunológ ani infektológ.

Výsledkom je viac než hodinové video, ktoré rozporuje povinnosť dať sa zaočkovať, tak ako aj pochybuje o závažnosti ochorenia COVID-19. Všeobecne ho obaja lekári porovnávajú s chrípkou, čo sa už niekoľkokrát ukázalo ako veľká chyba.

Na chrípku má väčšina populácie vyvinutú imunitu, zatiaľ čo COVID-19 je úplne nové ochorenie. Svetová zdravotnícka organizácia na začiatku pandémie uviedla, že na chrípku umiera menej ako 1% nakazených, zatiaľ čo na koronavírus 3,4%. Posledné celosvetové čísla ukazujú smrtnosť na úrovni až päť percent nakazených, čo je mimoriadne vysoké číslo.

Doktori vo videu taktiež debatujú o nutnosti očkovania. „No v prvom rade, vakcína proti veľmi vražedným, veľmi nebezpečným ochoreniam, to je v poriadku, ale naozaj musíme takto tlačiť na vakcináciu ľudí pri ochorení, ktoré u nás zobralo 33 životov? Veď to je zlomok toho čo iné úmrtia. Dokonca na onkologické ochorenia zomrie denne viac ľudí. A tu za pol roka nám zomrelo 33 ľudí a my preto chceme milióny ľudí zaočkovať?“ pýta sa doktor Malec.

Doktor Malec má pravdu v tom, že na Slovensku zomrelo len 33 ľudí od prepuknutia epidémie. Čo však nespomína je, že celosvetovo zomrelo takmer 900 000 ľudí, z toho napríklad v USA viac než 182-tisíc nakazených, v Brazílii cez 120-tisíc a vo Francúzsku viac ako 30-tisíc od prepuknutia pandémie. V porovnaní s chrípkou ide o niekoľko násobne vyššie čísla. Minulý rok zomrelo na chrípku v USA približne 34-tisíc nakazených, vo Francúzsku maximálne 15-tisíc.

Na margo porovnávania chrípky s koronavírusom stačí len dodať, že odborníci ho označujú za 10-krát nebezpečnejší, než chrípku. “Ja som za tých 10 rokov, čo pracujem v zdravotníctve nikdy nevidel nikoho, ktorý by sa kvôli chrípke dusil a mal 40, alebo 50 rokov. Taktiež si nemyslím, že by bežná epidémia chrípky naplnila zimné štadióny mŕtvymi, ako je to v Španielsku, alebo Taliansku,“ vyjadril sa infektológ Peter Sabaka (22:30).

Doktor Malec vo videu, ktoré zdieľal Uhrík rozporuje aj nutnosť očkovania proti koronavírusu. Poukazuje na riziká autoimunitných ochorení po tom, čo sa ľudia nechajú zaočkovať novým typom vakcíny RNA.

Je potrebné upresniť, že RNA vakcína ešte nebola nikdy využitá. Ide o nový typ vakcinácie, ktorej pozitíva vyzdvihuje široká odborná verejnosť. Podľa štúdie by mali byť RNA vakcíny účinnejšie a bezpečnejšie. Samozrejme, existuje určité riziko auto-imunitnej reakcie, je však nízke, a nakoľko ide o nový produkt, detailné rozbory ešte neexistujú. Preto nie je strašenie autoimunitnými ochoreniami na mieste. Vakcíny môžu mať všeobecne negatívne účinky, epidemiológovia však upozorňujú na samotné ochorenia, ktoré sú rizikovejšie a komplikovanejšie, než negatívne účinky vakcín.

V ďalšom videu, ktoré zdieľal Uhrík sa doktor Bukovský vyjadril, že slovenská vláda šíri poplašné správy. Znevažuje tak jednotlivé kroky epidemiológov a podprahovo tak navádza širokú verejnosť k nerešpektovaniu pokynov. Za príklad uvádza Českú republiku, kde nosenie rúšok už nie je povinné. To ale nie je pravda. Vláda Českej republiky zavádza nové opatrenia od 1. septembra, medzi nimi aj nosenie rúšok v dopravných prostriedkoch, úradoch, či zdravotníckych zariadeniach.

Kotlebovské hoaxy ohrozujú životy

Vysmievanie závažnosti ochorenia COVID-19, či odrádzanie ľudí od vakcín môže mať smrteľné následky. Podľa prieskumu z apríla tohto roku by sa proti koronavírusu dalo zaočkovať len 40% slovenského obyvateľstva. Ľudia si tak myslia, že samotná vakcína by im proti ochoreniu nepomohla, alebo by im spôsobila ešte väčšie problémy.

Reálne riziko tak môže nastať v prípade druhej vlny pandémie. V praxi by to teda znamenalo, že dezinformácie, ktoré šíria aj kotlebovci, by ľudí mohli stáť ich vlastný život. Legitimizácia extrémnych názorov odborníkmi, ktorí však nie sú odborníci na danú problematiku, sa tak stáva nebezpečnou zbraňou voči bežnému smrteľníkovi.