Uhrík pokračuje v manipulácii, zverejnil zostrihané video z europarlamentu

Uhrík pokračuje v manipulácii, zverejnil zostrihané video z europarlamentu

Kotlebovský europoslanec Milan Uhrík posledné týždne dobýva Facebook. Tentoraz publikuje ďalšie manipulatívne video z europarlamentu, čím nenápadne prispieva k intenzívnej online kampani ĽSNS.

 Minulý týždeň sa konala v Európskom parlamente panelová diskusia Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Príspevok do diskusie o hybridných hrozbách v Európe prezentoval aj slovenský odborník na extrémizmus a strategickú komunikáciu Daniel Milo. Práve jeho výstup Uhrík zostrihal a vyfabuloval už tradičný kotlebovský naratív o boji proti zapredaným americkým mimovládkam. Video má po dvoch dňoch viac ako 142-tisíc pozretí.

Počas desiatich minút Milo spomínal ruskú propagandu, dezinformačný vplyv Číny, ale aj amerického mediálneho magnáta Steva Bannona a jeho podporu európskej extrémnej pravice. Cieľom bolo predstaviť reálnu hrozbu dezinformácií a následne navrhnúť adekvátne riešenia. To však Uhrík vo svojom videu takticky vynechal.

Zostrihané video s názvom “Progresívci prišli do Bruselu ohovárať Slovensko!” vykresľuje Daniela Mila ako zapredanca z USA, ktorý prišiel do europarlamentu Slovákov len očierňovať. “Tento pán pracuje pre mimovládku, pre mimovládnu organizáciu Globsec, financovanú priamo z rozpočtu Kongresu Spojených štátov amerických. Príde mi naozaj priam cynické, keď tu on ide rozprávať o nejakom zahraničnom ovplyvňovaní volieb alebo štátov,” hovorí Uhrík.

Video schválne ukazuje iba Milove príklady dezinformácií zo Slovenska, ostatné krajiny vynecháva. Cituje napríklad príspevok s antisemitskou rétorikou portálu Zem a Vek, či proruské aktivity Nočných vlkov. Kotlebovský poslanec tak následne sám seba situuje do pozície ochrancu národa, rozporuje dezinformácie u nás, a vyhlasuje: “Ja sa tu musím na tomto mieste zastať Slovenska, Slovákov. Nie je pravda to, čo povedal! Slováci nie sú ani antisemiti, ani nejakí extrémisti. Drvivá väčšina Slovákov sú slušní, tolerantní, pracujúci ľudia a mne trhá srdce keď niekto na pôde Európskeho parlamentu takto o Slovensku rozpráva.”

 Odborník Milo však na Slovensko nijak neútočil a v debate Uhríkovi vecne odpovedal. Spomenul napríklad to, ako chceli kotlebovci zorganizovať referendum o vystúpení Slovenska z EÚ a teraz sedia v europarlamente, či to, že práve bývalého poslanca Národnej rady Mazureka súd uznal vinným z rasistických rečí, za čo sa musel vzdať svojho mandátu. Vyjadril sa aj k financovaniu organizácie Globsec, v ktorej pôsobí. Verejne dostupné informácie z transparentného registra záujmových skupín v EÚ jeho vysvetlenia potvrdzujú. Globsec je financovaný z viacerých zdrojov – od Vyšehradského fondu až po slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Na Daniela Mila stihli tento mesiac útočiť už viaceré dezinformačné weby ako Hlavné správy, Slobodný vysielač, Prehľad správ či Magazín1. Ku konfliktu s Uhríkom sa vyjadril aj na svojom facebookovom profile.

Uhríkove manipulatívne videá na Facebooku (o ktorých sme už písali tu a tu) sú len malou kvapkou v mori intenzívnej komunikačnej kampane ĽSNS. Oficiálne kotlebovci vystupujú umiernenejšie, propagandu a protírómske postoje však šíria ich internetové platformy. Väčšinou sa tvária ako seriózne informačné portály, čím zvyšujú svoj dosah na priemerného užívateľa. Medzi ne patria otvorene kotlebovské weby ako Magazín1, Prehľad správ či Kulturblog. Ich cieľom je šíriť propagandu, dezinformácie a hoaxy a polarizovať spoločnosť nie len v predvolebnom období.